Premiera wyboru poezji Noblistki 14 lutego
Po dwudziestu latach od Nagrody Nobla popularność dzieła Wisławy Szymborskiej nie słabnie. Ta poezja powściągliwości uczuć, przewrotnego humoru, filozoficznej głębi oraz przenikliwego namysłu nad tym, kim jest człowiek, doczekała się tak wielu komentarzy naukowych i krytycznych, że wypełniłyby one dużą bibliotekę. Po wiersze Noblistki chętnie sięgają miłośnicy poezji, w szkolnej oraz uniwersyteckiej edukacji nie sposób pominąć nazwiska Szymborskiej, a jej wiersze inspirują muzyków, plastyków, filmowców. Kiedy zajrzymy do Internetu, to okaże się, iż lawinowo narasta czytanie i komentowanie utworów poetyckich Wisławy Szymborskiej.
A jednak edycja najcelniejszych utworów poetki w Bibliotece Narodowej jest potrzebna. Objaśnienia wierszy uświadamiają, jak rozległa jest erudycja Szymborskiej - ukryta w pozornie prostych stwierdzeniach i potocznej rozmowie z czytelnikami. Zaś Wstęp staje się przewodnikiem po najważniejszych tematach, motywach i rozwiązaniach formalnych tej poezji. Nie mogło w nim także zabraknąć uwag o biografii poetki, zmiennych czasach historycznych oraz omówienia felietonów, limeryków i kolaży Szymborskiej.
Premiera Wyboru poezji Wisławy Szymborskiej w serii Biblioteka Narodowa jest także okazją do rozmowy o literackim dorobku autorki, o jej wpływie na współczesną lirykę, a także o recepcji twórczości poetki kiedyś i dziś.
Dlatego 14 lutego, w walentynki, Wydawnictwo Ossolineum oraz Wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza mają przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone noblistce.
W panelu dyskusyjnym Jakkolwiek patetycznie... Szymborska w BN-ce, które poprowadzi Jakub Skurtys, wezmą udział: autor opracowania, Wojciech Ligęza, literaturoznawca i dawny sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek oraz Stanisław Bereś, redaktor serii Biblioteka Narodowa.
Wtorek, 14 lutego 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Kamienica pod Złotym Słońcem
Rynek 6, Wrocław
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
(info: Newsletter Biblioteki Analiz)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz