Podczas czterodniowego święta książek tradycyjnie można będzie spotkać się z autorami i ilustratorami, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych i warsztatach. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci - zapraszamy je do sali zabaw (w programie szeroki wybór warsztatów). Pierwszego dnia targów poznamy również Książkę Roku 2016 - laureata jedynego w Polsce konkursu edytorskiego Pióro Fredry. Jak co roku wstęp na targi będzie bezpłatny.
Nowe jest natomiast miejsce imprezy - na WTDK udamy się tym razem do Hali Stulecia. Jubileuszowa edycja to także o wiele więcej atrakcji!
Co nowego?
Przede wszystkim wielu nowych wydawców, setki nowych książek i więcej stoisk z komiksami. Propozycją przygotowywaną specjalnie z okazji 25-lecia WTDK i w związku ze zbliżającymi się Weekendem Zamknięcia Programu ESK Wrocław 2016 jest wielka literacka gra miejska "Litera-tu-GRA", na którą zapraszamy w sobotę 3 grudnia. Grę dla 160 osób (obowiązują zapisy, zgłoszenie drogą mailową na adres: gramiejska@wroclaw2016.pl.) organizuje Europejka Stolica Kultury Wrocław. Zagadki będą związane z literaturą i programem ESK. Uczestnicy zabawy będą mieli szansę spotkać kultowe postacie literackie, w tym Sherlocka Holmesa, Harry'ego Pottera, Cześnika z "Zemsty' Fredry czy bohatera "Bajek robotów" Stanisława Lema. Tych, którzy wezmą udział w grze czeka wyśmienita zabawa, dużo ruchu i gwarantowane nagrody.
Nowością jest również konkurs Pisać każdy może dla młodzieży ponadgimnazjalnej na najlepsze opowiadanie. Nadesłano dwieście prac, laureata poznamy w piątek 2 grudnia o godz. 15. Główną nagrodą, ufundowaną przez firmę Queverton jest wyjazd na zimowisko do Szkoły Tropicieli lub Szkoły Czarodziejów w jednym z wybranych z polskich zamków (Zamek Moszna, Zamek Czocha, Zamek Kliczków, Zamek Gniew lub Zamek Krasiczyn).
W Hali Stulecia warto w tym roku także szukać tzw. stref relaksu z leżakami i poduchami. Jedną przygotuje Radio Wrocław, a drugą znajdziemy przy stoisku Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 - będzie tam można spokojnie przejrzeć książki, przyłączyć się do tworzenia Wrocławskiego Muralu Literackiego i wielkiej księgi o Wrocławiu, w której każdy będzie mógł dopisać swój fragment. Nie zabraknie też quizów, konkursów, gadżetów i nagród.
Na miejscu będzie działać także kawiarnia i strefa gastronomiczna.
To trzeba zobaczyć - wystawy
Koniecznie trzeba zobaczyć wystawy prezentowane w ramach 25. WTDK. Wielką frajdą dla oka będzie kameralna wystawa fotograficzna "Żywe obrazy: twórcze spojrzenie na sztukę", która powstała dzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 23, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej "Dzienny Dom Pomocy na Ciepłej" oraz Klubu Seniora Osób Niesłyszących "Integracja". Idea projektu zasadza się na rekonstrukcji fotograficznej wybranych dzieł malarskich oraz ich swobodnej ich interpretacji. Drugą propozycją jest wystawa ilustracji Guido van Genechtena - wielokrotnie nagradzanego ilustratora, grafika, rysownika i autora książek dla dzieci wydanych w 40 krajach na całym świecie. Tę wystawę będzie można oglądać dzięki zaangażowaniu Wydawnictwa Adamada.
Klub festiwalowy i program PROZA po godzinach
Po raz pierwszy Wrocławskie Targi Dobrych Książek będą miały też swój klub festiwalowy (klub PROZA, Przejście Garncarskie 2), w którym będzie można cieszyć się targową atmosferą do późnych godzin nocnych i od nieco mniej formalnej strony. Po godzinach otwarcia Targów w Hali Stulecia warto więc wybrać się na wrocławski Rynek do klubu literacko-muzycznego PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Oprócz spędzenia czasu w pubie pełnym książek i dobrej muzyki będzie można wziąć udział w wydarzeniach dodatkowych, które również znalazły w programie Targów. Na spotkania do PROZY z swojego 20-lecia zaprasza Wydawnictwo Czarne, które zaprosiło: Pawła Smoleńskiego (piątek 2 grudnia, 19:00) i z Angelikę Kuźniak oraz Magdalenę Budzińską (sobota 3 grudnia, 17:00). Również w sobotę o 20:00 warto obejrzeć tu ?Kamuflaż? współczesny spektakl taneczny autorstwa Anity Szurek i Tomka Pomersbacha metaforycznie odnoszący się do postaci Marylin Monroe (bilety w cenie 15 zł do kupienia bezpośrednio przed spektaklem w PROZIE, rezerwacja miejsc drogą mailową: thomas303@interia.pl)
Tworzymy największy regał bookcrossingowy!
Pub PROZA jest prowadzony na co dzień przez Wrocławski Dom Literatury. Wszystkie ściany klubu zamieniły się w ogromne regały: wiele półek jest już wypełniona książkami, ale część czeka jeszcze na lektury. Plan jest taki, by stworzyć największy regał bookcrossingowy w mieście! Jeśli więc mamy w domu niepotrzebne już książki warto je przekazać nam właśnie na Tragach. W tym celu w Hali Stulecia, przy punkcie informacyjnym WTDK stanie specjalnie oznakowana skrzynia. Tam też wolontariusze poproszą o wypełnienie niecodziennej ankiety - bardzo krótkiej, do której nie potrzebujemy nawet niczego do pisania. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym badaniu, tym bardziej, że wiąże się ono z udziałem w losowaniu nagród książkowych.
Autorzy
Najważniejszym elementem programu WTDK są spotkania z pisarzami. W tym roku z czytelnikami spotkają się m.in. Marek Krajewski, Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł, Paweł Smoleński Tomasz Zimoch, Adam Wajrak, Tadeusz Rolke, Wojciech Malajkat, Marek Kamiński, Jan Bralczyk, Jan Miodek, Ewa Błaszczyk, Barbara Gawryluk, Angelika Kuźniak, Magdalena Budzińska, Konrad Piskała, Tomasz Potkaj, Jacek Inglot, Mariusz Urbanek, Igor Brejdygant, Ewa i Paweł Pawlakowie, Brygida Helbig, Jerzy Rostkowski, Maria Kaleta, Marta Kisiel, Lidia Miś, Dorota Karaś, Mariola Pryzwan, Krzysztof Tomasik, Mikołaj Golachowski i wielu innych.
Organizator 25. WTDK: Wrocławski Dom Literatury
Więcej na: www.domliteratury.wroc.pl oraz na Facebooku: Wrocławskie Targi Dobre Książki
Godziny otwarcia 25. WTDK:
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
1 grudnia (czwartek) 12.00-18.00
2 grudnia (piątek) 10.00-19.00
3 grudnia (sobota) 10.00-19.00
4 grudnia (niedziela) 10.00-16.00
Wstęp wolny!
(info: Newsletter Biblioteki Analiz)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz