środa, 18 maja 2016

Spotkanie z Martą Herling-Grudzińską

Dom Spotkań z Historią i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zapraszają na spotkanie z Martą Herling-Grudzińską, córką pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Sekretarzem Generalnym Włoskiego Instytutu Studiów Historycznych w Neapolu. Rozmowę poprowadzi krytyk literacki Piotr Kępiński, a z języka włoskiego tłumaczyć będzie Leszek Kazana.


21 maja 2016, sobota, 14-16

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie



Marta Herling-Grudzińska mówić będzie m.in.  o wojennych i powojennych losach swojego ojca - Gułagu w Jercewie pod Archangielskiem w latach 1940-1942, Armii Andersa i bitwie pod Monte Cassino, współtworzeniu Instytutu Literackiego, życiu we Włoszech, twórczości literackiej oraz recepcji Innego świata i pozostałych książek ojca w Europie Zachodniej, zwłaszcza we Francji i Włoszech.

Gustaw Herling-Grudziński pisał Inny świat między 1949 a 50 rokiem. Książka była jedną z pierwszych prac w literaturze światowej podejmujących temat sowieckich łagrów. Po raz pierwszy ukazała się w Londynie w roku 1951 (A World Apart: a Memoir of the Gulag). Po polsku Inny świat ukazał się w Londynie dwa lata później, z przedmową Bertranda Russella, nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu w roku 1965. We Włoszech książka została wydana w 1958, następnie w 1965, lecz w małym nakładzie i przeszła bez echa. Innego świata nie udało się wówczas opublikować po francusku, mimo starań Alberta Camusa, aż do 1985 roku. Ukazanie się książki we Francji w połowie lat 80. było wydarzeniem nie tylko literackim, lecz także politycznym, oznaczało koniec długiego okresu milczenia wokół dzieł Herlinga-Grudzińskiego i przyczyniło się do ponownego odkrycia jego spuścizny literackiej. W peerelowskiej Polsce ukazała się oficjalnie dopiero w 1988 roku, 12 lat przed śmiercią pisarza. A rok 1994 przyniósł włoskie wydanie Un mondo a parte.

 Wszyscy jesteśmy wymyśleni - spotkanie z Włodzimierzem Krygierem i pokazy filmowe

21 maja 2016, sobota, 17-20.30


Spotkanie z Włodzimierzem Krygierem, reżyserem filmu dokumentalnego Wszyscy jesteśmy wymyśleni (2011, 57). Dokument opowiada o losach filmu Aleksandra Forda Ósmy dzień tygodnia (1958, 83) nakręconego w 1958 roku na fali popaździernikowej odwilży w pierwszej od zakończenia wojny koprodukcji z RFN; film czekał na polską premierę aż do roku 1983. Po spotkaniu projekcja obu filmów. Prowadzenie: Arkadiusz Walczak, dyrektor WCIES.

Spotkania Inny świat oraz Wszyscy jesteśmy wymyśleni odbywają się w ramach międzynarodowej konferencji Odwilż 1956 (więcej na FB) organizowanej przez WCIES i DSH.


( Newsletter Biblioteki Analiz)


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz