niedziela, 29 maja 2016

7. Warszawskie Targi Książki za nami

Ponad 70 tys. odwiedzających

7. Warszawskie Targi Książki za nami
Tegoroczne 7. Warszawskie Targi Książki i towarzyszące im 10. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA odbyły się w dniach 19-22 maja na PGE Narodowym. W Targach udział wzięło ośmiuset piętnastu wystawców z dwudziestu pięciu krajów: Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, USA, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch, tysiąc siedemnastu autorów i ponad siedemdziesięciotysięczna publiczność. Czterodniowe wydarzenie objęło bez mała tysiąc pięćset spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. Warszawskie Targi Książki są w tej chwili, pod względem liczby wystawców, największymi targami w Polsce.
"Liczba osób, które odwiedziły w tym roku Warszawskie Targi Książki jest zbliżona do frekwencji ubiegłorocznej. Ale? w porównaniu z rokiem ubiegłym odwiedziło nas dwa razy więcej zorganizowanych grup dzieci i młodzieży ? to cieszy najbardziej" ? mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.
Grupy przedszkolne, szkolne i gimnazjalne dzięki wprowadzonemu systemowi rejestracji rezerwowały udział w wybranych wydarzeniach przygotowanych m.in. przez Festiwal Literatury Dziecięcej, Instytut Badań Literackich PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Czas Dzieci, EMPIK, muzea Warszawy i okolic, licznych wydawców i animatorów kultury, a także Wszechnicę PAN z cyklem wykładów popularyzujących naukę wśród młodzieży szkolnej. Tylko w czwartek i w piątek uczestniczyły w nich 7 054 osoby z 241 szkół, przedszkoli i innych placówek dydaktycznych.
"Dwa lata temu uznaliśmy, że jednym z kluczowych celów, które chcemy osiągnąć w najbliższych latach będzie zwiększanie zainteresowania Targami wśród najmłodszych czytelników, wyrabianie w nich nawyku corocznego uczestnictwa w wielkim festiwalowym wydarzeniu jakim są WTK, nauka miłości do książek. Dodatkowe targowe atrakcje m.in. zorganizowany na płycie stadionu we współpracy z Biurem Kultury Urzędu m.st. Warszawy "Warszawski Weekend Rodzinny" oraz Festiwal Gier "Lotto Radość Wygrywania", skierowane do rodzin z dziećmi sprawiły, że w sumie WTK odwiedziły tysiące młodych czytelników. Widok ich roześmianych twarzy jest dla nas największą nagrodą. Obserwując jak wspaniale rozwija się nasze przedsięwzięcie, już teraz planujemy kolejne działania, by we współpracy z wydawcami zaoferować tej grupie gości jak najatrakcyjniejszy program za rok" - dodaje Jacek Oryl.
Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzili goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy - Węgry oraz Gość Specjalny - Barcelona i literatura katalońska.
Na stoisku węgierskim można było zetknąć się nie tylko z ciekawą literaturą: począwszy od klasyków, przez literaturę współczesną, po fascynujące opracowania historyczne, ale i z bogatą kulturą tego kraju. Tak wyraźna obecność Węgier na WTK związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku i rozpoczęciem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. W Warszawie gościli m.in.: István Kovács, Endre László Varga, Csaba Gy. Kiss, György Spiró, Lajos Grendel, János Háy, Johanna Bodor oraz Krisztina Tóth. Program Węgier na WTK powstał dzięki Ambasadzie Węgier w Polsce i Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.
Obecność Katalończyków na WTK była okazją do najszerszego jak dotąd kontaktu z literaturą katalońską w Polsce. Odbyło się wiele spotkań literackich, wydarzeń branżowych, był też czwartkowy blok "Spotkanie sportu z kulturą", przygotowany we współpracy z FC Barcelona. Na WTK gościli: Sebastia Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, Marius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Organizatorem wystąpienia Barcelona i literatura katalońska był Instytut Rajmunda Llulla, przy współpracy Urzędu Miasta Barcelony, Biura Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubu FC Barcelona.
Warszawskim Targom Książki towarzyszył też Salon Frankofonia z udziałem jedenastu cenionych pisarzy, byli to Pierre Assouline, Tahar Ben Jelloun, Elisabeth Carrier, Barbara Constantine, Paul Colize, Nedim Gürsel, Hermann Huppen, Georges Mink, Boualem Sansal, Lyonel Trouillot i Dominique Wolton. Dzięki Fundacji Historia i Kultura, po raz pierwszy w ramach WTK odbył się Salon Literacka Ukraina, w którym uczestniczyło aż 20 wydawców.
Czwartek i piątek na Warszawskich Targach Książki należały w dużej mierze do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela - do wszystkich miłośników książki. Tradycyjnie już, piątek był dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej, a sobota ? Dniem Reportażu - okazją do spotkań z finalistami: autorami i tłumaczami 7. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
Po raz szósty wraz z WTK odbywał się Festiwal Komiksowa Warszawa - fani komiksu mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację. Uwagę kilkunastu tysięcy młodych czytelników - przedszkolaków i uczniów, przyciągnął m.in. program Festiwalu Literatury dla Dzieci, lekcje literatury i historii, animacje literackie, gry, konkursy.
Całe rodziny zaprosiliśmy na Warszawski Weekend Rodzinny na murawie Stadionu, gdzie na leżakach przy kawie można było znaleźć chwilę wytchnienia z dala od targowego zgiełku, wziąć udział w Festiwalu Gier ?Lotto Radość Wygrywania?, a także w cieszącej się co roku wielką popularnością wymianie książek serwisu Lubimyczytac.pl. Na scenę na płycie Stadionu zaprosiło Biuro Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Warszawski Program Edukacji Kulturalnej (WPEK).
Warszawskie Targi Książki 2016 odwiedziło 70 128 osób.
"To wynik, który na przekór niezadowalającemu poziomowi czytelnictwa w Polsce potwierdza, że sięgamy po książki i czytamy nad Wisłą. Dowód na to, że wielkie, targowe wydarzenia połączone z festiwalową formułą spotkań autorskich służą najlepiej promocji książki, literatury i czytelnictwa" - twierdzi Rafał Skąpski, prezes spółki Targi Książki. "Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli na Targach niezwykłą atmosferę. Bardzo serdecznie zapraszamy za rok ? 8. Warszawskie Targi Książki i 11. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA odbędą się w dniach 18-21 maja 2017 r. na PGE Narodowym. A jeszcze w tym roku zapraszamy do udziału dwóch letnich plenerach czytelniczych: w dniach 24-26 czerwca na Jasnych Błoniach w Szczecinie i w dniach 29-31 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Po wakacjach, w dniach 30 września - 2 października zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach na drugie Śląskie Targi Książki" - dodaje szef targowej spółki.
( Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz