czwartek, 13 listopada 2014

Spotkanie z Nike Farida w KrakowieSerdecznie zapraszamy 15 listopada o godzinie 18.00 do Księgarnia Matras Rynek Główny 23 w Krakowie na spotkanie z Nike Farida autorką "Libijskiej trylogii Róża pustyni" wydanej nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka


Nike Farida - Polka, która wychowywała się w Libii. Uczyła się w arabskiej szkole dla dziewcząt, z której została relegowana za to, że nie salutowała Kaddafiemu. Młodość spędziła wśród gościnnych Arabów, w libijskich domach, gdzie nauczyła się gotować arabskie specjalności, tańca brzucha i malować ręce henną; na pachnących kurkumą, miętą i kardamonem soukach; na pływaniu w gorącym morzu, udziale w wykopaliskach archeologicznych, odkrywaniu zatopionych miast. 
Samodzielnie przejechała garbusem tysiąc kilometrów po Saharze. Na jej oczach Libia, kraj ropą i miodem płynący, zmieniła się w ziemię spływającą krwią. Przez wiele lat pracowała w branży PR i filmowej w amerykańskich korporacjach. 

Jest historykiem sztuki, a jej ukochani malarze to Vermeer i Caravaggio. 

Farida - "jedyna, niepowtarzalna" - nazwała ją arabska przyjaciółka Salha, która zginęła podczas Libijskiej Wiosny w 2011 roku.

 ZAPRASZAMY!!!

( źródło: księgarnia Matras)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz