Z nieukrywaną przyjemnością zapowiadamy premierę literackiej petardy z Meksyku, gwiazdy Literackiego Sopotu – AURY XILONEN. Jest to mocny debiut, który spowodował, że Xilonen wdarła się na literacką scenę. Za Jankeskiego fajtera - wybuchowym koktajl językowy, którego nie powstydziłaby się ani Masłowska ani Mendoza, zdobyła nagrodę Premio Mauricio Achar 2015.
LITERACKA PETARDA Z MEKSYKU
W końcu martwy się urodziłem i niczego się nie boję
Liborio – nielegalny meksykański imigrant w Stanach Zjednoczonych – nie ma nic. Żyje z dnia na dzień, pracując w podrzędnej księgarni. Jedyne, co umie, to szybko biegać i wyprowadzać piekielnie mocne ciosy. I z braku lepszego zajęcia – czyta.
Pewnego dnia miesza się w uliczną awanturę w obronie platonicznej miłości. Tak rozpoczyna się jego antyodyseja we wrogim mieście…
Jankeski fajter to literacka petarda: mocno zakręcony język, hipnotyzująca i bardzo współczesna powieść – zabawna i dramatyczna zarazem. Jakby skrzyżowanie Doroty Masłowskiej z Eduardem Mendozą przenieść na pogranicze amerykańsko-meksykańskie.
AURA XILONEN (1995) przebojem wdarła się na literacką scenę. Za Jankeskiego fajtera zdobyła nagrodę Premio Mauricio Achar 2015. Do tej pory prawa do jej debiutanckiej książki sprzedano w USA, Holandii, we Włoszech, Francji i w Niemczech. Studiuje na Uniwersytecie w Puebli (Meksyk), interesuje się reżyserią filmową.
KSIĄŻKĘ POLECAJĄ:
Od pierwszej strony tej fantastycznej i spektakularnej debiutanckiej powieści Xilonen wciąga czytelnika w wir nieokiełznanego strumienia świadomości swojego bohatera. (…) Nie sposób się oprzeć się jego nieustępliwości, nieocenzurowanemu tokowi myśli, jego historii nieodwzajemnionej miłości, wytrzymałości i woli walki wbrew wszelkim przeciwnościom. | Booklist
Językowa inwencja, radosna sztuka opowiadania, piękno postaci oraz pełne empatii podejście do zjawisk marginalizacji i migracji sprawiają, że Jankeski fajter to moim zdaniem jedna z najważniejszych i wartych uwagi powieści w XXI-wiecznej meksykańskiej literaturze. | The Los Angeles Review of Books
(info: wyd. Znak)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz