poniedziałek, 12 grudnia 2016

Książka Roku PS IBBY rozstrzygnięty


Trzydzieści nominowanych książek, dziewięć wyróżnionych, cztery z tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY - to efekt kilkumiesięcznej pracy profesjonalnego jury literackiego i graficznego. Znamy już zwycięzców!
Polska Sekcja IBBY, międzynarodowej organizacji promującej dobrą książkę dla niedorosłych, tytuł Książka Roku przyznała po raz 28. Listę wyróżnionych oraz nagrodzonych w konkursie ogłoszono 8 grudnia 2016 roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie.
Nagrody główne
W kategorii literackiej nagrodę główną oraz tytuł "Książka Roku" otrzymali Marcin Szczygielski za książkę dla dzieci "Klątwa dziewiątych urodzin" (Wydawnictwo Bajka) oraz Joanna Fabicka za książkę dla młodzieży "Rutka" (Wydawnictwo Agora)

W kategorii graficznej nagrodę przyznano Małgorzacie Gurowskiej, Monice Hanulak, Marcie Ignerskiej, Agnieszce Kucharskiej-Zajkowskiej, Annie Niemierko, Gosi Urbańskiej-Macias oraz Justynie Wróblewskiej za ilustracje i projekt graficzny do książki "Kern. Wiersze dla dzieci" (Wytwórnia), a także Agacie Dudek i Małgorzacie Nowak za ilustracje i projekt graficzny do książki "Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze" (Wydawnictwo Tamaryn).

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa zarząd PS IBBY przyznał Beacie Jewiarz, która prowadzi autorski program Niedzielny Poranek w rozgłośni RDC. Dziennikarka podejmuje problemy z obszaru literatury, kultury dla dzieci i młodzieży, edukacji oraz rodzicielstwa.

Wyróżnienia
Jury literackie konkursu, któremu przewodniczyła Irena Bolek-Wiącek, a zasiadali w nim Danuta Świerczyńska-Jelonek, Maciej Skowera, przyznało również wyróżnienia:
Grażynie Bąkiewicz za książkę "Mówcie mi Bezprym" Wydawnictwo Literatura
Jarosławowi Mikołajewskiemu za książkę "Wędrówka Nabu", Austeria
Annie Onichimowskiej za książkę "Prawie się nie boję", Ezop
Dorocie Suwalskiej za książkę "Czarne jeziora", Nasza Księgarnia
Marcinowi Szczygielskiemu za książkę "Teatr Niewidzialnych Dzieci", Instytut Wydawniczy Latarnik

Natomiast jury graficzne, w skład którego weszli Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca),  Jacek Friedrich, Jakub Woynarowski, nagrodziło wyróżnieniami:
- w kategorii "książka obrazkowa"
Monikę Hanulak, Grażkę Lange za książkę "Wytwórnik. Kalendarz 2017", Wytwórnia
- w kategorii "ilustracje"
Wojciecha Pawlińskiego za ilustracje i projekt graficzny do książki "Legendy warszawskie. Antologia", Muzeum Warszawy
Joannę Czaplewską i Katję Widelską za ilustracje do książki "Trzy, dwa, raz, Günter Grass", Oficyna Gdańska
Marię Dek za ilustracje do książki "Czary na Białym", Wrocławski Dom Literatury.

O konkursie

Konkurs "Książka Roku 2016" Polskiej Sekcji IBBY  ma już blisko trzydziestoletnią tradycję. Pierwszą książkę nagrodzono w 1988 r. i była to praca ilustratorki Krystyny Michałowskiej. Obecnie PS IBBY przyznaje nagrodę w dwóch kategoriach: literackiej (osobno dla autora książki dla dzieci i młodzieży, graficznej (dwie nagrody ? za książkę obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną), a także ? co jest równie ważne ? za upowszechnienie czytelnictwa.
"Byty konkursowe pojawiają się i znikają, a nasz przetrwał mimo wstrząsów kulturowych. W całości poświęcony jest polskiej książce dla dzieci i młodzieży. Ma jasne kryteria - pod uwagę brany jest poziom literacki i artystyczny tekstów i ilustracji, które po raz pierwszy ukazały się w danym roku konkursowym" -  mówi Anna Czernow, prezeska PS IBBY.
Na tegoroczny konkurs przysłano ponad 230 tytułów. Pierwszego wyboru dokonali sami wydawcy.  O tym, która książka dostanie nominację, zdecydowali: badacze i specjaliści od literatury dziecięcej, znawcy języka polskiego, historycy sztuki, badacze historii ilustracji, niezależni kuratorzy, jednym słowem - profesjonaliści.
"To creme de la creme, najlepsze książki, które ukazały się w danym roku. Warto zaufać jurorom, ich wiedzy i doświadczeniu. To prawda, nie wszystkie nagrodzone książki muszą się podobać, ale na pewno nie można powiedzieć, że nie są one dobrej jakości" - dodaje Anna Czernow.

Konkurs dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz