sobota, 30 lipca 2016

Najbogatszy pisarz świata. Rozmowa z Jamesem Pattersonem


W najnowszym numerze magazynu "CKM" ukazała się rozmowa z Jamesem Pattersonem, według magazynu "Forbes" najlepiej zarabiającym współczesnym pisarzem. Jak czytamy we wstępie do rozmowy: "Są zwykli autorzy bestsellerów. I jest James Patterson, amerykański pisarz, który sprzedaje miliony książek i zarabia dziesiątki milionów dolarów. Ale to nie tylko pisarz, to człowiek-instytucja: rocznie na rynek trafia kilkanaście tytułów z jego nazwiskiem! Jest to możliwe, bo w ich pisaniu pomaga mu grupa współpracowników, on przekazuje im założenia dotyczące fabuły, oni muszą obudować te wizje słowami." Oto jej wybrane fragmenty:
Dobra książka to taka, która...
...bawi! Jeśli książka daje ludziom radość i chcą ją przeczytać ? znaczy, że po prostu jest dobra.
(...)

Książka, dzięki której zaczął pan myśleć o pisaniu?
"Ulisses" Jamesa Joyce?a. Czytałem go łapczywie, gdy jako młody student pracowałem na nocnych zmianach w szpitalu dla obłąkanych. Ale wiedziałem, że nie jestem w stanie napisać tego typu książki. Zacząłem więc myśleć o tym, że może mógłbym napisać coś innego, lżejszego i łatwiejszego w odbiorze.
(...)

Ile książek Jamesa Pattersona ma się ukazać w 2016 roku?
Myślę, że w tym roku powstanie 12-13 książek. Szczerze, to nie liczę ich dokładnie, one po prostu powstają, trochę same z siebie. Spośród tych kilkunastu niemal wszystkie są prawie gotowe. Zazwyczaj pracuję z półtorarocznym wyprzedzeniem.

Treść całego wywiadu dostępna jest tutaj.


Fot. by Susan Solie-Patterson - http://www.librarything.com/pic/156833, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15593339

(info:Newsletter Biblioteki Analiz)

Najpopularniejsi pisarze

Wybór Dyskusyjnych Klubów Książki

28 lipca na oficjalnej gali Dyskusyjnych Klubów Książki podczas odbywającego się we Wrocławiu Literackiego Woodstocku wręczone zostały nagrody dla najpopularniejszych autorów wśród społeczności DKK.

Chodzi o autorów, którzy przez 10 lat istnienia klubów najczęściej znajdowali się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych pisarzy w trzech kategoriach. 
Są to:
- "literatura piękna": Wiesław Myśliwski i Jacek Dehnel
- "literatura faktu": Jacek Hugo-Bader
- "literatura dla dzieci i młodzieży": Barbara Kosmowska

Dyskusyjne Kluby Książki to najważniejszy program Instytutu Książki promujący kulturę literacką w Polsce od 2007 roku. Jest to także największy tego typu projekt w kraju pod względem liczby biorących w nim udział uczestników oraz pod względem zasięgu. Co miesiąc w kilkuset polskich miejscowościach we wszystkich województwach spotyka się ponad 13 tys. osób, aby rozmawiać o książkach, literaturze i radości związanej z czytaniem. Program jest adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych i oparty na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych. Program aktywizuje środowiska lokalne, a także w znacznym stopniu przyczynił się do ożywienia bibliotek publicznych w Polsce. Sukces programu polega między innymi na tym, że nie jest zarządzany centralnie, lecz - dając dużą swobodę bibliotekarzom - wymaga od nich zaangażowania i stałej aktywności.
Zainteresowanie programem jest niesłabnące. Liczba klubów sukcesywnie rośnie - z 299 w 2007 roku do ponad 1450 w 2016 roku. Program jest stale rozwijany i poszerzany o nowe idee służące zarówno promocji kultury literackiej, jak również rozwojowi moderatorów prowadzących kluby (szkolenia) oraz klubowiczów (wydarzenia aktywizujące społeczność lokalną).

Literacki Woodstock, czyli Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki odbywa się we Wrocławiu i potrwa do najbliższej niedzieli. Szczegóły wraz z programem dostępne na stronie: literackiwoodstock.pl

Szczebrzeszyn w centrum uwagi

Stolica Języka Polskiego


Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł - to goście festiwalu literackiego Stolica Języka Polskiego, który od 31 lipca do 7 sierpnia odbywać się będzie w Szczebrzeszynie. W programie ponad 30 wydarzeń z udziałem około 50 twórców.
Już po raz drugi w podlubelskim Szczebrzeszynie odbędzie się festiwal Stolica Języka Polskiego. Tym razem hasło festiwalowe brzmi "Między przeszłością a przyszłością", a jego duchowym patronem jest Bolesław Leśmian, który prowadził kancelarię prawniczą w pobliskim Szczebrzeszynowi Zamościu. Kuzynem Leśmiana był Jan Brzechwa, który odwiedzając go, najprawdopodobniej spotkał się z nazwą Szczebrzeszyna i uwiecznił ją w słynnym wierszyku o chrząszczu brzmiącym w trzcinie.

W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie własne interpretacje wierszy autora "W malinowym chruśniaku" zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.
Program festiwalu wypełnią spotkania autorskie. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesław Myśliwski, twórca "Morfiny" Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za "Księgi Jakubowe" Olga Tokarczuk, reporterka Małgorzata Szejnert i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski.

Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki "Czarnobylskiej modlitwy" i "Czasów secondhand". Grażyna Plebanek poprowadzi w Szczebrzeszynie wakacyjną szkołę pisania, a Joanna Szczepkowska - warsztaty "Mistrz mowy polskiej". W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy - m.in. Andriej Bondar.

Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego - wraz z zespołem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru - wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej.

Dla festiwalowej publiczności zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.


źródło: www.instytutksiazki.pl

czwartek, 28 lipca 2016

Andrzej Sapkowski na Allegro

On tu rządzi!


Autor sagi o Wiedźminie Geralcie udzielił wywiadu serwisowi Allegro.pl, w którym opowiada m.in. o swoim postrzeganiu fantastyki, własnych wyborach czytelniczych i nagrodach literackich. Polecamy lekturę całego wywiadu, którego autorem jest Sergiusz Pinkwart. A poniżej jeden krótki fragment.
Sergiusz PinkwartW latach osiemdziesiątych, gdy tworzył Pan zręby swojego powieściowego świata, według niektórych fantastyka była dla czytelników odtrutką na mizerię i absurdy rzeczywistości chylącego się ku upadkowi komunizmu. Ale dzisiaj?
Andrzej Sapkowski: ...Umówmy się, że to bzdura z tą "odtrutką na mizerię i absurdy", bzdura wyssana z palca przez różnych postustrojowych pseudoliteraturowiedów. Miłośnicy fanastyki czytali fantastykę, bo była fantastyką, to wystarczało. Z tego samego powodu ja sam czytałem Lema w latach 50., fantastykę anglosaską w rosyjskich przekładach w latach 60. i przywożone z zagranicy oryginały w latach 80.. Bo to była fantastyka, a ja kochałem fantastykę, mizerię i absurdy za nic sobie mając. Pseudoliteraturoznawcy fantastyki jako takiej najczęściej w ogóle nieznający, wymyślili etykietki i przylepiają je z zapałem godnym lepszej sprawy. Science fiction? Odtrutka na rzeczywistość. Fantasy? Eskapizm, ucieczka od prawdziwego świata?
Na szczęście fani fantastyki na takie banialuki uwagi nie zwracają i czytają dalej. I będą czytali nadal, również, gdy jakaś nowa rzeczywistość zamieni tę naszą dzisiejszą, w której, pozwolę sobie zauważyć, mizerii i absurdów również nie brakuje. Ba, czasem obserwuję wręcz ich nadmiar.
Fot. By Niccolo Caranti - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44745526
(p)

środa, 27 lipca 2016

Austriacka Nagroda Państwowa dla Stasiuka

Wręczenie w piątek

W najbliższy piątek, 29 lipca na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu odbędzie się gala wręczenia Austriackiej Nagrody Państwowej. Tegorocznym laureatem w dziedzinie "literatury europejskiej" został Andrzej Stasiuk.

Piątkową ceremonię otworzy wystąpienie Thomasa Drozdy, obecnego ministra ds. sztuki i kultury w austriackim rządzie. Laudację na cześć laureata wygłosi znana austriacka pisarka i członek jury nagrody - Evelyn Schlag.

Austriacka Nagroda Państwowa, przyznawana europejskim autorom, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie, jest dotowana premią wysokości 25 tys. euro. 

Stasiuk jest kolejnym już Polakiem, który został laureatem tej nagrody. W 1988 r. otrzymał ją Andrzej Szczypiorski, w 1985 r. Stanisław Lem, w 1982 r. Tadeusz Różewicz, w 1972 r. Sławomir Mrożek, a pierwszym laureatem był w 1965 r. Zbigniew Herbert.

(info:Newsletter Biblioteki Analiz)

"Dane wrażliwe" Ewa Nowak



„Mrugnij okiem – oto jak szybko może zmienić się twoje życie”.

Książka opowiada o  nastoletnim życiu 16 latki Niny Petrykowskiej. Za bycie w centrum uwagi i tolerancję koleżanek, dziewczyna zrobiłaby wszystko. Posunęła się do kłamstwa, które towarzyszyło jej cały czas: w szkole, w domu, w kontaktach z wszystkimi znajomymi.

Nastolatka mieszka z mamą i bratem Bogdanem, który mimo zgryźliwości wobec siostry, bardzo ją kocha. Nina dzięki kłamstwu "zdobywa" prawdziwą przyjaciółkę- Kasię - za którą wcześniej, delikatnie mówiąc, nie przepadała.

Nawet wspólne chodzenie z rodzicami, co niedzielę, na zimny obiad do cioci , zaczęło dziewczynie sprawiać przyjemność. Złapała wspólny język ze swoją niepełnosprawną kuzynką Justyną. 

Nikt, nie pomyślałby, że siedząc w poczekalni ortodontycznej, można poznać miłość ( pomimo podwiniętej spódniczki...). A jednak!

Książkę polecam i rekomenduję głównie dziewczynom ponieważ pokazuje jakie rzeczy nastoletnia dziewczyna zdolna jest zrobić dla chłopaka.

Ocena:9/10                                                                              Magda

wtorek, 26 lipca 2016

Zaproszenie na sierpniowy weekend z literaturą w MOCAK-u

Weekend z literaturą III

W trakcie wakacji Biblioteka MOCAK-u (Kraków, ul. Lipowa 4) zaprasza na weekendowe spotkania z pisarzami, warsztaty, literackie oprowadzania oraz panele dyskusyjne dotyczące procesu powstawania książki.
Zapraszamy na kolejną odsłonę Weekendów z literaturą 6 i 7 sierpnia.
6.8.2016 (sobota):
Godz. 15 – Zabawy z książką
Warsztaty
 literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 5–7 lat, inspirowane książką O zajączku, który nie potrafił zliczyć do trzechLudwika Górskiego, z ilustracjami Mieczysława Piotrowskiego.
Wstęp bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie 12 263 40 36.
Godz. 17  spotkanie z Wojciechem Nowickim dotyczące specyfiki eseju jako gatunku literackiego. Prowadzenie: Maciej Jakubowiak.
Wojciech Nowicki – pisarz, eseista, kurator wystaw fotograficznych i krytyk kulinarny. Jest autorem dwóch zbiorów esejów poświęconych fotografii: Dno oka (2010), który znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011, oraz Odbicie (2015). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za tom Salki.
Maciej Jakubowiak –  literaturoznawca, krytyk literacki, redaktor magazynu „dwutygodnik.com”, doktorant w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmuje się związkami prawa autorskiego z literaturą nowoczesną. Jego teksty można znaleźć między innymi w „Tekstach Drugich”, „Tygodniku Powszechnym”, „Wielogłosie”, „Popmodernie” i „FA-arcie”. Pochodzi z Żor, mieszka w Krakowie.
7.8.2016 (niedziela)
Godz. 15 – Drugie Życie Książki
Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zapraszamy do udziału w bezgotówkowej wymianie książek. 
Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek, koniecznie w dobrym stanie. Pozycje wydane do 1995 roku można wymienić tylko na takie, które również ukazały się do tego czasu, natomiast publikacje wydane po 1995 roku na dowolną książkę. Obieg książek ożywia domowe biblioteki, ułatwia spotkania z literaturą i poszerza czytelnicze horyzonty, pozwalając zamienić publikacje już przeczytane, mniej przydatne czy nietrafione na szukane od dawna lub zupełnie nieoczekiwane pozycje. Podarowanie drugiego życia książkom jest przyjemne i bardzo proste!
Godz. 16 – literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego
Oprowadza Filip Skowron – etnolog i polonista, doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Godz. 17 – dyskusja ekspercka
Spotkanie poświęcone pracy wydawcy, z udziałem zaproszonych gości:
Barbara Kęsek-Bardel – z wykształcenia historyczka sztuki, z zawodu wydawca. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Znak, w którym przebyła długą drogę od stażysty do członka zarządu.
Stanisław Danecki – redaktor, absolwent edytorstwa na gdańskiej polonistyce. Oprócz  redagowania projektuje i składa książki. Przez kilkanaście lat zastępca redaktora naczelnego w wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Od 2013 roku współwłaściciel Wydawnictwa w Podwórku.
Dorota Szmit – absolwentka slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, słuchaczka Studium Rachunkowości i Finansów. Specjalizuje się w pozyskiwaniu środków na projekty wydawnicze. Przez kilka lat pracowała w dziale handlowym i finansowym wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Od 2013 roku współwłaścicielka Wydawnictwa w Podwórku.
Prowadzenie: Maciej Jakubowiak

IV Targi Książki Kulinarnej

Książki o jedzeniu i pojedynek na tatary

W poprzedni weekend, od piątku 22 lipca do niedzieli 24 lipca, trwały w Warszawie IV Tragi Książki Kulinarnej, organizowane na warszawskim Jazdowie w Centrum Sztuki Współczesnej przez Martę Gessler i Qchnię Artystyczną od 2013 roku jako spotkanie łączące książki i gotowanie. Do organizatorów dołączyła następnie kwiaciarnia Warsztat Woni. Pierwsza edycja przyciągnęła 3 tys. odwiedzających, którzy mogli skorzystać z oferty 30 wystawców i uczestniczyć w ponad 20 wydarzeniach. 
Jak informował w niedzielę 24 lipca portal wyborca.pl, w sobotę jednym z głównych punktów programu był ? pojedynek na tatary: tatar wołowy z pianą o smaku węgla oraz pietruszki kontra tatar klasyczny, z ogóreczkami i marynowanymi grzybkami.
Pierwszym wydarzeniem targowym było spotkanie i warsztaty śniadaniowe z autorką książki "Dzień dobry. Śniadania z Małgosią Mintą" (Agora). Gościem targów była też Dominika Wójciak, autorka książek kulinarnych, zwyciężczyni programu "Master Chef". Odbyła się również promocja książek "Detoksy dla zdrowia i urody" i "Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem" (Zwierciadło) zatytułowana "Życie w rytmie slow", podczas której z Karoliną i Maciejem Szaciłło rozmawiała Dorota Rożek, jak również warsztat o smakach roślin z Wojciechem Grąbczewskim, właścicielem istniejącej od 1936 roku rodzinnej szkółki ogrodniczej, z której rośliny były ozdobą targów.
Jak czytamy na portalu, "między warsztatami i debatami można było oddać się buszowaniu na stoiskach wydawnictw i księgarni specjalizujących się w literaturze kulinarnej, upolować autograf autorów książek lub uzupełnić wyposażenie kuchni i jadalni na stoiskach pracowni ceramicznych i sklepów z akcesoriami wnętrzarskimi?.
Dzień zakończyła kolacja przygotowana przez Martę Gessler oraz szefowa kuchni Qchni Artystycznej, Ewę Olejniczak - nietypowa, bo zjedzona nie przy stole, ale na kocach, z  daniami, które do ostatniej chwili pozostawały dla gości niespodzianką.
Gościem jednego z sobotnich spotkaniach (zatytułowanego "100 sposobów na ziarna") była Dominika Wójciak, zwyciężczyni 3. edycji polskiego MasterChefa. Właśnie ukazała się jej książka "Ziarno" (Pascal).
Jarosław Dumanowski podpisywał książki o historii kuchni wydawane przez Muzeum Pałac w Wilanowie. Również autorzy Wydawnictwa Dwie Siostry, Zofia Rożycka ("Alfabet ciast"), Aleksander Baron, Julian Karewicz, Grzegorz Kwapniewski i Piotr Szczęsny ("Suwała, Baron i inni. Przepisy i opowieści") podpisywali swoje książki.
W niedzielę odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Milszewskiem i Kamilem Sadkowskim, autorami książki "Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść" (Smak Słowa), którzy postanowili pokazać świat gastronomii "od kuchni".
W targach uczestniczyły firmy: bookoff księgarnia kulinarna, Dwie Siostry, Wydawnictwo Vivante, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Pascal, Wydawnictwo Edgard, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Filo, Wydawnictwo Zwierciadło, Wydawnictwo Agora, Dom Wydawniczy Rebis, Firma Księgarska Olesiejuk, Esteri, Jak wam się podoba, Fundacja Małgosi Braunek ?Bądź?, Edipresse Książki, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Antykwariaty "Książka dla Każdego", Magazyn Usta, KOOE Studio Ceramiki, Ani Ani Studio, Przezroczysta Katarzyna Harasym, Kasia Białek Ceramika, COOKie, Rzeczownik oraz Warsztat Woni.

(fran)

Kina, muzea, bulwary, księgarnie, targi - wszędzie można spotkać Zakamarki!



Pippi w Poznaniu



Zapraszamy w czwartek 28 lipca o godz. 16:30
do Księgarni z Bajki na Czwartek literacki z Pippi.

Pippi zaprasza do Willi Śmiesznotki, wędrowania po Szwecji,
poznawania obyczajów i tradycji tego kraju,
a także do żeglowania, szant śpiewania
i skarbów w morzu poszukiwania.

Wstęp wolny.
Rejestracja: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl
lub 61 820 05 82

Księgarnia z Bajki
os. Przyjaźni 125 C
Poznań

Piękno i sztuka 
w Muzeum Narodowym




Zapraszamy w piątek 29 lipca o godz. 12:15
na spotkanie z książką Piękno i sztuka, co to takiego?
do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W czasie wakacji mali odkrywcy mogą odwiedzać różne oddziały Muzeum Narodowego
i odbywać fascynujące podróże po muzealnych zakamarkach.

29 lipca zajęcia będą dotyczyć książki Oscara Brenifiera
Piękno i sztuka, co to takiego? z serii Dzieci Filozofują.

Zajęcia warsztatowe adresowane do dzieci w wieku 6–12 lat.

Obowiązują zapisy z tygodniowym wyprzedzeniem
tel. 61 8568 136

Wstęp: 8 PLN

Muzeum Narodowe
Al. Marcinkowskiego 9
Poznań

Zakamarki 
na Nadmorskim Plenerze Czytelniczym




W weekend 29-31 lipca spotkacie nas
w Gdyni na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego
na 5. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym.

Nadmorski Plener Czytelniczy to
wydarzenie kulturalne promujące literaturę.

Szukajcie Zakamarkowego namiotu nr 7.

Wstęp wolny.

Godziny otwarcia:
piątek 12:00-19:00
sobota 11:00-19:00
niedziela 11:00-19:00

Nadmorski Plener Czytelniczy
Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego
Gdynia

Lato na Targach 
z Zakamarkami


Zapraszamy w sobotę 30 lipca w godz. 11:00-12:30

na Lato z książką na MTP w Poznaniu.

Razem ze słoniem Pomelo,
bohaterem książek Ramony Bădescu i Benjamina Chauda,
poćwiczymy pamięć i sprawdzimy skojarzenia.
Zrobimy także słonie z balonów i papieru.

Na stoisku będzie można kupić wszystkie tytuły
o różowym słoniu
z targowymi rabatami.

MTP
Wejście Hol Południowy
ul. Głogowska
(dawna restauracja McDonalds)

Lato z Astrid Lingdren



Zapraszamy do kin sieci Multikino,
która w lipcowe weekendy prezentuje polskiej widowni
najpiękniejsze ekranizacje książek Astrid Lindgren.

Weekendowe poranki filmowe  „Lato z Astrid Lindgren”
odbędą się w każdy weekend od 2 do 31 lipca w 29 kinach sieci Multikino:
Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Jaworzno, Katowice, Kielce, Koszalin,
Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań 51, Poznań Malta, Radom, Rumia, Rybnik,
Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Tychy, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy,
Warszawa Wola, Warszawa Ursynów, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie,
Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Prezentowane w przeglądzie filmy poddane były rekonstrukcji cyfrowej,
w związku z tym możemy je podziwiać w najlepszej jakości obrazu i dźwięku.
Filmy są w wersji oryginalnej z polskim lektorem.

Start projekcji: godz. 12:00.

Szczegółowy plan seansów:
„Dzieci z Bullerbyn”: 2, 16, 30 lipca
„Nowe przygody dzieci z Bullerbyn”: 3, 17, 31 lipca
„Madika z Czerwcowego Wzgórza”: 9, 23 lipca
„Nils Paluszek”: 10, 24 lipca

Ceny biletów: od 12 do 15 PLN, w zależności od regionu.

W wybranych kinach będzie można kupić w promocyjnej cenie
następujące książki Astrid Lindgren wydane przez Zakamarki:
Pippi się wprowadza i inne komiksy 29,90 (cena okładkowa 39,90)
Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy 29,90 (cena okładkowa 39,90)
Wiosna w Bullerbyn 22,90 (cena okładkowa 29,90)
Dzień Dziecka w Bullerbyn 22,90 (cena okładkowa 29,90)

Dziecięce Zakamarki BOOKBOOKA



W sobotę 30 lipca w godz. 13:00-16:00
zapraszamy do nowo otwartej księgarni BookBook
w Złocieńcu.

W programie:

godz. 13:00 Warsztaty teatralne
na podstawie książki
Astrid Lindgren Ach, ten Emil!

Czytanie fragmentów książki,
wspólne zabawy inspirowane przygodami bohaterów
oraz krótka lekcja wiedzy o Szwecji.
Wszystko to pod czujnym okiem Alfreda,
w którego postać wcieli się Piotr Witoń.

godz. 15:00 Warsztaty literacko-plastyczne
na podstawie książki
Lotty Olsson i Marii Nilsson Thore Sam w domu.

Głośne czytanie opowieści o przyjaźni mrówkojada i orzesznicy.
Każde dziecko będzie mogło wykonać chusteczkę dla mrówkojada
techniką rysowania na tkaninie.

Wstęp wolny, warsztaty dla dzieci w wieku 3-10 lat.

Księgarnia BookBook
ul. Marszałka J. Piłsudskiego 3
Złocieniec
(Pojezierze Drawskie)

Narodowe czytanie "Quo Vadis"


3 września 2016 roku odbędzie się Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej edycji cała Polska czytać będzie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został specjalny formularz zgłoszeniowy. Uczestnictwo zgłaszać mogą szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zorganizować czytanie "Quo vadis" w swoich miejscowościach. Wszelkie materiały znajdują się tutaj.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku bohaterem Narodowego Czytania była "Lalki" Bolesława Prusa. W całej Polsce powieść przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.

(p) źródło: www.instytutksiazki.pl

poniedziałek, 25 lipca 2016

Atrakcje dla uczestników Światowych Dni Młodzieży


W dniach 25-30 lipca Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki oraz Lamus Teatralny zapraszają w swoje progi pielgrzymów i turystów, którzy zawitają do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. 

We wtorek, 26 lipca zapraszamy do gmachu głównego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy Placu Św. Ducha 1. Tego dnia zorganizowane zostanie zwiedzanie budynku Teatru w czterech turach:

Godz. 11.00 – przewodnik w jęz. angielskim 
Godz. 12.00 – przewodnik w jęz. polskim
Godz. 13.00 – przewodnik w jęz. angielskim
Godz. 14.00 - przewodnik w jęz. polskim

Ponadto o godz. 15.00 odbędzie się wykład historyka teatru Diany Poskuty-Włodek na temat ponad 122-letniej historii zabytkowego gmachu, legendarnych i współczesnych inscenizacjach, które powstały na jego deskach.

Wstęp wolny!
więcej ...
środę, 27 lipca w godz. 11.00-15.00 zapraszamy na dzień otwarty Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Tego dnia w budynku przy ul. Rajskiej 12 będzie można obejrzeć dwie interesujące wystawy:

„Back to the sense of the city” (foyer górne) - prezentuje współczesne dokonania urbanistyki polskiej, hiszpańskiej i włoskiej, a została przygotowana przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Wydział Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Politecnico di Milano z Włoch, Centre de Política de Sòl i Valoracions Escola Tècnica Superior d’Arquitectura de Barcelona oraz Universitat Politecnica de Catalunya z Barcelony.

„Przeszłość dla przyszłości” (w ramach Galerii Architektury GAGA) – prezentuje dorobek twórczy warszawskiej pracowni architektonicznej Andrzeja Bulandy i Wiesława Muchy, laureatów Honorowej Nagrody SARP. Realizowane przez tę pracownię projekty w oryginalny sposób łączą przeszłość z przyszłością, istniejącą, historyczną architekturę ze współczesnym językiem i nowatorskimi rozwiązaniami.

Wstęp wolny.
Przez cały czas trwania Światowych Dni Młodzieży zapraszamy do odwiedzin multimedialnej wystawy w Lamusie Teatralnym przy ul. Radziwiłłowskiej 3, który czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-18.00 (ostatnie wejście 17.30).

Przenieś się w fascynujący świat Teatru! Lamus Teatralny to nowy obiekt Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w którym za pomocą nowoczesnej, multimedialnej ekspozycji można na własnej skórze przekonać się jak wygląda praca nad spektaklami – zarówno z perspektywy artystów sceny jak i rzemieślników kryjących się po drugiej stronie kurtyny… Przymierz wirtualny kostium i perukę w garderobie aktorskiej, zaśpiewaj teatralne karaoke, wejdź na Dużą Scenę przy pomocy interaktywnych, cyfrowych okularów 3D, zobacz oryginalne, zachwycające kostiumy teatralne i dowiedz się ile trudu, pracy, talentu i pasji wielu ludzi potrzeba do stworzenia teatralnego dzieła.

Wstęp wolny.

(info:Teatr im. Słowackiego)

Zofia Kotecka w Marginesach

Specjalistka ds. promocji

W tym miesiącu do działu promocji Wydawnictwa Marginesy dołączyła Zofia Kotecka, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich UW.

Przez lata była związana z wydawnictwem Świat Książki, gdzie rozpoczęła od stażu, potem pisała recenzje powieści anglojęzycznych, wspierające decyzje o ich wydaniu na polskim rynku, a przez ostatnie pięć lat promowała książki i kierowała działem promocji i PR.

Odpowiadała m.in. za promocję reportaży Justyny Kopińskiej oraz powieści Krystyny Kofty, Manueli Gretkowskiej i Jakuba Żulczyka. Stworzyła i zrealizowała promocję "Dziewczyny z pociągu" Pauli Hawkins, książki, która zyskała tytuł Bestsellera Empiku 2015.

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Ruszył "Letni kiermasz książek"

Biedronka z książkami za 7,99

Sieć Biedronka zainaugurowała dziś (25 lipca) akcję promocyjną "Letni kiermasz książek". W ofercie znalazło się ponad 160 tytułów (również w edycjach kieszonkowych) wydanych w ostatnich kilku latach. 

Wśród nich literatura popularna, obyczajowa, fantastyka, poradniki oraz książki dla dzieci. Wszystkie pozycje dostępne są w cenie 7,99 zł. 

Szczegółowa oferta dostępna jest tutaj.

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Książki na lato

Programy z Jarocina

Instytut Książki zaprasza do obejrzenia kolejnych odcinków z cyklu "Książki na lato". "Na pierwszym planie przygotowywanych klipów znajdują się książki i ich miłośnicy, w tym osoby publiczne, często kojarzone z literaturą, ale nie zawsze. Tłem spotkań z książką są najważniejsze letnie festiwale, nie tylko literackie, m.in. Opener Festival, Nowe Horyzonty, OFF Festival czy Literacki Sopot" - czytamy w komunikacie IK.

W miniony weekend w TVP2 wyemitowano odcinek zrealizowany podczas tegorocznego Festiwalu Jarocin. Tomasz Budzyński opowiadał w nich, dlaczego w młodości chciał być Arthurem Rimbaudem, Robert Friedrich "Litza" mówił o książce, która w jego domu czytana jest od pokoleń, a Rosław Szaybo o swoich inspirujących spotkaniach z pisarzami.

Wszystkie filmy z cyklu "Książki na..." można znaleźć tutaj
Cykl powstał w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

piątek, 22 lipca 2016

NAJPIĘKNIEJSZE POWIEŚCI DLA DZIECI




Absolutna klasyka gatunku!



Pajęczyna Charlotty E.B. White`a już w księgarniach!

Każde dziecko powinno mieć tę książkę”
Daily Mail

Prawie 50 milionów sprzedanych egzemplarzy!

Co łączy tak różne stworzenia jak pajęczyca Charlotta i mały prosiaczek 
Wiluś? Czy przyjaźń pomiędzy nimi jest możliwa? Okazuje się że tak!

Wiluś przyszedł na świat jako ostatnia i najsłabsza świnka z miotu 
i gdyby nie ratunek  małej Frani, nie zabawił by na nim zbyt długo. 
Karmiony butelką przez dziewczynkę rośnie jak na drożdżach i wkrótce 
zostaje sprzedany. Na szczęście trafia do jej wuja, więc Frania może
 codziennie  go odwiedzać. Niestety to nie koniec kłopotów Wilusia
 - gospodarz chce zrobić z niego szynkę. I tu wkracza do akcji Charlotta..

Ta wzruszająca opowieść to jedna z najpiękniejszych 
książek o przyjaźni, jakie kiedykolwiek napisano. Od lat 
zachwyca i wzrusza dzieci, ich rodziców i dziadków, 
pozostaje niedoścignionym wzorem dla pisarzy literatury dziecięcej

W 2000 roku „Publishers Weekly” ogłosił ją najlepszą powieścią 
dla dzieci wszech czasów!

W plebiscycie BBC na najlepsze książki dla dzieci zajęła pierwsze miejsce!




E. B. White ma w swoim dorobku ponad 20 powieści dla dzieci, za które otrzymał wiele nagród. W roku 1963 prezydent John F. Kennedy przyznał mu wyjątkowe wyróżnienie - Prezydencki Medal Wolności. Kilka lat później  White dostał Nagrodę imienia Laury Ingalls Wilder, którą Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich przyznaje co pięć lat za znaczący i trwały wkład w literaturę dziecięcą. W 1978 roku został laureatem Nagrody Pulitzera za całość twórczości.
Pisał także do czasopism i gazet codziennych. Przez wiele lat był współpracownikiem amerykańskiego tygodnika społeczno-politycznego „The New Yorker”. 



Polecamy również inne książki E. B. White`a  w Wydawnictwie Literackim
Stuart Malutki

Ciepła i pełna humoru opowieść, którą pokochały dzieci na całym świecie
Kiedy w nowojorskiej rodzinie Malutkich przyszedł dla na świat drugi syn, okazało się, że jest bardzo malutki i całkiem podobny do myszy. Rodzice i starszy brat George otoczyli malca miłością i starali się, aby niczego mu nie brakowało. Stuart – bo takie imię otrzymał – mimo niewielkiego wzrostu i wrodzonej nieśmiałości  odznaczał się wielką odwagą. Gdy zaginął jego najlepszy przyjaciel ptaszek Margalo, wyruszył w świat miniaturowym samochodem, aby go odszukać.
Co spotka Stuarta Malutkiego w WIELKIM ŚWIECIE?
Opowieść napisana przez E.B. White’a to klasyka literatury dziecięcej, która powinna znaleźć się na półce w każdym domu. Na podstawie książki powstały kinowe ekranizacje oraz serial animowany,  które stały się wielkimi hitami. Przygody Stuarta znajdziemy także w popularnych i lubianych grach  komputerowych.

Najnowsze wydanie przygód Stuarta Malutkiego zawiera znakomite ilustracje cenionego rysownika Gartha Williamsa

Już we wrześniu ukaże kolejny tytuł z tej kolekcji  -  Łabędzie nutki - poruszająca opowieść o  muzykalnej rodzinie łabędzi, w której na świat przychodzą upragnione trojaczki. Niestety okazuje się, że jedyny syn kompletnie nie ma ani głosu ani słuchu… Czy kontynuowanie rodzinnej tradycji śpiewania będzie w ogóle możliwe w tej sytuacji?

info: Wyd.Literackie

Zmarł Włodzimierz Odojewski

20 lipca w szpitalu w Piasecznie pod Warszawą zmarł Włodzimierz Odojewski. Pisarz miał 86 lat.
"Odojewski należy do grona najwybitniejszych prozaików pokolenia Współczesności, debiutujących w połowie lat 50. Wpisał się do historii literatury polskiej swoją największą powieścią , książką której narracja była wzorowana na powieściach Williama Faulknera. Ale ten typ narracji został przez Odojewskiego bardzo twórczo zastosowany do zupełnie nowej problematyki i świetnie w tej książce funkcjonuje. Niewątpliwie będzie pamiętany przede wszystkim jako autor , a zwłaszcza tej powieści. To wciąż mocna lektura, która się nie zestarzała" - powiedział w czwartek PAP Andrzej Stanisław Kowalczyk, historyk literatury, eseista, pracownik i członek rady programowej Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Sam pisarz tak charakteryzował swoją twórczość: "Moją ambicją jest ukazywanie świata, który odszedł, w opowiadaniu, w powieści, żeby nie odszedł także z naszej pamięci. Tak, więc przywołuję czas przeszły z jego ludzkimi emocjami, ludzkim bólem, lękami, miłością, nienawiścią, a jednocześnie z jego historycznymi faktami".
Do najważniejszych książek pisarza należą: "Miejsca nawiedzone" (1959), "Kwarantanna"  (1964), "Zmierzch świata" (1964), "Wyspa ocalenia" (1966), "Zasypie wszystko, zawieje..." (1973), "Zabezpieczanie śladów"  (1984), "Zapomniane, nieuśmierzone..." (1987), "Jedźmy, wracajmy..." (1993), "Oksana" (1999), "Milczący, niepokonani. Opowieść katyńska" (2003).

pw źródło: www.instytutksiazki.pl

Literacki Sopot 2016

 
W dniach 18-21 sierpnia, odbędzie się już piąta edycja Festiwalu Literacki Sopot. Jego organizatorami są Miejska Bibliotekę Publiczną oraz Miasto Sopot.
Tegorocznym motywem przewodnik Festiwalu będzie  literatura i kultura Izraela. Gościem sopockiej imprezy będzie m.in. Etgar Keret.

Szczegółowy program Festiwalu na www.literackisopot.pl

Niezwykła Polska - konkurs

W celu wsparcia sprzedaży kolorowanki Niezwykła Polska, Wydawnictwo SQN przygotowało konkurs dla klientów księgarń. Szczegóły konkursu na stronie:


http://wsqn.pl/kolorowanka/


Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji i informowaniu klientów o konkursie. Do wygrania atrakcyjne nagrody.


Niezwykła Polska to jedyna na rynku kolorowanka z rodzimymi krajobrazami, zabytkami i ciekawymi miejscami uzupełniona o polskie i angielskie opisy miejsc do pokolorowania.


(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Zaczynamy od 8,90 zł za książkę! Ceny uciekają z każdą godziną!




Tak niskiej ceny za książki to czytelniczy świat jeszcze nie widział! 8,90 zł za świetne tytuły, ale tylko do godziny 11. Śpieszcie się, zostało niewiele czasu 👉http://bit.ly/2a0qU79

Z każdą godziną ceny uciekają, ale i tak jest książkowa tanioszka! Miłego czytelniczego :)



(info:znak.com.pl)

Zaczynamy od 8,90 zł za książkę! Ceny uciekają z każdą godziną!
znak.com.pl Paczka w RUCHu
tylko 3,90 zł!
Zamów do 14.00,
wyślemy tego 
samego dnia!
 
Niskie koszty dostawy