W czwartek 15 stycznia
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
zaprasza na spotkanie wokół książki
Wojciecha Wilczyka „Święta Wojna”,
a we wtorek 20 stycznia
na premierę książki
Olgi Szmidt „Korespondent Witkacy”.
Wojciech Wilczyk jest jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów. W spotkaniu z nim, jakie odbędzie w czwartek 15 stycznia o godz. 18. w Sala Audiowizualnej MOCAK przy ul. Lipowej 4 w Krakowie, weźmie udział Magdalena Zych z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, a będzie je prowadzić Justyna Nowicka z Radio Kraków.
Jak informuje organizator spotkania, w ciągu ostatnich pięciu lat Wojciech Wilczyk fotografował kibicowskie graffiti w Krakowie, na Górnym Śląsku i w Łodzi, czyli tam, gdzie dochodzi do największych tarć między zwolennikami rywalizujących drużyn piłkarskich. 391 kolorowych fotografii to coś więcej niż dokumentacja zjawiska społecznego, które wielu chciałoby uznać za wąską, a więc niewartą uwagi, subkulturę. W obiektywie Wojciecha Wilczyka kibicowskie graffiti zmieniają się w pytanie o kondycję i stan świadomości całego społeczeństwa, tak łatwo dającego przyzwolenie na agresję, ksenofobię i rasizm(...)
W książce zamieszczono teksty prof. Joanny Tokarskiej-Bakir oraz dr Anny Zawadzkiej, stanowiące antropologiczno-kulturowy komentarz do projektu i interpretujące go jako swoistą wiwisekcję aktualnej kondycji polskiego społeczeństwa. Esej Adama Mazura pozwala natomiast umiejscowić „Świętą Wojnę” na tle całej twórczości Wojciecha Wilczyka.
Książka została wydana wspólnym nakładem wydawnictwa Karakter i galerii Atlas Sztuki. Towarzyszy wystawie pod tym samym tytułem, prezentowanej w łódzkiej galerii od 5 grudnia 2014 do 16 stycznia 2015 roku. Jej następne prezentacje odbędą się w 2015 roku w BWA w Olsztynie, galerii Labirynt w Lublinie oraz w BWA w Tarnowie.
We wtorek 20 stycznia o godz. 18. w Sali Audiowizualnej MOCAK odbędzie się spotkanie wokół książki Olgi Szmidt zatytułowanej „Korespondent Witkacy”. W dyskusji oprócz autorki wezmą udział prof. Janusz Degler oraz dr Roma Sendyka. Jak stwierdził dr hab. Jarosław Fazan, „Korespondent Witkacy" jest niezwykle dojrzałym, oryginalnym poznawczo i intrygującym intelektualnie projektem badawczym, kreującym inne spojrzenie zarówno na twórczość Witkacego, jak też ukazującym nowe wymiary dyskursu intymistycznego”. Publikacja „Korespondent Witkacy” ukazała się nakładem wydawnictwa Universitas w ramach serii „Modernizm w Polsce”.
Olga Szmidt (ur. 1989) ukończyła filologię polską (specjalizacje antropologiczno-kulturową oraz krytykę literacką) na UJ, gdzie aktualnie przygotowuje rozprawę o nowych językach autentyczności. Podczas studiów była trzykrotnie wyróżniona stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikuje teksty naukowe oraz krytyczne w „Tekstach Drugich”, „Opcjach”, „FA-arcie”, „Wielogłosie” i innych. W latach 2010–2013 była redaktorem naczelnym internetowego czasopisma naukowego „Polisemia”, obecnie pełni tę funkcję w „Popmodernie”.
W roku ubiegłym wystawy organizowane przez Muzeum zobaczyło ponad 105 tys. zwiedzających - to o niemal 40 tys. więcej niż w roku 2013.
( info: Newsletter Biblioteki Analiz)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz