poniedziałek, 13 listopada 2017

Zakończyły się Śląskie Targi Książki

Trzecia edycja Śląskich Targów Książki, która trwała od piątku 10 listopada do niedzieli 12 listopada była tak samo, a może i bardziej udana, jak dwie poprzednie odsłony tego targowego wydarzenia. Odbyła się ponownie w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i zgromadziła 148 wystawców.
Na zdjęciu od lewej: Jacek Oryl – dyrektor Ślaskich Targów Książki, Małgorzata Kidawa-Błońska – wicemarszałek Sejmu, Sonia Draga – członek zarządu Targi Książki Sp. z o.o. oraz Rafał Skąpski – prezes zarządu Targi Książki Sp. z o.o. (fot. Piotr Deoniziak/Murator Expo).
Współgospodarzem imprezy było Miasto Katowice, które w tym roku zadbało, aby inna impreza nie zakłócała przebiegu targów, bo rok temu nie udało się zsynchronizować ich terminu z terminem maratonu, co spowodowało co najmniej półdniową blokadę Międzynarodowego Centrum Kongresowego i czytelnicy przez te kilka godzin nie mogli dotrzeć na Targi. Tym razem tylko zmniejszono parking przed obiektem, gdyż część miejsc zarezerwowano dla uczestników koncertu, jaki miał się odbyć w pobliskiej hali Spodek. Jednak były też bardzo sprzyjające okoliczności, jak chociażby zamknięcie galerii i sklepów w targową sobotę, która przypadała w Święto Niepodległości, dzięki czemu wiele osób, a nawet całych rodzin, trafiło na targi książki, gdyż nie mogły spędzić czasu w obiektach handlowych.
Myślę, że w tym roku przekroczymy liczbę 30 tys. odwiedzających targi, a w zeszłym roku było 25 tys. osób. Do tego jak rozmawiam z wydawcami, to wszyscy niemal mówią, że sprzedaż w tym roku jest dwa razy wyższa od sprzedaży zeszłorocznej. Są naprawdę tłumy, w sobotę myśleliśmy, że zdarzyło się tak z uwagi na święto niepodległości i zamknięte sklepy. Ale w niedzielę sklepy są otwarte, a ludzi jest tyle samo co w sobotę – powiedział Bibliotece Analiz Jacek Oryl, dyrektor Śląskich Targów Książki i prezes firmy Murator, która była organizatorem wykonawczym imprezy. 
Partnerem merytorycznym Targów jest spółka Targi Książki, która organizuje Warszawskie Targi Książki i szereg innych imprez targowych w różnych miastach Polski.
Organizatorzy katowickich targów podejmują starania, aby nabrały charakteru międzynarodowego, czego wyrazem była obecność Węgier jako gościa honorowego, ale na jeszcze większym stoisku niż węgierskie prezentowano literaturę rumuńską.
Biblioteka Analiz, „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. „Kwartalni Literacki Wyspa” oraz serwis rynek-ksiazki.pl byli wśród licznej rzeszy patronów medialnych Śląskich Targów Książki.

Na zdjęciu od lewej: Jacek Oryl – dyrektor Ślaskich Targów Książki, Małgorzata Kidawa-Błońska – wicemarszałek Sejmu, Sonia Draga – członek zarządu Targi Książki Sp. z o.o. oraz Rafał Skąpski – prezes zarządu Targi Książki Sp. z o.o. (fot. Piotr Deoniziak/Murator Expo).
Autor: (fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz