piątek, 27 stycznia 2017

11 tytułów dla najmłodszych. Zapowiedzi wydawnicze

Na portalu Culture.pl zamieszczono 18 stycznia artykuł Anny Legierskiej, prezentujący 11 literackich nowości dla dzieci i młodzieży, jakie już się ukazały lub maja się ukazać w 2017 roku. 

W artykule przedstawiono następujące książki: 
- "Obie" Justyny Bargielskiej i Iwony Chmielewskiej (Wydawnictwo Wolne) z ilustracjami Jarosława Borowica. Są to "dwa  niezależne głosy zestrojone w jedno literackie brzmienie. Książka o macierzyństwie pełnym lęku i o miłości". Jak czytamy dalej, książka "debiutującego na rynku wydawnictwa Wolne, to ambitna propozycja raczej dla starszych córek i ich matek. Do wspólnego czytania.  Bo autorki wierzą, że książka może być  punktem wyjścia do rozmowy o bliskości i przerwanych więziach".
- "Książka do zrobienia" (Dwie Siostry) autorstwa Aleksandry Cieślak, która ostrzega, że "może się zdarzyć, że ta książka będzie próbowała cię wciągnąć". Jest to "nietypowy przewodnik po tworzeniu i projektowaniu książek. Tu każdy może spróbować swoich sił jako pisarz, poeta, ilustrator czy typograf. Wystarczy połączyć kropki i przyprawić ogonki literom". Książka ukaże się w lutym.
- "Ole!Hiszpania dla dociekliwych" (Dwie Siostry). Jak czytamy, "ta książka jest jak bilet do Hiszpanii. Blogerka Monika Bień-Königsman w środku polskiej zimy częstuje południowym słońcem, zabiera czytelników na wycieczkę do Barcelony z jej charakterystycznymi falującymi budynkami i do bajkowej Andaluzji. Pisze o hiszpańskich fiestach, bitwie pomidorowej i mistrzostwach w drzemaniu". Tytuł ten ukazuje się w serii "Świat dla dociekliwych" prezentującej kulturę różnych krajów, oprócz Hiszpanii, także Japonii i Włoch.
- "Krótka historia rzeczy" (Zuzu Toys). Autorka artykułu zapewnia, że "to nie jest zwykły katalog rzeczy, tylko fascynująca historia dizajnu dla najmłodszych czytelników. Monika Utnik-Strugała, italianistka i dziennikarka w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia, z czego i jak powstają przedmioty, których używamy na co dzień: opony, t-shirty, kaloryfery czy perfumy. Tekst uzupełniają ilustracje Diany Karpowicz, projektantki, absolwentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i autorki wydanych także przez Zuzu Toys książek "Krótka historia Polski" oraz "Krótka historia starożytnych cywilizacji" .
- "Wspólne nie znaczy niczyje,  czyli o podwórkach i ulicach coś dla dziecka i rodzica" (Narodowe Centrum Kultury). To jest, jak czytamy, książka "o dużej i małej architekturze, projektowaniu wspólnej przestrzeni do pracy, zabawy i odpoczynku" autorstwa Alicji Szyguły i Jakuba Głaza, którzy "zachęcają do współtworzenia przyjaznego otoczenia i odpowiedzialności za nie. Te  idee wspiera swoim plastycznym talentem Ola Woldańska-Płocińska, ceniona graficzka i ilustratorka".
- "Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów" (Wytwórnia), wydanie drugie. Książka zawiera prace " 25 wybitnych ilustratorów: m.in. Bartka Arobala, Jana Bajtlika, Agaty Dudek, Emilii Dziubak,  Marty Ignerskiej, Tymka Jezierskiego, Tomasza Leśniaka, Anny Niemierko, Agaty ENDO Nowickiej, Marianny Oklejak czy Joanny Rusinek. Dzięki nim oglądanie i odkrywanie dizajnu staje się prawdziwą przyjemnością, zachwycająca wizualnie książka zachęca do uważnego przyglądania się tysiącom małych i dużych przedmiotów wokół nas. Obok obrazków umieszczone są informacje o autorach ilustracji oraz twórcach rzeczy, które przedstawiają".
- "Przypadki Pantareja. Wiersze dla małych i dużych" (Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy). To "poetycka książka dla najmłodszych autorstwa dwóch cenionych twórców: pisarza Karola Maliszewskiego, który debiutuje w świecie poezji dziecięcej, i grafika Karola Banacha. Wydana w niecodziennej formie leporello książka przykuwa uwagę formą?. Według wydawcy: "grafiki Banacha, niebanalne, z jednej strony utrzymane są w konwencji charakterystycznej dla tego twórcy, z drugiej korespondują z wplecionymi między nie wierszami.  I to właśnie teksty autorstwa Maliszewskiego sprawiają, że od książki nie sposób jest się oderwać. Napisane z niezwykłą dbałością o rytmikę frazy, zabawne, momentami przechodzące w gry słowne, sprawiają autentyczną przyjemność z czytania tak dorosłym, jak i dzieciom. Karol Maliszewski udowadnia, że bycie wybitnym krytykiem literackim i teoretykiem, wcale nie wyklucza tworzenia poezji najwyższej próby ? również dla dzieci",
- "Siedem przygód Rozalii Grozy" Justyny Bargielskiej (Biuro Literackie). Jest to "zbiór znakomitych literacko opowiadań dla dzieci. Pojawiają się w nich ważne tematy, z którymi mierzy się każdy dziewięciolatek, a także wątki komentujące rzeczywistość, związane z emigracją, patriotyzmem, terroryzmem, tożsamością, depresją. Ilustracje stworzyła Patrycja Ochman, graficzka związana z krakowską Akademią Sztuk Pięknych.
- "Miś Uszatek"(Nasza Księgarnia) czyli "wznowienie przygód sympatycznego misia z klapniętym uszkiem jest prezentem na jego 60. urodziny. Jubileuszowe wydanie zawiera trzy najpopularniejsze tomy opowiadań z kompletem ilustracji. Postać Misia Uszatka wymyślonego przez pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego, po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych "Miś". Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem "Przygody i wędrówki Misia Uszatka". W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy i tak zaczęła się trwająca do dziś medialna kariera misia. W 1975 roku Semafor rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który okazał się prawdziwym hitem. Imieniem Misia nazywano przedszkola i klubiki, książki tłumaczono na języki obce, był bohaterem audycji radiowych i programów telewizyjnych w Polsce i na świecie".
- "Mgnienie oka" (Muchomor) czyli "lekcja historii sztuki dla najmłodszych. Ambitna opowieść o Danielu Mikołaju Chodowieckim, jednym z najbardziej cenionych twórców XVIII wieku, który zasłynął głównie jako rytownik specjalizujący się w ilustracji książkowej. Był autorem m.in rycin  do "Cierpień mło?dego Wertera" Goethego, "Don Kichota" Cervantesa, "Kubu?sia fatalisty" Diderota, "Kandyda" Woltera, przedstawiał też sceny z dramatów Szekspira. U schyłku życia artysta miał w dorobku około 4000 prac. Część z nich można zobaczyć w "Mgnieniu Oka". Książka Anny Czerwińska-Rydet powstała w serii "Gdańscy artyści"".
- "Lodorosty i bluszczary" Jerzego Ficowskiego (Wydawnictwo Wolno). Jest to "najobszerniejszy ze wszystkich opublikowanych dotychczas wyborów wierszy dla dzieci wybitnego poety i prozaika. Publikacja gromadzi teksty dla najmłodszych pisane przez autora przez niemal cztery dekady od wczesnych lat 50. Wybór wierszy przygotował Jarosław Borowiec, a całość zilustrowała i opracowała graficznie Gosia Herba".

(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz