czwartek, 17 lipca 2014

Najlepsza książka o powstaniu warszawskim

Zbliża się 70. rocznica wybuchu 
powstania warszawskiego
Grupa Wydawnicza Foksal zaprasza na spotkanie z Alexandrą Richie, autorką książki „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”


Rozmowę z Alexandrą Richie i z Zofią Kunert (tłumaczką książki) będzie prowadzić Jacek Żakowski, a fragmenty książki przeczyta Agnieszka Więdłocha. Oprawa muzyczna: Pusz – Pęki białych róż Pawła Osickiego.

Spotkanie odbędzie się w piątek 18 lipca o godz. 18.30 w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie. 

Jak informuje wydawca, Alexandra Richie jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentką Uniwersytetu w Oxfordzie oraz St Antony's College, autorką pracy „Fausts Metropolis: a history of Berlin”, która została uwzględniona wśród 10 hitów książkowych „Publisher's Weekly”.

Wydawca przekazuje też, że książka o powstaniu warszawskim, wplecionym w ogólną historię drugiej wojny światowej, została napisana wnikliwie i z rozmachem. Oparta jest na imponującej dokumentacji, pochodzącej m.in. z archiwów prywatnych, w tym prof. Władysława Bartoszewskiego, ale też z archiwów niemieckich i brytyjskich. Cechuje ją obiektywizm, szeroki kontekst historyczny, znakomita narracja i wysoki poziom literacki.
Alexandra Richie przedstawia historię tych 63 dni z historii Warszawy na podstawie zeznań świadków i uczestników walk. Skrupulatnie zebrane dokumenty i świadectwa oraz przenikliwe refleksje uznanej historyczki pozwalają spojrzeć na powstańczy zryw z nowej perspektywy. Autorka ukazuje powstanie w kontekście działań wojennych na arenie międzynarodowej, krytycznie ocenia postawę aliantów i błędy polskiego dowództwa. Nie feruje jednak łatwych sądów, a jej talent pisarski sprawia, że „Warszawę 1944” czyta się niczym trzymającą w napięciu powieść.

„Znakomita książka, chyba najlepsza, jaką o powstaniu czytałem. Autorka imponuje erudycją, wplata powstanie warszawskie w historię powszechną drugiej wojny światowej, sprawnie wykorzystuje źródła, jest doskonale zorientowana w stanie badań i przede wszystkim znakomicie opowiada”, stwierdził prof. Włodzimierz Borodziej. 
„Poruszający opis brutalnej wojny widzianej oczami cywilów. „Warszawa 1944” to jedna z najlepszych książek historycznych ostatnich lat. („The Wall Street Journal”)
„Richie świetnie się sprawdza jako pisarka. Jej opowieść o powstaniu nikogo nie pozostawi obojętnym. („The New York Review of Books”)
(fran) (Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz