środa, 2 lipca 2014

"Chłód od raju" Jana Frey


Kilka lat po śmierci mamy Hannah, jej ojciec bierze ślub z inną kobietą. Równocześnie, wstępuje razem z córką do zgromadzenia świadków Jehowy.
Na początku dziewczynie podoba się ta religia lecz z czasem zaczyna rozumieć, że w znaczący sposób rożni się od rówieśników. Hannah jest szykanowana. Mając 15 lat, jest pewna, że nie wytrzyma dłużej w zgromadzeniu.

Podejmując decyzję o wystąpieniu ze zgromadzenia, dziewczyna wie, że będzie ją czekać najcięższa walka jaką stoczy w życiu. Wie również, że i w domu rodzinnym, nigdy nie zazna spokoju.
Rodzina nie będzie chciała jej znać, zostanie wyrzucona z domu...

Z chwilą, gdy rodzina dowiaduje się o decyzji Hannah - rozpoczynają znęcanie fizyczne i psychiczne nad dziewczyną... Nikt ze wspólnoty również nie potrafi jej pomóc. 
Dziewczynie udaje się przeżyć ten trudny czas, dzięki dwóm osobom, które pomimo iż znały jej poglądy religijne, chciały się z Hannah przyjaźnić.

Czy Hannah uda się zacząć nowe życie? 

Książka jest autentyczną historią Hannah. Powstała na podstawie bardzo długiego wywiadu autorki, z główną bohaterką powieści. 
Dzięki temu jest to bardzo wstrząsający dokument, który jest świadectwem egzystencji ludzi w sektach.

"Chłód od raju" doskonale obrazuje, jak łatwo wpaść w "towarzystwo" sekty, a także jak trudno się z niej uwolnić.

Jest to książka z serii Nasza Biblioteka, wydawnictwa Ossolineum.

Serdecznie polecam!


Ocena: 10/10                                                                    Aniolik


Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.


2 komentarze:

 1. Przeszukiwałam niegdyś biblioteki, chcąc znaleźć książki traktujące typowo tematykę sekt. Znalazłam kilka, ale zazwyczaj były pisane ze strony kościoła, bardzo subiektywnie. Ta pozycja, mimo że subiektywna, wydaje się przeciekawa. Poszukam, może gdzieś ją znajdę.
  Zapraszam serdecznie do mnie: dopiero zaczynam, mam spory cel w tworzeniu bloga. Może zostaniesz u mnie na dłużej :)
  Do zobaczenia i miłego dnia.
  http://pozahoryzonty.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwolnienie się z sekty wymaga bardzo dużego wysiłku, a niejednokrotnie jest to wręcz niemożliwe. Bardzo często nabór do sekty zaczyna się od "bombardowania miłością" werbowanego członka, a dopiero po pewnym czasie gdy stanie się on już emocjonalnie uzależniony sekta pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Niestety podobne uzależniające mechanizmy występują również w niektórych naturalnych (nawet pozornie prawidłowych) rodzinach, co wywołuje duże problemy u dzieci, także w ich dorosłym życiu.

  OdpowiedzUsuń