środa, 5 lutego 2014

„Zaraza” Robin Cook

   Na stół patologa Jacka Stapletona trafia pacjent, który zmarł na dżumę, jak się okazuje jest to dopiero początek tajemniczych zgonów. Trafiają także osoby, które w ciągu kilku następnych dni od odkrycia dżumy zmarły na bardzo dziwne choroby, takie jak: tularemia, gorączka gór Skalistych, meningokoki, a nawet odmiana grypy, która panowała w Europie w latach 1918 i 1919 i była przyczyną wielu zgonów.

Wszystkie te zachowania są bardzo dziwne i nietypowe, gdyż wystąpiły one u osób zdrowych podczas hospitalizacji, w okresie, gdy występowanie tych chorób jest znikome. Jack jest zdania, że to spisek; wg niego ktoś specjalnie roznosi zarazki po szpitalu, by doprowadzić go do bankructwa, a inny szpital może zyskać na jego klęsce.

Czy oprócz tych chorób śmiertelnych, wystąpią jeszcze jakieś inne, także ze skutkiem śmiertelnym ?
Czy teoria Jacka się sprawdzi ?
Czy uda się odkryć prawdziwą przyczynę tych dziwnych i niespodziewanych chorób?

Czy Jackowi może grozić niebezpieczeństwo w związku z prowadzonym przez niego śledztwem w sprawie zachorowań ?
 

Jest to ciekawa i wciągająca książka ( mimo,że powstała 10 lat temu). Opisuje niesamowite przypadki medyczne; pokazuje także jak łatwo można zapaść na nieznaną, ale bardzo groźną i śmiercionośną chorobę.

Ukazuje także czytelnikowi, jak łatwo może wybuchnąć epidemia, w tak wielkiej metropolii jak Nowy Jork.

Autor książki jest uważany za mistrza thrillera medycznego na świecie.

Serdecznie polecam!

                                                                           Aniolik

Ocena: 10/10

2 komentarze:

  1. Niestety nie wszystkie choroby potrafimy obecnie leczyć, a śmiertelne, bądź druzgocące zdrowie ich rodzaje pojawiają się w kolejnych wiekach. Kiedyś śmiertelne żniwo zbierała ospa czy dżuma. W dzisiejszych czasach pojawiły się HIV/AIDS i nieuleczalna forma żółtaczki typu C. Wraz odchodzeniem od Kościoła i bagatelizowania nakazów wiary podejmujemy się coraz bardziej ryzykownych zachowań, nie tylko mogących grozić niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi droga płciową :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Poprawka:
    Niestety nie wszystkie choroby potrafimy obecnie leczyć, a śmiertelne, bądź druzgocące zdrowie ich rodzaje pojawiają się w kolejnych wiekach. Kiedyś śmiertelne żniwo zbierała ospa czy dżuma. W dzisiejszych czasach pojawiły się HIV/AIDS i nieuleczalna forma żółtaczki typu C. Wraz odchodzeniem od Kościoła i bagatelizowaniem nakazów wiary podejmujemy się coraz bardziej ryzykownych zachowań, nie tylko mogących grozić niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi droga płciową :(

    OdpowiedzUsuń