środa, 5 lutego 2014

„Kwiat pustyni” Waris Dirie, Cathleen Miller

Jest to autentyczna historia życia słynnej modelki - Waris Dirie, która jest zarazem współautorką książki. 
Autorka opisuje w książce bardzo drastyczne sceny z życia kobiet mieszkających w Afryce; otwarcie mówi o procederze okaleczania dziewczynek
( by honor rodziny nie został zhańbiony).

Książka opisuje wspomnienia pisarki z dzieciństwa, kiedy mieszkała wraz z rodzicami i rodzeństwem na somalijskiej pustyni.

"Kwiat pustyni" opisuje jej podróż „od namiotu w Somalii do apartamentowca w Nowym Jorku”.

Pisarka została sławną osobą przez przypadek; kiedy mieszkała w Wielkiej Brytanii została zauważona przez słynnego fotografa mody, dzięki któremu trafiła na wybiegi w całej Ameryce i Europie.

Waris Dirie jest doskonałym przykładem osoby, która w imię marzeń jest gotowa zrobić wszystko.

Autorka opowiadając o swoim dzieciństwie w Somalii, wywołała burzę na całym świecie, dzięki czemu coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na problemy trzeciego świata i zaczęło się przeciwstawiać hierarchii panującej w Afryce.

Jest to bardzo wstrząsająca historia, opowiadająca o codziennym życiu i o problemach wynikających z mieszkania na pustyni.


Książka jest warta przeczytania.

Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule w reżyserii Sherry Horman.

Serdecznie polecam!!!
 

Ocena: 10/10                                                                Aniolik

1 komentarz:

  1. Mieszkając w Europie wydaje nam się, że warunki kulturowe, w których żyją inni ludzie nie różnią się specjalnie od naszych. Aniolik w swojej recenzji zwraca uwagę, że nie zawsze tak jest, a niektóre obyczaje są wprost drastyczne i nie możemy się na nie zgadzać. Jednak również i w naszym kręgu kulturowym wydarza się dużo niedobrych rzeczy, których często nie chcemy zauważać :(

    OdpowiedzUsuń