poniedziałek, 18 grudnia 2017

Przyznano Nagrodę Żółtej Ciżemki



Pisarka Barbara Kosmowska i ilustratorka Emilia Dziubak zostały laureatkami nagrody Żółtej Ciżemki, którą po raz pierwszy wręczono w piątek w Krakowie. Biblioteka Kraków chce w ten sposób wyróżniać najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.
Do nagrody zgłoszono 59 książek wydanych w 2016 r. Nominacje uzyskały trzy tytuły: „Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej i Emilii Dziubak, „Tru” tych samych autorek oraz „Wędrówka Nabu” Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Joanny Rusinek.
Barbara Kosmowska i Emilia Dziubak zostały nagrodzone za „Niezłe ziółko” – opowieść o chłopcu, który musi zmierzyć się z chorobą i śmiercią babci. Książka ukazała się w Wydawnictwie Literatura. Laureatki otrzymały statuetki zaprojektowane przez prof. Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego: 15 tys. zł dla autorki i 10 tys. dla ilustratorki.
„Nagrodzona książka to bardzo piękna opowieść o tradycyjnych wartościach i tradycyjnej rodzinie” – mówiła w laudacji dr Anna Skoczek. Zaznaczyła, że jest to lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, która „zaprasza do refleksji”. Marcin Bruchnalski podkreślił, że ilustracje mają „malarski” charakter, są „wykonane perfekcyjne i budują nastrój”.
Dyrektor Biblioteki Kraków i przewodniczący Kapituły Nagrody Stanisław Dziedzic podkreślił, że czas, żeby literaturę dla najmłodszych specjalnie premiować i honorować jej twórców, bo pisanie i ilustrowanie książek dla dzieci wymaga dużych kompetencji.
„Czytelnicy – ci najmniejsi i mali – są wbrew pozorom bardzo dojrzali i myślą o świcie naszymi kategoriami, ale nie wszystko potrafią wyrazić. Myślę, że mamy bardzo odpowiedzialną rolę, żeby próbować z nimi rozmawiać z nimi mądrze i na ważne tematy, nie tylko o Hello Kitty, również o tym, że w życiu zdarzają się utraty i bywa, że towarzyszy nam wielki pech. Moje książki są chyba głównie o tym, są też o leczeniu kompleksów, które miałam jako ta mniejsza, i ta większa dziewczynka, mam je zresztą do dzisiaj i pewnie to pozwala mi zachować dystans do świata dorosłego i odnaleźć się w tym małym pozornie świecie” – powiedziała dziennikarzom Kosmowska.
Nagroda została ustanowiona w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści historycznych, m.in. „Historii żółtej ciżemki”, na której wychowały się pokolenia Polaków. W kapitule nagrody zasiadają m.in. znawcy literatury dziecięcej: prof. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, dr Stanisław Dziedzic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek i dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz