poniedziałek, 18 grudnia 2017

Przyznano Nagrodę Żółtej Ciżemki



Pisarka Barbara Kosmowska i ilustratorka Emilia Dziubak zostały laureatkami nagrody Żółtej Ciżemki, którą po raz pierwszy wręczono w piątek w Krakowie. Biblioteka Kraków chce w ten sposób wyróżniać najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.
Do nagrody zgłoszono 59 książek wydanych w 2016 r. Nominacje uzyskały trzy tytuły: „Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej i Emilii Dziubak, „Tru” tych samych autorek oraz „Wędrówka Nabu” Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Joanny Rusinek.
Barbara Kosmowska i Emilia Dziubak zostały nagrodzone za „Niezłe ziółko” – opowieść o chłopcu, który musi zmierzyć się z chorobą i śmiercią babci. Książka ukazała się w Wydawnictwie Literatura. Laureatki otrzymały statuetki zaprojektowane przez prof. Krzysztofa Nitscha oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego: 15 tys. zł dla autorki i 10 tys. dla ilustratorki.
„Nagrodzona książka to bardzo piękna opowieść o tradycyjnych wartościach i tradycyjnej rodzinie” – mówiła w laudacji dr Anna Skoczek. Zaznaczyła, że jest to lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, która „zaprasza do refleksji”. Marcin Bruchnalski podkreślił, że ilustracje mają „malarski” charakter, są „wykonane perfekcyjne i budują nastrój”.
Dyrektor Biblioteki Kraków i przewodniczący Kapituły Nagrody Stanisław Dziedzic podkreślił, że czas, żeby literaturę dla najmłodszych specjalnie premiować i honorować jej twórców, bo pisanie i ilustrowanie książek dla dzieci wymaga dużych kompetencji.
„Czytelnicy – ci najmniejsi i mali – są wbrew pozorom bardzo dojrzali i myślą o świcie naszymi kategoriami, ale nie wszystko potrafią wyrazić. Myślę, że mamy bardzo odpowiedzialną rolę, żeby próbować z nimi rozmawiać z nimi mądrze i na ważne tematy, nie tylko o Hello Kitty, również o tym, że w życiu zdarzają się utraty i bywa, że towarzyszy nam wielki pech. Moje książki są chyba głównie o tym, są też o leczeniu kompleksów, które miałam jako ta mniejsza, i ta większa dziewczynka, mam je zresztą do dzisiaj i pewnie to pozwala mi zachować dystans do świata dorosłego i odnaleźć się w tym małym pozornie świecie” – powiedziała dziennikarzom Kosmowska.
Nagroda została ustanowiona w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści historycznych, m.in. „Historii żółtej ciżemki”, na której wychowały się pokolenia Polaków. W kapitule nagrody zasiadają m.in. znawcy literatury dziecięcej: prof. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, dr Stanisław Dziedzic, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek i dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar.

czwartek, 14 grudnia 2017

Feralne urodziny ze Skarpetką

Druga książka o chłopcu i jego króliku Skarpetce, 
w której niezawodny Benjamin Chaud
pełni rolę zarówno ilustratora, jak i autora tekstu:

Feralne urodziny ze Skarpetką

Premiera dziś



 
tekst: Benjamin Chaud
ilustracje: Benjamin Chaud
 
tłum.: Katarzyna Skalska 
 

twarda oprawa
 

36 stron
 
wiek: 3+

Co zrobić, jeśli przyjdzie się na przyjęcie urodzinowe przebranym za królika i odkryje, że nikt inny się nie przebrał, a potem popełnia się gafę za gafą? I jeśli w dodatku są to urodziny ukochanej, która dopiero ma się dowiedzieć, że nią jest?

Dramatyczny splot niezręcznych sytuacji towarzyskich z zaskakującym zakończeniem.


Benjamin Chaud jest ilustratorem wielu książek wydanych w Polsce – stworzył m.in. postać słonia Pomelo, a także rodzinę Binty, Babo i Lalo. Znamy go też z książek Yeti i Duch z butelki, gdzie bohaterami są Uno i Mati. W książkach Żegnaj, Skarpetko! oraz Feralne urodziny ze Skarpetką Benjamin Chaud występuje nie tylko w roli ilustratora, lecz również autora tekstu.

(info: wyd. Zakamarki)

Pół roku Big Book Cafe

Sześć miesięcy temu ruszyło Big Book Cafe – nowe centrum literackie zaskakujące oryginalnymi produkcjami. Przestrzeń literacka na warszawskim Mokotowie, połączona z księgarnią i kawiarnią, przyciąga pisarzy, dziennikarzy, artystów i tłumy czytelników.
W zaledwie sześć miesięcy w Big Book Cafe odbyło się 60 wydarzeń, w których wzięło udział niemal 6 tysięcy osób. Centrum przyjmuje około 100 osób dziennie – to ludzie zainteresowani książkami, goście księgarni, a także osoby poszukujące idealnych warunków do spokojnej lektury i korzystające z otwartej czytelni.
„U nas drzwi się nie zamykają. Zależy nam na dużej aktywności i różnorodności. Złożyłyśmy wobec dzielnicy i miasta, które nas wspierają, deklarację literackiego trzęsienia ziemi. Ani przez chwilę nie przyszło nam do głowy, że mogłybyśmy się z niej nie wywiązać” – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, założycielki Big Book Cafe.
Przebojowym daniem firmowym w centrum jest Literacki Stand-up, czyli improwizowane wystąpienia pisarzy komentujących aktualną rzeczywistość. Wśród literatów, którzy mieli odwagę wyjść zza biurka i stanąć przed publicznością w nowej roli są: Krzysztof Varga i Paweł Sołtys, Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek, Magdalena Parys, Michał Rusinek, Justyna Kopińska oraz Michał Witkowski.
„Widzowie nie śledzą fabuły, lecz słuchają często osobistych i dowcipnych, a bywa, że kontrowersyjnych przemyśleń autorów. Mogą ich też zobaczyć w prawdziwym stresie, przejętych i zaangażowanych. To wyjątkowa sytuacja i daje szansę na inną relację z autorem” – tłumaczy fenomen cyklu Anna Król.
Hitem są również niedzielne śniadania z prasą. Autorskie, nieszablonowe podejście do najważniejszych tematów i trendów prasowych, współczesnych i archiwalnych prezentują pisarze, publicyści i eksperci. Gośćmi serii byli m.in.: Katarzyna Tubylewicz, Daniel i Agata Passent, Monika Piątkowska, Patrycja Sasnal, Mariusz Kurc i Agata Michalak.
Big Book Cafe to konsekwentnie rozwijanie filozofii Big Book Festival – międzynarodowego wydarzenia od sześciu lat organizowanego przez Fundację „Kultura nie boli” w Warszawie. To jeden z największych w Polsce, otwarty, modny i eksperymentujący festiwal. Podobnie jak on, nowe centrum literackie jest areną wydarzeń oryginalnych, czasem zadziornych i przewrotnych.
„ Szukamy nietypowych form spotkań, przełamujemy role, sięgamy po dowcip, nowe media i różne dyscypliny” – mówią organizatorki. „Na różne sposoby robimy to, co się oficjalnie nazywa edukacją literacką i promocją czytelnictwa. Wyraźnie czujemy, że nasze nieoczywiste propozycje mają entuzjastów, a to miejsce jest potrzebne. W Big Book Cafe spotykają się kluby literackie i dyskusyjne, nagrywany jest program kulturalny „Rezerwacja” Onetu. Tu działa Księgarnia Społeczna, dzięki której darowizny książkowe trafiają jako cegiełki do kolejnych czytelników, a goście współfinansują Big Book Festival. U nas nawet w toalecie nie ma odpoczynku od literatury – swoje ulubione teksty czytają pisarze i muzycy!” – mówią Anna Król i Paulina Wilk.
Słynni fani Big Book Caffe
Intensywny program wydarzeń, ich unikalność i elektryzujące nazwiska szybko wpisały Big Book Cafe na mapę ważnych czytelniczych adresów w Warszawie. Nowe centrum literackie ma stałych bywalców i hard-userów wśród pisarzy, twórców i artystów.
Krzysztof Varga, pisarz: „Big Book Cafe stanowi miejsce dla mnie więcej niż ważne. Ale przecież nie jedynie z powodu jego lokalizacji, wystroju, oferty, doskonałego połącznia kawiarni, księgarni, czytelni oraz areny fantastycznych spotkań literackich. BBC to szczególna enklawa, wyspa skarbów, miejsce z jednej strony przytulne, a z drugiej tajemnicze”
Maria Peszek, wokalistka, autorka tekstów: „Ja najbardziej lubię BBC za bezpretensjonalność. Czuję się tam do tego stopnia jak u siebie, że chciałabym stanąć za barem, parzyć ludziom kawę i gadać z nimi. Mam na to ogromną ochotę, więc jeśli właścicielki się zgodzą, to tak zrobię i już”.
Magdalena Parys, pisarka: „Big book Cafe – to nowoczesna Ziemiańska, a jej pomysłodawczynie to szalone Skamandrytki. Wszystko tu jest niespodzianką i stoi na głowie, pisarze przemieniają się w aktorów, aktorzy w publicystów, spotkań jest tyle, że nie nadążysz, a uczestniczyć musisz we wszystkich! Centrum kultury z najlepszą bezą w mieście. Kocham!”
Katarzyna Tubylewicz, pisarka i tłumaczka: „Big Book Cafe to miejsce, o jakim zawsze marzyłam. Niebanalne rozmowy, wyjątkowa publiczność, zapach ciasta, świetna kawa, mnóstwo książek, masa dobrej energii i te niby proste, a przecież genialne pomysły! Na przykład nie ma lepszego sposobu na inspirujący niedzielny poranek, niż przegląd prasy – dlaczego nikt wcześniej na coś takiego nie wpadł?”
Big Book Caffe w 2018 roku
W 2018 roku w Big Book Cafe nowa odsłona Literackiego Stand-upu. Artyści wezmą na warsztat polskie książki wszechczasów. Tym razem na scenie znajdą się również aktorzy i muzycy. Będą improwizować na motywach książek zaliczanych do klasyki, niejedna szkolna lektura zyska w ten sposób dynamiczną adaptację.
„Krótka piłka” – tak nazywał się będzie nowy cykl zarezerwowany dla poetów oraz autorów krótkich form tekstowych, także tych tworzonych w przestrzeni wirtualnej. Kameralne spotkania w minimalistycznej oprawie będą się odbywały w piątki wieczorem.
„Niebezpieczne umysły” – to wizyty w Big Book Cafe autorów i promotorów ważnych, nietypowych i przełomowych pomysłów. Znajdą się wśród nich pisarze, naukowcy, eksperci, aktywiści. Będą je prezentować w formie swobodnych wykładów, opowieści lub rozmów i dyskutować z publicznością o tym, jak popychać świat naprzód.
„Po trzęsieniu ziemi wybieramy się na podbój świat. Planujemy rozwój programu międzynarodowego. Będą pojawiać się u nas goście z kilku krajów, chcemy, by w Big Book Cafe jak w inkubatorze rozwijały się nowe zjawiska literackie, nowe gwiazdy i fenomeny” – zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk. „Przetestujemy też nowe formy okołoliterackie. Chcemy zaproponować więcej wydarzeń czerpiących z teatru, dramatu i performansu. Ale nie zapominamy o prostocie i podstawach, zapewnimy solidną dawkę czytania” – dodają.
Repertuar literacki stycznia będzie dostępny na www.bigbookcafe.pl od 1 stycznia 2018.
Fot. Ewelina Suchecka
Źródło: (n)

Mapa Targów Książki w Polsce

Przygotowaliśmy aktualizację mapę targów i festiwali książkowych w Polsce.
Nadchodzące wydarzenia:
Nazwa targówTermin
Gdańskie Targi Książki16-18.03.2018
XVII Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców23-25.03.2018
XXII Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej23-25.03.2018
XXIV Targi Wydawców Katolickich12-15.04.2018
VII Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku20-22.04.2018
8. Warszawskie Targi Książki17-20.05.2018

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

środa, 13 grudnia 2017

Zakamarki zapraszają do Warszawy i Poznania

Nie przegapcie nadchodzących Zakamarkowych wydarzeń.
W Warszawie będziemy na świątecznej edycji targów WZORY,
w Poznaniu zapraszamy na spektakl i warsztaty.

Sens życia - spektakl

W niedzielę 17 grudnia 2017 o godz. 10:00

zapraszamy na przedstawienie teatralne
na podstawie książki Lotty Olsson
w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk
Sens życia
przygotowane przez Teatr Sytuacje Grupa.

scenariusz i reżyseria: Julia Szmyt
scenografia: Anna Konieczna
muzyka: Marcin Lenarczyk
występują:
Ewa Kaczmarek, Julia Szmyt, Kuba Kapral, Przemysław Zbroszczyk.

Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 4-9 lat.

Wstęp na bezpłatne wejściówki
do odbioru w CIM ul Ratajczaka 44, Poznań.

Fundacja Mały Dom Kultury
ul. Zamkowa 3/4
Poznań

www.mdk.krzyk.pl

Boże Narodzenie w Bullerbyn
na Strzeszynie

W sobotę 16 grudnia 2017 o godz. 10.00
zapraszamy do Przystani Artystycznej Adama Sypniewskiego
na przedświąteczne spotkanie
z bohaterami opowiadania Astrid Lindgren
Boże Narodzenie w Bullerbyn
zawartego w tomie Bullerbyn. Trzy opowiadania.
W programie: słów kilka o tradycjach świątecznych Polski i Szwecji,
czytanie, oglądanie i rozmowy o świętach,
zabawa, tworzenie ozdób i dekorowanie choinki.
Po warsztatach będzie możliwość nabycia
wybranych tytułów Wydawnictwa Zakamarki.

Spotkanie dla dzieci w wieku 5-9 lat.

Wstęp: 20 zł/osoba
Zapisy: kontakt@przystanartystyczna.pl
667 355 741 lub 733-355-741

Przystań Artystyczna Adama Sypniewskiego
ul. Wergiliusza 47 b
Poznań Strzeszyn

www.przystanartystyczna.pl

Poranek rodzinny w kinie Muza

W sobotę 16 grudnia 2017 o godz. 11:00

zapraszamy do kina Muza
na Poranek Rodzinny.

W programie zestaw filmów animowanych,
a po seansie wspólne czytanie i warsztaty plastyczne
na podstawie książki Astrid Lindgren
Jak Johan uratował cielaka.

Wstęp: bilet do kina.

Kino Muza
ul. Św. Marcin 30
61-805 Poznań

www.kinomuza.pl

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony 
w Heho

W niedzielę 17 grudnia 2017 o godz. 10:30
zapraszamy do pracowni ceramicznej HEHO
na Rodzinne lepienie z Zakamarkami.

Na zajęciach uczestnicy wysłuchają
książki Jujji Wieslander
Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony,
a następnie zabiorą się za lepienie w glinie.

Wstęp: 30 zł (dziecko + rodzic), kolejne dziecko 25 zł
Rezerwacja miejsca: hello@heho.pl

Pracownia ceramiczna HEHO
ul. Żydowska 35a/11a
Poznań

www.heho.pl

Wzory na Gwiazdkę

W weekend 16-17 grudnia 2017 w godz. 11:00-19:00
zapraszamy do Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy w Warszawie
na świąteczną edycję targów WZORY.

Ponad 200 wystawców
na czterech piętrach zabytkowej przestrzeni
pokaże projekty wykonane w Polsce
przez niewielkie manufaktury i rzemieślników.
Wśród designerskich inspiracji
znajdziecie książki Zakamarków
w atrakcyjnych cenach.

Wstęp 5 zł

Dom Towarowy
Bracia Jabłkowscy
ul. Bracka 25
Warszawa

www.wzorytragi.pl

czwartek, 7 grudnia 2017

Czy małe księgarnie są potrzebne?


Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na krótkie podsumowanie projektu „Coś więcej niż sklep z książkami” – cyklu spotkań z zagranicznymi i polskimi specjalistami branży książkowej i wydawniczej oraz na debatę panelową o roli małych księgarń na polskim rynku książki.
Czy małe księgarnie są nam potrzebne? Jak wyglądałby bez nich polski rynek książki? Czego potrzebują księgarze, by skutecznie konkurować z dużymi sieciami oraz sprzedażą książek w Internecie?
O niezależnych księgarniach rozmawiać będą: Maria Deskur (Wydawnictwo Egmont), Piotr Dobrołęcki (Rynek Książki, Biblioteka Analiz), Anna Karczewska (Agencja Kultura, Warszawski Kolektyw Księgarń Kameralnych) oraz Joanna Rzyska (Wydawnictwo Dwie Siostry).
Prowadzenie: Karolina Sulej (Wysokie Obcasy, Barłóg Literacki)
7 grudnia, czwartek, godz. 19.30
Kawiarnia KAWAŁYKSZTUKI, ul. Marszałkowska 8, Warszawa

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Ruszyła platforma lektury.gov.pl


Biblioteka, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie grozi im, że ktoś ich ubiegnie i wypożyczy książkę przed nimi – lektur starczy bowiem dla wszystkich, a wypożyczonych książek w ogóle nie trzeba będzie zwracać do biblioteki. Niemożliwe? Taką bibliotekę można już znaleźć w Internecie na platformie lektury.gov.pl.
Odtąd pozyskanie książek nie zabierze uczniom wiele czasu, w ogóle nie będą musieli wychodzić z domu, aby je znaleźć. Wszystko za sprawą pilotażu projektu lektury.gov.pl. 5 grudnia uruchomiono platformę, na której każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur, zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, a także ci, którzy chcą przypomnieć sobie teksty lektur.
Wszystko, co trzeba zrobić, to odwiedzić w Internecie stronę lektury.gov.pl i wybrać z listy książkę, na której nam aktualnie zależy. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Biblioteka zawiera 32 proc. wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych jak i uzupełniających. Dzięki portalowi daje się je wszystkie zmieścić na tablecie.
– Nie ma rozwoju bez kultury. I nie ma kultury bez lektur. Młodzi Polacy dziś chodzą do szkół, ale w przyszłości będą autorami wynalazków na miarę tabletu. Zanim jednak Polska coś od nich dostanie, to oni dostają coś od Polski – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów, nawiązując do wystąpienia z Przysuchy, w którym zapowiedział, że każdy uczeń w Polsce będzie miał nieodpłatny dostęp do lektur. – Dzięki lekturom uczniowie dowiadują się, kim są. A świat niebawem dowie się, że stać ich na bardzo wiele – dodał wicepremier Morawiecki.
– Żyjemy w przyszłości. To, co było przed chwilą nowinką technologiczną, dziś jest oczywistością. Dziś młodzież czyta książki na telefonach, tabletach i czytnikach. Projekt lektury.gov.pl wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i przyzwyczajeniom młodych ludzi. Dzięki niemu w jednym miejscu dostaną kanon lektur w formie elektronicznej. To bardzo dobry pomysł – powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
– Młodzież powinna mieć zapewniony dostęp do internetowych treści edukacyjnych, nowych metod nauczania, multimediów, narzędzi interaktywnych niezależnie od miejsca zamieszkania, bo to służy wyrównywaniu szans edukacyjnych. Projekt lektury.gov.pl stanowi dobrą odpowiedzieć na takie zapotrzebowanie – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Ponad 30 proc. nastolatków pozostaje online całą dobę, niezależnie od miejsca pobytu, a ponad 93 proc. codziennie w domu korzysta z Internetu – wynika z badań „Nastolatki 3.0” przeprowadzonych przez NASK. Z danych, którymi dysponuje Ministerstwo Cyfryzacji, aż 98 proc. gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 5-15 lat posiada dostęp do Internetu. W 90 proc. z nich rodzice pozwalają dzieciom korzystać z komputera, a prawie 77 proc. dzieci korzysta z Internetu w celach związanych z edukacją.
Mimo powszechnego dostępu do internetu, jest on rzadko wykorzystywany do poszukiwania lektur. Zadane przez polonistów teksty znajduje w internecie tylko jeden na dwudziestu uczniów. Nie wynika to z braku dostępu do internetu, ale z tego, że uczniowie często nie mogą znaleźć lektur w wolnym dostępie, zaś dostępne lektury publikowane są w mało atrakcyjnej formie. Nie mniej istotnym problemem jest dostępność lektur w wersji dźwiękowej. Pomimo stale rosnącej popularności audiobooków, dostęp do nich ogranicza fakt, że oferują je głównie płatne serwisy.
Odpowiedzią na ten problem jest portal lektury.gov.pl. Na platformie książki udostępnione są poprzez zawarty w serwisie czytnik e-booków lub odtwarzacz audiobooków. Ponadto użytkownicy platformy mogą ściągnąć wygodną aplikację mobilną partnera lektury.gov.pl. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Dedykowane są one w szczególności uczniom niemogącym korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.
Obecna wersja portalu ma charakter pilotażowy. Pilotaż projektu zakończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym 2017/2018, a z biegiem czasu zasoby na portalu lektury.gov.pl będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory. W prace nad platformą zaangażowane były Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, NASK – Państwowy Instytut Badawczy Lektury udostępnili: Fundacja Nowoczesna Polska, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Legimi oraz Nexto. Aplikację mobilną udostępnia Legimi. Wśród partnerów projektu znalazła się Fundacja Widzialni.
Autor: (p)

wtorek, 5 grudnia 2017

Musimy zawalczyć o dorosłych...

Ruszyła kampania proczytelnicza „Mała książka – wielki człowiek”
Z początkiem grudnia na oddziałach położniczych szpitali w całym kraju świeżo upieczonym mamom będą wręczane bezpłatnie książki „Pierwsze wiersze dla…”. Publikacja została przygotowana w ramach kampanii społecznej odbywającej się pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książkę zaprezentowano 28 listopada w trakcie spotkania z dziennikarzami.
– Nigdy wcześniej Instytut Książki – jako instytucja powołana w 2004 roku do dbania o czytelnictwo w Polsce (to jest jeden z celów zapisanych i w ustawie, i statucie) – nie przeprowadził takiej kampanii – mówił dr Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. – Średnio w Polsce rocznie rodzi się ok. 30 tys. nowych młodych ludzi. Każdemu z nich chcemy wręczyć tę książkę i dobre słowo oraz broszurę dla rodziców i opiekunów pt. „Książką połączeni” licząc na to, że ta książka rzeczywiście połączy, albo będzie zaczynem połączenia – opowiadał o projekcie dyrektor Jaworski.

Czytaj PL 2017


Pierwsze podsumowania
„Linię o długości ok. 3255 kilometrów, rozciągniętą od Polski do Oceanu Arktycznego, uformowałyby strony książek przeczytanych w listopadzie w ramach akcji Czytaj PL! To ponad 11 milionów stron, które przeczytali Polacy w jednej z największych na świecie akcji czytelniczych. Do tej pory wypożyczyli 75 tysięcy książek. Czytaj PL bije rekordy i z tej okazji postanawiono przedłużyć dostęp do książek aż do 7 grudnia” – czytamy w komunikacie organizatorów akcji.
Akcja Czytaj PL trwa od 2 listopada. Dzięki zaangażowaniu czytelników, w pierwotnym terminie pobiła ubiegłoroczne rekordy. Czytelnicy wypożyczyli łącznie 75 tys. książek i wysłali niemal 10 tys.zaproszeń do znajomych. Akcja objęła blisko 600 miast i miejscowości. Na ponad 7000 nośników pojawiły się darmowe wypożyczalnie e-booków. Udostępnione zostały kody QR do 12 bestsellerów, w tym pięć absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji brało udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Dzięki oddolnej inicjatywie Polonii plakaty Czytaj PL trafiły na 3 kontynenty w ramach akcji Książka za obietnicę. Zeszłoroczna edycja Czytaj PL zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekonała ich jeszcze więcej.
Kod QR dający dostęp do akcji można było skanować za pomocą aplikacji Woblink do 30 listopada. Ci, którzy to zrobili w ostatnich dniach akcji nie muszą się już tak bardzo obawiać, że nie zdążą przeczytać wybranych książek. Organizatorzy przedłużali dla nich czas na lekturę o dodatkowy tydzień.
Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i platformę e-bookową Woblink.com. W tym roku po raz pierwszy akcja jest również dostępna w 1000 szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju w ramach projektu „Upoluj swoją książkę”, organizowanego z inicjatywy Instytutu Książki.
Lista dostępnych książek:
1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”.
Organizatorzy Czytaj PL: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink; Partnerstwo strategiczne: Instytut Książki.
Organizatorzy odsłony w szkołach (Upoluj swoją książkę): Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink.