W dniach 25-27 września w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się druga edycja Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” w ramach projektu Bibliomania. W programie trzydniowej imprezy przewidziano kilkadziesiąt warsztatów, pokazów, lekcji, spotkań autorskich i spektakli teatralnych, a także czytania bajek na żywo i seansów filmów animowanych ze zbiorów Muzeum Animacji Se-Ma-For.
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się we wrześniu ubiegłego roku również w Arkadach Kubickiego. – Impreza była bardzo udana. Wstęp był wolny, ale zakładamy, że przyszło koło 8 tys. osób i w tym roku też oczekujemy na taką frekwencję. I liczymy, że tak jak w zeszłym roku będzie to sukces - powiedział Bibliotece Analiz Waldemar Michalski, dyrektor Festiwalu.
Lista wystawców zbliżającego się Festiwalu stopniowo rośnie. - Do pierwszych dni sierpnia otrzymaliśmy zgłoszenia od ponad 40 wydawców, a ponieważ w ubiegłym roku było ich blisko 70, to oczekujemy, że taka liczba się powtórzy. Odnotowujemy przy tym dużo większe zainteresowanie różnego rodzaju instytucji, które wspierają całe wydarzenie i dochodzą dzięki temu nowe imprezy do programu targowego - dodał Waldemar Michalski.
W tym roku organizatorami Festiwalu jest Bractwo Kawalerów Gutenberga, Fundacja Historia i Kultura oraz Zamek Królewski w Warszawie. Honorowy Patronat nad Festiwalem przyjęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister edukacji narodowej, rzecznik praw dziecka, prezydent m.st. Warszawy, Narodowe Centrum Kultury. Mecenat nad wydarzeniem objęły Warszawskie Targi Książki. W prace nad Festiwalem włączyło się także Narodowe Centrum Kultury, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Książki Dziecięcej, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa, Se-Ma-For Muzeum Animacji, Polska Sekcja IBBY, a także firmy Astra, Ameet, trzymyszy.pl i drukarnia Lotos.
Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. Dla najmłodszych, podobnie jak przed rokiem, przygotowane zostaną trzy strefy specjalne: w Warsztatowni odbywały się będą warsztaty oraz zupełnie inne niż w szkole lekcje na wesoło; w Strefie Małego Słuchacza dzieci posłuchają czytanych przez animatorów bajek oraz obejrzą pokazy animacji; na Sali Konferencyjnej w piątek (25 września) odbędzie się konferencja dla specjalistów zajmujących się promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w kolejnych dniach odbywały się na niej będą spotkania autorskie, warsztaty i pokazy. Nie zabraknie również strefy targowej z książkami, grami i zabawkami edukacyjnymi. Wśród wystawców znajdą się m.in. Zielona Sowa, Bajki Grajki, FK Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Tashka, Muchomor, Dwie Siostry, Bellona i wielu innych.
Oficjalnego otwarcia Festiwalu w piątek 25 września o godzinie 12. dokona uwielbiana przez dzieci Nela Mała Reporterka autorka pierwszej na polskim rynku serii podróżniczej dla najmłodszych. Fani będą mogli liczyć także na inne atrakcje z jej udziałem. Organizatorzy zapraszaja też na spotkania z bohaterami ulubionych bajek, a wśród nich z Cecylką Knedelek i Ciekawskim Georgem.
Nowością podczas tegorocznego Festiwalu będzie przegląd zespołów teatralnych zatytułowany „Pięknie mówić, pięknie grać – prezentacje młodzieżowych zespołów teatralnych z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce”.
Biblioteka Analiz, „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” i serwis rynek-ksiazki.pl są patronami medialnymi Festiwalu.
Kontakt: Joanna Sasinowska e-mail. joanna.sasinowska@festiwalczytajmy.pl, tel. 601457030
(fran)