piątek, 28 sierpnia 2015

Narodowe czytanie „Lalki”

5 września 2015 roku odbędzie się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której będziemy razem czytali powieść Bolesława Prusa Lalka. 

W zeszłym roku w niemal 2000 miejscowości w całej Polsce, odbyło się wspólne czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza. Specjalnie na tegoroczną akcję została przygotowana adaptacja Lalki. Jej autorem jest Bronisław Maj – literaturoznawca, poeta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poszczególne rozdziały, z których każdy stanowi oddzielną opowieść, można pobrać ze strony w celu realizacji własnej wersji Narodowego Czytania – całodziennej bądź znacznie krótszej.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie www.prezydent.pl.
Pierwszy tysiąc organizatorów, którzy prześlą formularz zgłoszeniowy, otrzyma okolicznościową pieczęć do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach „Lalki” Bolesława Prusa.
( Newsletter Biblioteki Analiz)

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Zaproszenie na Zamek Królewski

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”









W dniach 25-27 września w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się druga edycja Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” w ramach projektu Bibliomania. W programie trzydniowej imprezy przewidziano kilkadziesiąt warsztatów, pokazów, lekcji, spotkań autorskich i spektakli teatralnych, a także czytania bajek na żywo i seansów filmów animowanych ze zbiorów Muzeum Animacji Se-Ma-For.
Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się we wrześniu ubiegłego roku również w Arkadach Kubickiego. – Impreza była bardzo udana. Wstęp był wolny, ale zakładamy, że przyszło koło 8 tys. osób i w tym roku też oczekujemy na taką frekwencję. I liczymy, że tak jak w zeszłym roku będzie to sukces - powiedział Bibliotece Analiz Waldemar Michalski, dyrektor Festiwalu. 

Lista wystawców zbliżającego się Festiwalu stopniowo rośnie. - Do pierwszych dni sierpnia otrzymaliśmy zgłoszenia od ponad 40 wydawców, a ponieważ w ubiegłym roku było ich blisko 70, to oczekujemy, że taka liczba się powtórzy. Odnotowujemy przy tym dużo większe zainteresowanie różnego rodzaju instytucji, które wspierają całe wydarzenie i dochodzą dzięki temu nowe imprezy do programu targowego - dodał Waldemar Michalski. 

W tym roku organizatorami Festiwalu jest Bractwo Kawalerów Gutenberga, Fundacja Historia i Kultura oraz Zamek Królewski w Warszawie. Honorowy Patronat nad Festiwalem przyjęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister edukacji narodowej, rzecznik praw dziecka, prezydent m.st. Warszawy, Narodowe Centrum Kultury. Mecenat nad wydarzeniem objęły Warszawskie Targi Książki. W prace nad Festiwalem włączyło się także Narodowe Centrum Kultury, Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Książki Dziecięcej, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa,  Se-Ma-For Muzeum Animacji, Polska Sekcja IBBY, a także firmy Astra, Ameet, trzymyszy.pl i drukarnia Lotos. 

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. Dla najmłodszych, podobnie jak przed rokiem, przygotowane zostaną trzy strefy specjalne: w Warsztatowni odbywały się będą warsztaty oraz zupełnie inne niż w szkole lekcje na wesoło; w Strefie Małego Słuchacza dzieci posłuchają czytanych przez animatorów bajek oraz obejrzą pokazy animacji; na Sali Konferencyjnej w piątek (25 września) odbędzie się konferencja dla specjalistów zajmujących się promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w kolejnych dniach odbywały się na niej będą spotkania autorskie, warsztaty i pokazy. Nie zabraknie również strefy targowej z książkami, grami i zabawkami edukacyjnymi. Wśród wystawców znajdą się m.in. Zielona Sowa, Bajki Grajki, FK Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Tashka, Muchomor, Dwie Siostry, Bellona i wielu innych.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu w piątek 25 września o godzinie 12. dokona uwielbiana przez dzieci Nela Mała Reporterka autorka pierwszej na polskim rynku serii podróżniczej dla najmłodszych. Fani będą mogli liczyć także na inne atrakcje z jej udziałem. Organizatorzy zapraszaja też na spotkania z bohaterami ulubionych bajek, a wśród nich z Cecylką Knedelek i Ciekawskim Georgem.

Nowością podczas tegorocznego Festiwalu będzie przegląd zespołów teatralnych zatytułowany „Pięknie mówić, pięknie grać – prezentacje młodzieżowych zespołów teatralnych z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce”. 
Biblioteka Analiz, „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” i serwis rynek-ksiazki.pl są patronami medialnymi Festiwalu.
Szczegółowy program Festiwalu będzie można znaleźć w pierwszych dniach września na stronie https://www.festiwalczytajmy.pl oraz na Facebookuhttps://www.facebook.com/festiwalczytajmy.
Kontakt: Joanna Sasinowska e-mail. joanna.sasinowska@festiwalczytajmy.pl, tel. 601457030

(fran)

Finał Nagrody Literackiej Gdynia 2015

Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2015 odbędą się w dniach 3–6 września w Muzeum Miasta Gdyni. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z nominowanymi do nagrody w czterech kategoriach: poezja, proza, eseistyka i przekład na język polski. Laureatów 10. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy w sobotę 5 września podczas uroczystej Gali – w dniu kolejnym spotkają się oni z publicznością. Tegorocznemu finałowi NLG towarzyszyć będzie 4. Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa – ruszy Czytelnia Dworcowa, aktorzy poproszą pasażerów o Słowo do kontroli, zaśpiewa Chór Czytelników. Spotkamy się także z Filipem Springerem i Szczepanem Twardochem.

Dni NLG otworzą spotkania z nominowanymi w kategoriach eseistyka i poezja. W czwartek 3 września o godz. 18:00 prof. Ryszard Koziołek poprowadzi rozmowę z autorami esejów – Janem Gondowiczem, Andrzejem Mencwelem, Pawłem Piszczatowskim, Robertem Puckiem i Piotrem Wierzbickim. Tego samego dnia o godz. 20:00 prof. Piotr Śliwiński przeprowadzi wywiady z poetkami i poetami – Piotrem Janickim, Natalią Malek, Agnieszką Mirahiną, Adamem Pluszką i Dariuszem Sośnickim.
W piątek 4 września o godz. 18:00 dr Anna Marchewka rozmawiać będzie z nominowanymi w kategorii proza – Waldemarem Bawołkiem, Michałem Cichym, Grzegorzem Franczakiem, Wiolettą Grzegorzewską. Piątkowy wieczór będzie należał także do tłumaczy. O godz. 20:00 dr Tomasz Swoboda poprowadzi spotkanie z nominowanymi w kategorii przekład na język polski – Wiktorem Dłuskim, Hanną Igalson-Tygielską, Iwoną Krupecką i Bogusławą Sochańską.

Laureatów 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy w sobotę 5 września. Uroczysta gala rozpocznie się o godz. 18:00 w hotelu Courtyard by Marriott (wejście dla gości z zaproszeniami). 
Niedziela 6 września będzie dniem spotkań z laureatami we foyer Muzeum Miasta Gdyni. O godz. 14:00 Adam Lipszyc poprowadzi rozmowę z laureatem w kategorii eseistyka. O godz. 15:00 Joanna Mueller przybliży sylwetkę laureata w kategorii poezja. O 16:00 Darek Foks rozmawiał będzie z uhonorowanym przez Kapitułę prozaikiem. O godz. 17:00 Tomasz Swoboda przeprowadzi wywiad z laureatem wyłonionym spośród nominowanych tłumaczy. Dzień zakończy debata poświęcona dziesięcioleciu Nagrody Literackiej GDYNIA, w której udział wezmą prof. Ewa Graczyk, Zofia Król oraz prof. Piotr Śliwiński. Debatę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Tegorocznemu finałowi Nagrody Literackiej GDYNIA towarzyszyć będzie 4. Weekend Literacki Festiwalu Miasto Słowa. W piątek 4 września miejscem wydarzeń literackich stanie się Dworzec Główny PKP w Gdyni, w którym funkcjonować będzie specjalna Czytelnia Dworcowa (otwarta także następnego dnia). Zapraszamy także na dworcową premierę Chóru Czytelników, który powstaje we współpracy z Teatrem Gdynia Główna. Dodatkowo na wybranych liniach, w autobusach i trolejbusach ZKM Gdynia aktorzy wyrecytują fragmenty utworów literackich w ramach akcji Słowo do Kontroli. 
5 września (sobota) galę NLG poprzedzą festiwalowe spotkania z Filipem Springerem (o godz. 15:00) i Szczepanem Twardochem (o godz. 16:30). Przeprowadzą je kolejno Kamil Bałuk, związany z Instytutem Reportażu i Szymona Kloska współpracujący z Instytutem Książki.
W niedzielę 6 września na schodach Muzeum Miasta Gdynia działać będzie plenerowa czytelnia Nagrody Literackiej GDYNIA i Festiwalu Miasto Słowa.

Więcej informacji:

Nowe wydanie „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”

Będzie 100 tys. egz.!

Nakład nowego ilustrowanego wydania pierwszego tomu z cyklu przygód „Harry’ego Pottera” wynosi 100 tys. egz.

Ryszard Maćkowiak, dyrektor naczelny krakowskiej Drukarni Skleniarz, poinformował Bibliotekę Analiz, że wydawca zamówił większy nakład. 
Książka będzie gotowa na przełomie września i października, a 6 października trafi do księgarni w całej Polsce. 
Tego dnia odbędzie się premiera nowego wydania jednocześnie we wszystkich krajach.
- Po piętnastu latach od polskiej premiery „Harry’ego Pottera” Pottermaniacy przygotowują się do wielkiego święta! 6 października w księgarniach na całym świecie pojawi się długo oczekiwane ilustrowane wydanie pierwszej części cyklu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – przekazał Bibliotece Analiz Bronisław Kledzik, dyrektor i redaktor naczelny wydawnictwa Media Rodzina. 

Autorem ilustracji do wydania jest Brytyjczyk Jim Kay, zdobywca nagrody Kate Greenway Medal. Wydanie to, tak jak wszystkie wcześniejsze książki serii „Harry Potter”, owiane jest wielką tajemnicą, a poszczególne ilustracje prezentowane są pojedynczo i czytelnicy mieli okazję zobaczyć tylko kilka z nich - dodał Bronisław Kledzik. Przyznał przy tym, że Media Rodzina nie poszła w ślady wydawców z innych krajów, którzy w większości zamówili druk „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” w drukarniach dalekowschodnich, lecz w porozumieniu z właścicielami licencji postanowił zlecić druk polskiej drukarni. 

- Prace zakończymy na przełomie września i października, aby książka w terminie trafiła do polskich księgarni. Jest to szczególne wyzwanie, gdyż będzie to edycja z wieloma kolorowymi ilustracjami. Tom ma 256 stron, a nakład wyniesiei 100 tys. egz.
 Ilustrowane przez Jima Kaya wydanie ukaże się w twardej oprawie, z zakładką-wstążeczką oraz kapitałką – poinformował Bibliotekę Analiz Ryszard Maćkowiak, dyrektor naczelny drukarni Skleniarz w Krakowie.

(fran)

19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Czytanie czyni zuchwałym!


Największe polskie wydawnictwa, ponad pół tysiąca autorów, generujących gigantyczne kolejki fanów, międzynarodowi goście z Anglii, Czech, Niemiec, Francji, Rumunii, Skandynawii, Słowacji, USA, kilka salonów tematycznych na czele z nowością w postaci Salonu Komiksów. 
Do tego Gość Honorowy – Litwa wraz ze swoimi wydawcami, pisarzami, poetami i ilustratorami. Imponująco prezentuje się program jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, czyli Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Odbędą się one już po raz 19. na terenie Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO Kraków w dniach 22-25 października! 
"Wszędzie na świecie podczas Targów robi się biznesy, a tutaj w Krakowie jest coś więcej, czyli znakomity klimat literackiego święta" – mówił o wydarzeniu organizowanym przez Targi w Krakowie, Jonathan Carroll. I musi być sporo prawdy w tych słowach, gdyż każdego roku gromadzi coraz większą rzeszę fanów literatury. 

W 2014 roku padł kolejny rekord frekwencji. W EXPO Kraków zjawiło się 60 tys. czytelników.
W tym roku również mogą oni liczyć na spotkania ze swoimi ulubionymi autorami. Każdego dnia lista wydłuża się o kolejne głośne nazwiska pisarzy, artystów, aktorów, dziennikarzy, sportowców, polityków, osobistości świata kultury. 

Warto je śledzić na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Targów są słowa niemieckiej pisarki Niny George: 
Czytanie czyni zuchwałym! 

( info:Newsletter Biblioteki Analiz)

środa, 12 sierpnia 2015

Przerwa w publikowaniu postów

Drodzy czytelnicy Rekomendacji 39!

Do dnia 24 VIII trwać będzie przerwa w publikowaniu postów.
 Recenzenci naszego bloga udają się na wymarzony, wakacyjny wypoczynek.


Zapraszamy ponownie na nasze strony od 25 VIII.

fot. Jola Pytel

Zaproszenie na spotkanie

Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego


Wydawnictwo W.A.B. i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na spotkanie z okazji premiery książki „Łączniczki. Wspomnienia Z Powstania Warszawskiego”. W spotkaniu wezmą udział wyjątkowi goście:  bohaterki książki.

13 sierpnia, czwartek, godz. 18
Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego
Ul. Grzybowska 79. 



( Newsletter Biblioteki Analiz)

poniedziałek, 10 sierpnia 2015

„100 książek, które trzeba przeczytać”

Internauci wybrali

165 tys. głosów zostało oddanych w plebiscycie organizowanym przez Empik  - „100 książek, które trzeba przeczytać”. Na stronie www.empik.com/100ksiazek są dostępne dwie listy – lista stworzona przez internautów oraz lista stworzona przez pisarzy i dziennikarzy. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.
Plebiscyt rozpoczął się od obrad jury, w których wzięli udział dziennikarze i pisarze. Sylwia Chutnik, Anna Dziewit-Meller, Małgorzata Halber, Karolina Korwin Piotrowska, Katarzyna Montgomery, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Żakowska, Piotr Bratkowski, Mariusz Cieślik, Remigiusz Grzela, Michał Rusinek, Janusz Leon Wiśniewski oraz Jakub Żulczyk – każdy z jurorów zaproponował dziesiątkę najistotniejszych dla siebie książek. Podczas obrad z tych propozycji wyłoniła się finalna setka.
Na liście 100 książek rekomendowanych przez członków jury znalazły się zarówno pozycje z najnowszej literatury polskiej i światowej, jak i klasyka, książki dziecięce, a także traktat filozoficzny polecony przez Małgorzatę Halber, czy pozycja popularnonaukowa, którą zarekomendował Janusz Leon Wiśniewski. W rankingu znajdziemy obok siebie między innymi takich autorów jak: Samuel Beckett, Zadie Smith, Virginia Woolf, Wiesław Myśliwski, Witold Gombrowicz, Krzysztof Kąkolewski czy autor „Kubusia Puchatka” A.A. Milne.
15-go lipca inicjatywę przejęli czytelnicy, którzy przez dwa tygodnie oddali ponad 165 tysięcy głosów! Internauci mogli głosować na wiele książek, ale na dany tytuł tylko raz. Przy okazji głosowania można było wziąć udział w quizie wiedzy o literaturze, do którego przystąpiło blisko 5 tysięcy osób.
A teraz trochę statystyki: finałowa setka została wyłoniona w drodze głosowania z 800 tytułów zgłoszonych przez Internautów. W sumie w plebiscycie wzięło udział ponad 80 tysięcy osób, które oddały ponad 165 tysięcy głosów. Najwięcej głosujących pochodziło z Warszawy (26 proc.), następnie na liście najaktywniejszych miast pojawiły się Kraków (7 proc.), Poznań (7 proc.), Gdańsk (5 proc.) oraz Wrocław (5 proc.). Wśród biorących udział w plebiscycie zdecydowanie przeważały kobiety (70 proc.). 41 proc. głosujących stanowiły osoby między 18 a 24 rokiem życia, kolejną najliczniejszą, bo stanowiącą 34 proc. grupą, byli użytkownicy między 25 a 34 rokiem życia.
Ranking Internautów otwiera  saga o Harrym Potterze, na którą oddano blisko 10,5 tysiąca głosów. Książki dla dzieci i młodzieży stanowią aż 25 proc. rankingu.  Wśród nich znalazły się zarówno pozycje klasyczne, takie jak „Mały Książę”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Kamienie na szaniec” czy „Baśnie” Andersena, jak i współczesne, m.in. „Igrzyska śmierci” czy „Gwiazd naszych wina”.
Najwięcej, bo aż 39 pozycji w rankingu, zajmuje proza. W tej kategorii największa liczba głosów została oddana na „Mistrza i Małgorzatę” – powieść najczęściej wskazywaną również przez Jurorów. Pośród pozycji klasycznych znalazły się takie tytuły jak „Zbrodnia i kara”, „Folwark zwierzęcy”, „Sto lat samotności” czy „Lalka”.   Współczesne powieści są reprezentowane przez takie tytuły jak „Cień wiatru”, „Źródło” czy „Samotność w sieci”.
Mocnymi kategoriami okazały się również literatura obyczajowa (14 tytułów), fantastyka (12 tytułów), a także kryminał i sensacja (10 tytułów). Na liście znalazły się także reprezentujące literaturę faktu, poezję, dramat, a także książka popularno-naukowa.
- W finałowej setce pojawiło się kilka niespodzianek. Książki te swoje miejsce w zestawieniu zawdzięczają bardzo silnej mobilizacji ze strony fanów, motywujących się za pośrednictwem mediów społecznościowych do głosowania na dane pozycje. Jednak ponad 90% tytułów obroniło się samo.  Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z największym tego plebiscytem w Polsce, choć oczywiście trzeba pamiętać, że wyniki nie są reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa. W głosowaniu wzięli udział przede wszystkim młodzi ludzie, do 34 roku życia. – mówi Magdalena Mularuk – Dyrektor Marketingu w Empiku.
- 165 tysięcy oddanych głosów i 80 tysięcy osób biorących udział w akcji pokazuje nam, że literatura jest nadal żywym tematem. To dobrze, że listy jurorów i  internautów tak się od siebie różnią, a różnice te budzą emocje i prowokują dyskusje. Im więcej osób zajrzy na stronę „100 książek, które trzeba przeczytać”, tym lepiej. Liczę, że wielu zainspiruje się tymi zestawieniami w swoich czytelniczych wyborach i sięgnie po tytuły z jednej lub drugiej listy – dodaje Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku.


(Newsletter Biblioteki Analiz)

piątek, 7 sierpnia 2015

Proczytelnicza kampania serwisu WolneLektury.pl

„Czytam wszędzie”


„Czytam wszędzie” to kampania promująca czytelnictwo w miejscach, w których ludzie czekają: w przychodni lekarskiej, urzędzie, na dworcu, w autobusie, samolocie czy pociągu.
„Chcemy pokazać odbiorcom, że wykorzystywane przez nich urządzenia mobilne (tablety, smartfony, czytniki e-booków, komputery przenośne) mogą pomagać w kontakcie z literaturą w każdej chwili i każdym miejscu dzięki Wolnym Lekturom. Książki elektroniczne i audiobooki w niej opublikowane są darmowe, pozostają w zasięgu ręki 24 godziny na dobę, 365 dni w roku i nie dotyczy ich problem ograniczonej liczby egzemplarzy” – czytamy na stronie Wolnelektury.pl.

W ramach kampanii nagrany został spot promujący czytelnictwo, który emitowany będzie w sierpniu i we wrześniu 2015 r. m.in. w kinach na terenie całej Polski, na portalach internetowych największych serwisów informacyjnych, w środkach komunikacji miejskiej oraz w telewizji.

W ramach akcji serwis rekomenduje także grupę polskich i zagranicznych bibliotek cyfrowych oraz serwisów udostępniających teksty w formatach na urządzenia mobilne, do czytania on-line oraz w formie audio. Znajdziecie tu linki do kolekcji cyfrowych, wraz z ich opisem i adnotacją o formie dostępu (płatnej lub nie).
• Akademicka Biblioteka Cyfrowa KRAKÓW
• Archiwum Muzyki Wiejskiej
• Bałtycka Biblioteka Cyfrowa
• Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych
• Biblioteka Cyfrowa Instytutu Geodezji i Kartografii
• Biblioteka Cyfrowa Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego
• Biblioteka Cyfrowa Ośrodka KARTA
• Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
• Biblioteka Cyfrowa Politechniki Lubelskiej
• Biblioteka Cyfrowa Politechniki Śląskiej
• Biblioteka Cyfrowa Politechniki Warszawskiej
• Biblioteka Cyfrowa – Regionalia Ziemi Łódzkiej
• Biblioteka Cyfrowa UMCS
• Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Uniwersytetu Łódzkiego
• Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
• Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
• Biblioteka Kaukaska
• Biblioteka Otwartej Nauki
• Biblioteka Polskiego Instytutu Antropologii
• CBN Polona
• Chełmska Biblioteka Cyfrowa
• Comic Book Plus
• Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej
• Cyfrowe Archiwum KK NSZZ Solidarność
• Cyfrowy Dolny Śląsk
• Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
• e-Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
• eBooks@Adelaide
• ePaveldas
• Europeana
• European Library
• Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC)
• Gallica
• International Children's Digital Library
• Internet Archive
• Internetowa Biblioteka Wzornictwa
• Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
• Library of Congress
• LibriVox
• Łódzka Regionalna Biblioteka Cyfrowa CYBRA
• Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
• Monumenta Germaniae Historica
• Ninateka
• Otwarte Repozytorium Nauk Historycznych
• Otwórz Książkę
• Perseus Digital Library
• Prasa w internecie
• Prawo Kultury
• Project Runeberg
• Projekt Gutenberg
• Publiczne Archiwum Cyfrowe Agnieszki Osieckiej
• Publikacje dla NGO online
• Repozytorium Politechniki Krakowskiej
• Rolnicza Biblioteka Cyfrowa
• Staropolska
• Śląska Biblioteka Cyfrowa
• WikiBooks
• Wikiźródła
• World Digital Library
• Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa „Pomerania”

( Newsletter Biblioteki Analiz)

czwartek, 6 sierpnia 2015

"Ten jeden dzień" Gayle Forman


Polecam ten tytuł na upalne, wakacyjne popołudnie. Myślę, że będziecie zadowoleni udając się w podróż do Paryża.
Przewodniczką będzie 18 letnia Allyson, która znajdzie się we Francji pod wpływem decyzji chwili i zauroczenia Holendrem - Willem.
Czy będąc w podobnej sytuacji postąpiłabym jak ona? Zastanawiałam się i nie nie umiałam sobie odpowiedzieć na to pytanie...

Książkę czyta się bardzo szybko - jesteśmy zaciekawieni , jak ta historia się skończy i czy to faktycznie miłość połączyła na swej drodze dwoje młodych ludzi...
Charakterystyczny jest fakt, że autorka nie ocenia ani Willego, ani Allyson. Przenosi nas do romantycznego miasta - faktycznie na jeden dzień i podąża krok w krok za bohaterami.

Na dodatek pisarka daruje nam część drugą historii pt. Jeden rok, która rozgrywa się podczas studiów dziewczyny.

Jeśli jeszcze nie przekonałam Was do sięgnięcia po ten tytuł, to przytoczę fragment rozmyślań Allyson:
"Mogę mieć dopiero osiemnaście lat, ale już znakomicie zdaję sobie sprawę, że świat dzieli się na dwie kategorie ludzi: tych, którzy robią różne rzeczy i tych, co patrzą. Ludzi, którzy po prostu brną przez życie."

Jak zakończył się jeden dzień w Paryżu dla Allyson, koniecznie przeczytajcie sami!

Polecam!!!


Ocena: 10/10                                                                               Magda

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie książki.
Ksiażkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki. 


„Bajka o Wojnie” Joanny Rudniańskiej

Unikatowa publikacja na 70. rocznicę Hiroszimy
Dziś mija 70. rocznica zrzucenia pierwszej na świecie bomby atomowej. W Polsce ukazała się niedawno niezwykła książka Joanny Rudniańskiej, przybliżająca młodym czytelnikom ten trudny temat.
 „Bajka o Wojnie” ukazuje tragedię Hiroszimy widzianą oczami dziecka, począwszy od naiwnej dziecięcej fascynacji militaryzmem, aż do strasznej zagłady miasta 6 sierpnia 1945 roku i związanego z nią indywidualnego poczucia winy. Prosta, oszczędna w słowa, pięknie ilustrowana opowieść o małej Japonce, która miała na imię Wojna…
 Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bajka. Twórcą opracowania graficznego jest Piotr Fąfrowicz – ceniony w Japonii polski malarz.

( Newsletter  Biblioteki Analiz)

środa, 5 sierpnia 2015

Ursula Le Guin uczy pisać

Bez"złotych rad"

Jedna z najbardziej znanych i popularnych autorek gatunku literatury science-fiction i fantasy zadeklarowała rezygnację z prac nad nowymi powieściami. Jednocześnie pisarka rozpoczęła warsztaty pisarskie online dla początkujących autorów. 
Jak twierdzi, z powodu zmęczenia zrezygnowała z uczenia kilka lat temu, jednak brakuje jej kontakt z uczniami, dlatego zdecydowała się na powrót do działalności edukacyjnej.
 W zakresie warsztatów autorka współpracuje z serwisem Book View Cafe. Oto próbka jej pisarskich porad. Na pytanie: „Jak można stworzyć coś dobrego?”  Le Guin odpowiedziała w następujący sposób: „Niedoświadczeni pisarze mają tendencję do szukania recepty na dobre pisanie. Możesz kupić książkę kucharską, wziąć listę składników, postępować zgodnie ze wskazówkami i proszę bardzo. Arcydzieło! Nigdy-nie-opadający-suflet! Czy nie byłoby miło? Ale niestety nie ma recepty. Nie mamy Julii Child. Odnoszący sukcesy profesjonalni pisarze nie ukrywają przed początkującymi autorami żadnych tajemniczych sekretów. Jedynym znanym sposobem, by pisać dobrze, jest próbować pisać dobrze. Zwykle zaczyna się od czytania tego, co dobrego napisali inni, i przez długi czas pisania bardzo źle samemu”.
(p) źródło: www.booklips.pl

Wystawa w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa

KafKa w KomiKsie


Jak to?!!! Kafka w komiksie???! Przecież Kafka jest „mroczny”, „ponury”, „hermetyczny”, „trudny w lekturze”. Komiksy?
Komiksy tradycyjnie operują groteską i przerysowaniem, forsując mur, który oddziela fantazję od rzeczywistości. 

Tutaj Kafka wychodzi nam naprzeciw, i to bardzo. Pewien człowiek budzi się rano jako karaluch; zeschizowany kret oczekuje pod ziemią swoich śmiertelnych wrogów; gdy pełen naiwnego optymizmu chłopak z Europy przybywa do Ameryki, jego oczom ukazuje się Statua Wolności dzierżąca miecz; w gmachu sądu prawnicy wypadają przez dziury w podłodze lub kopniakami zrzucają się nawzajem ze schodów; obdarzone własnym umysłem narzędzie tortur wypisuje wyrok na ciele więźnia; geodeta (który nie jest geodetą) ma dwóch bliźniaczo podobnych pomocników, wyprawiających małpie harce.

Kafka - redukujący siebie do litery "K"- w wyobraźni szatkuje się na kawałki jak kiełbasę albo jest podciągany za szyję na linie, aż przebija dach, a dominującego ojca widzi jako mapę świata rozciągniętą na ziemi. Mistrz języka, owszem, lecz także mistrz zdumiewających mentalnych obrazów. Ten materiał to pole do popisu dla interpretacji graficznych… w komiksie.

Troje mistrzów sztuki komiksu, których prace obejrzymy na tej wystawie - francuska ilustratorka bandes dessinees Chantal Montellier (Proces), czeski artysta i rockman Jaromir 99 (Zamek) oraz legendarny amerykański pionier komiksu Robert Crumb (Kafka) - spotyka się z Kafką na jego warunkach, a jednak każde na swój własny sposób. Fantazja, żywioł narracyjny, dzika przesada, zaskoczenie!

Wystawa potrwa od 8 sierpnia do 27 września
Wernisaż: 7 sierpnia, godz. 18
Artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier
Kuratorzy: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe
Współpraca: Literaturhaus Stuttgart
Miejsce: Gdańska Galeria Guntera Grassa

(n)

Konkurs Bazar Różyckiego w powieści


Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego ogłosiło konkurs  na wspomnienia, relacje, zdjęcia dotyczące warszawskiego Bazaru Różyckiego. Już od ponad 10 lat Laboratorium zbiera materiały. Inspiratorem tematu był Marek Nowakowski. Autorem powieści, jej dyrygentem, reżyserem jest Marek Miller – reporter, założyciel Laboratorium. Relacje bezpośrednich świadków i uczestników wydarzeń zbierali studenci oraz uczniowie praskich liceów. W grudniu 2014 r.oku, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, powstał pierwszy multimedialny szkic powieści. Można się z nim zapoznać na stronach www.bazar-rozyckiego.pl. Tam również zamieszczony jest obowiązujący uczestników konkursu Regulamin.

"Konkurs ma być kolejnym etapem poszukiwania materiału do ostatecznej wersji powieści. Wydanie książki stanie się ukoronowaniem konkursu, a jednocześnie bazą scenariusza do przyszłego Multiplastykonu – obiektu, w którym środkami filmowymi opowiemy naszą powieść. Mamy nadzieję, że obiekt ten znajdzie się na terenie przyszłego, zrewitalizowanego już Bazaru, stanie się jego atrakcją turystyczną i miejscem edukacji młodego pokolenia. Będąc przekonanym, że Bazar to nasze istotne korzenie, ważny temat, zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie" - czytamy w informacji od organizatorów.

Nagroda główna wynosi 20 tys. zł.
Termin rozpoczęcia konkursu: 1.06.2015. Termin zakończenia konkursu: 30.09.2015.

Konkurs dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych
Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy

Szczegóły na stronie www.bazar-rozyckiego.pl

(et)

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Sierpniowe zajęcia dla dzieci w księgarni "z Bajki"

Sierpniowe zajęcia dla dzieci.

4.08. godz. 11.00 Podróże małe i duże z Piratem Rabarbarem.
6.08. godz. 16.30 Warsztaty plastyczne z Katarzyną Bajerowicz – ilustratorką.
11.08. godz. 11.00 Wędrowanie z bohaterami książek Renaty Piątkowskiej
13.08. godz. 16.30 Poznawanie świata z „Mapami” – książką Aleksandry i Daniela Mizielińskich.
18.08. godz. 11.00 „Pompon w rodzinie…” – czy ten smok może zamieszkać z nami?
20.08. godz. 16.30 Moc „Magicznego drzewa”.
25.08. godz. 11.00 „Pieniek otwiera muzeum” – jak uporządkować pamiątki, skarby, wspomnienia.
Wstęp wolny. 
księgarnia "z Bajki", Poznań, os. Przyjaźni 125c
Rejestracja uczestników: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl

„Szlak kości” Elly Griffiths



W Norfolk, w Anglii, na Słonych Błoniach zostają znalezione zwłoki. Policja podejrzewa, że są to zwłoki  dziewczynki, która została porwana przed laty, w nocy z własnego  łóżeczka.

Prowadzący śledztwo inspektor Harry Nelson prosi o pomoc przy identyfikacji i ustaleniu wieku kości, archeolog sądową Ruth Galloway.

Na nieszczęście inspektora, Ruth stwierdza, że nie są to kości zaginionej przed  10 laty dziewczynki, lecz należą do dziecka zmarłego w epoce żelaza ( ok. 2000 tys. lat temu).

Pomimo tego niepowodzenia archeolog dalej pomaga instruktorowi w poszukiwaniu zaginionej Lucy, gdyż od jej zaginięcia, ktoś wysyła mu anonimy z odnośnikami archeologicznymi, których inspektor w większym stopniu nie rozumie.

Po zaginięciu drugiej dziewczynki, Ruth w jeszcze większym stopniu angażuje się w toczące się śledztwo. Dzięki temu, udaje się odkryć  bardzo ciekawy, archeologiczny ślad.

Po jakimś czasie, podczas interpretacji anonimów wysyłanych do inspektora Nelsona, Ruth trafia na ślad, który doprowadza policję do miejsca porzucenia zwłok drugiej zaginionej dziewczynki. Ciało zostaje znalezione w miejscu dawnych wykopalisk archeologicznych, w których archeolog sądowa brała udział przed 10 laty.

Jest to zwrot w śledztwie, od tej pory Ruth cały swój czas poświęca na odkrycie prawdy.

Podczas tego prywatnego śledztwa ktoś morduje jej ukochaną kotkę, co ma być dla niej przestrogą -następnym razem, to będzie ona...
 

Książka jest bardzo wciągająca, a nawet poruszająca.
Napisana w ciekawy i inspirujący sposób. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie jest to kolejny "nijaki" kryminał lecz kryminał z wątkami archeologicznymi.
 

Bardzo szybko się ją czyta, w porównaniu do książek tego gatunku.

W przeciwieństwie do innych kryminałów w „Szlaku kości” trudno jest przewidzieć zakończenie;

gdyż tyle jest w niej zawirowań oraz wiele szokujących zwrotów akcji.

Jest to jedna z lepszych książek tego gatunku, jakie czytałam do tej pory.

Serdecznie polecam!
Ocena 10/10                                                                           Aniolik

niedziela, 2 sierpnia 2015

"Polowanie na niebieskie migdały" Agnieszka Kacprzyk





Moim zdaniem seria w kratkę Naszej Księgarni, to strzał w dziesiątkę.
Zawsze świetne tematy, rewelacyjnie dobrani - polscy!!!-  autorzy. "Namacalne" i obecne w naszych rodzinach problemy.
Tę powieść chciałabym polecić wszystkich dziewczynom w wieku 10-13 lat, a także ich... rodzicom.
Każdy ( w zależności od wieku i płci) znajdzie w niej coś dla siebie.
Czyta się znakomicie!

Bohaterką jest zakompleksiona Irenka, która ma problemy zarówno z zaakceptowaniem swojego, przestarzałego imienia, jak i statusu swojej rodziny. Nie stać ją na wiele "wystrzałowych" rzeczy, które posiadają jej koleżanki, dlatego marzy o  super ciuchach oraz o przyjaźni...

Jest w tej powieści też pierwsza miłość i zauroczenie Irenki, kolegą ze szkoły.
Dla mnie bardzo ciekawym wątkiem jest "dojrzewanie" dziewczyny do zrozumienia tego, co  w życiu nastolatki jest najważniejsze. 
Znajomość z myszowatą Grażyną, która mieszka sama i ma zupełną wolność, a oprócz tego prawie wszystko, naprowadza naszą bohaterkę na wiele trudnych pytań i odpowiedzi...

Czy Irenka zrozumie, jakim skarbem sa dla niej jej nabliżsi i jak skończy sie jej nastoletnia przyjaźń z Grażyną ? 
Koniecznie  przeczytajcie sami!

Seria  w kratkę, na pewno, zostanie waszą ulubioną!

Polecam, ponieważ czyta się ten tytuł, tak dobrze, jak spotyka się i rozmawia na trudne tematy z przyjaciółmi.

Ocena: 10/10                                                                                   Magda

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej biblioteki szkolnej.