wtorek, 30 czerwca 2015

Lotta Olsson w Polsce!




W dniach 9-12 lipca w Rabce-Zdroju odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival.

Rabka Festival to jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. 

Gościem tegorocznej edycji festiwalu jest LOTTA OLSSON - autorka książek o mrówkojadzie i orzesznicy oraz książki Wierzcie w Mikołaja!. W programie sztuka teatralna Dziwne zwierzęta, spotkanie autorskie oraz warsztaty prowadzone przez Lottę Olsson oraz Barbarę Gawryluk. Serdecznie zapraszamy do urokliwej Rabki!

Rusza akcja „Weź książkę na wakacje”

Moda na czytanie w Halinowie



W Halinowie będą pierwsi w Polsce czytać e-booki w ramach innowacyjnej akcji pod hasłem "Weź książkę na wakacje". W Halinowie burmistrz gminy chciałby, aby mieszkańcy czytali. Zdecydował się  więc mieszkańcom dostarczyć darmowe książki i to w wersji e-booków. „Są nowe technologie, które warto wykorzystać by wrócić do czytania. Samorządy modę na czytanie powinny wypromować. Zwłaszcza, że dużo podróżujemy komunikacją miejską i jest czas, by sięgnąć po książkę.” - przekonuje burmistrz Adam Ciszkowski.
Dzięki portalowi CzasCzytania.pl - poprzez aplikację wgrywaną na smartfona bądź tablet - mieszkaniec gminy może skorzystać z ponad 550 książek; co ważne, z biblioteki można korzystać w trybie off-line, czyli w czasie podróży do pracy np. Szybką Koleją Miejską.
Na początek zaproponowano 100 darmowych kodów dla zainteresowanych miłośników literatury pięknej. Można je otrzymać w miejscowym centrum kultury. 


(Newsletter Biblioteki Analiz)

niedziela, 28 czerwca 2015

Spotkanie z Marcinem Wilkiem w krakowskim Matrasie





 Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Wilkiem, autorem książki Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia, która ukazała się nakładem Wydawnictwo Znak.
Rozmowę z Marcinem Wilkiem poprowadzi Kamil Kamil Robert Reichel.

O autorze.
Absolwent polonistyki na UJ. Współpracuje z Radiem Kraków. Od roku 2010 zasiada w jury Krakowskiej Książki Miesiąca. Przez kilka lat redagował kolumnę książkową w Dzienniku Polskim. Prowadzi bloga książkowego.

W tej wyjątkowej biografii kryje się zdecydowanie coś więcej niż tylko kariera w blasku świateł.
Jaka naprawdę była Anna? O czym marzyła? Przed czym uciekała?
Marcin Wilk rozmawiał z jej mamą, Haliną Szmeterling, i córką, Natalią Kukulską. Dotarł do tych, którzy znali Annę najlepiej i zachowali cząstkę jej blasku. Z ich opowieści wyłania się kobieta mądra, dojrzała i niezależna, gwiazda największego formatu. Kobieta, która musiała podejmować decyzje kosztem własnych marzeń, nie bała się ryzykować ani sięgać po nieosiągalne.
Książka zawiera niepublikowane materiały, fotografie, dokumenty i listy.
Tyle słońca to także doskonały obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, pełna absurdów historia codziennego życia artystów zdanych wyłącznie na siebie.
(ze strony internetowej wydawnictwa Znak)

Ruszył portal Kulturadostepna.pl


Nowy projekt Narodowego Centrum Kultury

„Złap kulturę w dobrej cenie” - to jedno z haseł promujących uruchomiony w środę przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) portal Kulturadostepna.pl, na którym Polacy znaleźć mogą informacje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych blisko miejsc ich zamieszkania.
"W ostatnim tygodniu przed rozpoczęciem wakacji chcemy Polakom dać nowe narzędzie do wyszukiwania w łatwy sposób wszystkiego, co się dzieje w kulturze" - powiedziała o portalu Małgorzata Omilanowska. Zaznaczyła, że przygotowania do jego utworzenia oparto na bardzo rzetelnych badaniach. "Faktem jest, że w Polsce w kulturze dzieje się bardzo dużo" - mówiła dalej minister.
Tymczasem z obserwacji i informacji, które wcześniej zebrane zostały w różnych krajach Europy wynika, że w porównaniu z obywatelami innych państw Unii Europejskiej poziom uczestnictwa Polaków w kulturze jest niski (badania "Cultural Access and Participation", Eurobarometer, 2014).
"Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie nie korzystają z tej oferty kulturalnej, która jest." - mówiła minister Omilanowska, odnosząc się do badań, które przeprowadzono następnie w Polsce na potrzeby prac nad portalem.
W zwiększeniu uczestnictwa Polaków w kulturze pomóc ma m.in. portal kulturadostepna.pl, o charakterze informacyjno-edukacyjnym, za przygotowanie którego odpowiedzialne jest NCK.
Portal ma na celu dotarcie do odbiorców z informacją o darmowych bądź tanich (w cenie do 20 zł) wydarzeniach w najbliższej okolicy do szerokiego grona odbiorców, a także umożliwienie użytkownikom szybkiego i łatwego dzielenia się informacjami z innymi osobami.
Portal został zaplanowany jako prosty w obsłudze zbiór czterech głównych funkcji: wyszukiwarka wydarzeń, rekomendacja wydarzeń, Lista Ciekawych Miejsc oraz Zasoby on-line. Użytkownik może na nim znaleźć listę wydarzeń kulturalnych - z opisami - organizowanych w pobliżu miejsca jego zamieszkania, a także w innych rejonach kraju, np. informacje o koncertach, spektaklach teatralnych, seansach filmowych, wystawach.
Użytkownicy mają także możliwość dodania własnych wydarzeń, które są następnie wysyłane do akceptacji moderatora.
Kontakt z redakcją portalu:
(48) 22 209 80 98
e-mail: kulturadostepna@nck.pl
facebook.com/kulturadostepna

( Newsletter Biblioteki Analiz)

 

piątek, 26 czerwca 2015

Zapraszamy na Festiwal "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego"




Miło nam poinformować, że Fundacja Czułego Barbarzyńcy organizuje w sierpniu festiwal językowo-literacki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 8-16 sierpnia w Szczebrzeszynie.

Udział w spotkaniach autorskich potwierdzili między innymi tacy wybitni pisarze jak: Wiesław Myśliwski, Eustachy Rylski, Marek Bieńczyk, Katarzyna Bonda, Grażyna Plebanek, Anna Janko, Mariusz Czubaj, Marek Kochan oraz językoznawcy, w tym prof. Jerzy Bralczyk.

Festiwal uświetnią spektakle teatralne, w których wystąpią między innymi Mariusz Bonaszewski, Przemysław Bluszcz, Katarzyna Herman, Redbad Klijnstra, Adama Woronowicz oraz koncerty w wykonaniu Karima Martusewicza, Stanisławy Celińskiej i Ignacego Zalewskiego.

Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty dziennikarskie, teatralne, fotograficzne, ilustratorskie i muzyczne. Zapisy już trwają.

Szczegółowy program na www.stolicajezykapolskiego.pl. Zachęcamy do subskrypcji newslettera z aktualnymi informacjami o pierwszej edycji Festiwalu oraz polubienia naszego fanpage’a:www.facebook.com/FestiwalSzczebrzeszyn.

Pozdrawiamy,

Fundacja Czułego Barbarzyńcy
Organizator Festiwalu „Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego”.

(info:Czuły Barbarzyńca)

WAKACJE!!!

                                                                                        fot. Jola Pytel

DRODZY Czytelnicy!!!

Nadeszły upragnione i tak wyczekiwane WAKACJE!
Wyruszamy z marzeniami o wielkich, niezapomnianych przygodach na szlaki morskie, górskie i wiele innych...

Będziemy odpoczywać, nabierać dystansu - ale o czytaniu nie zapomnimy. Na wakacyjnej półce czekają już nowe tytuły do recenzji.

Wszystkim naszym zwolennikom życzymy udanego wypoczynku !!!

Zespół Rekomendacji 39 

czwartek, 25 czerwca 2015

Autokarowa wycieczka literacka

W piątek ruszają zapisy na kolejną AUTOKAROWĄ WYCIECZKĘ LITERACKĄ!
O Żuławach pisało wielu twórców. Wincenty Pol opisywał ziemię wydartą morzu, zagospodarowaną przez ludzi pracowitych i pobożnych, Czesław Miłosz opiewał melancholijną „Krainę płaską wziętą z wody i płomieni”, Melchior Wańkowicz napisał reportaż o osuszaniu zalanych polderów, Günther Grass wspominał, że pachnie tu mlekiem i masłem, a Paweł Huelle zobaczył mennonitów, którzy w „czarnych kapotach zdążają prosto do nieba”…
Andrzej Kasperek, pisarz od urodzenia związany z tą krainą, oprowadzi Państwa po ciekawych miejscach, zaprosi do domu podcieniowego, pokaże wiatraki, opowie o inspiracjach swych opowiadań z tomów „Back in the DDR…” i „Koronczarka”.
Chętni będą mieli sposobność na degustację miejscowego destylatu machandel oraz dań kuchni żuławskiej.
Zapraszamy, bądźcie Państwo czujni - 26 czerwca o godz. 11.00 startujemy (w ruch idą maile i telefony, może być też wizyta osobista, szczegóły w regulaminie):
http://www.nck.org.pl/…/Regulamin_Literacka_wizja_lokalna.p…
Andrzej Kasperek [1958], nauczyciel, pisarz, badacz literatury. Autor tomów "Back in the DDR i inne opowiadania", "Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie" (eseje) oraz "Koronczarka" (opowiadania). Mieszka na Żuławach.
Foto: Łukasz Gawroński, projekt "Mistrzowie".

Spotkanie ze Stefanem Szczepłkiem w Krakowie



Jeden z najbardziej doświadczonych i szanowanych dziennikarzy sportowych w Polsce zawita do Krakowa! 

W czwartek 25 czerwca w Empiku w Galerii Bonarka odbędzie się spotkanie ze Stefanem Szczepłkiem. Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i właściciel jednej z największych w Europie kolekcji piłkarskich pamiątek będzie podpisywał swoją książkę „Moja historia futbolu. Tom I. Świat”, której nowe wydanie trafiło do księgarni 20 maja.

Szczegóły dotyczące spotkania:
Czwartek, 25 czerwca, godz. 17.00
Empik Bonarka City Center
ul. Kamieńskiego 11, Kraków

Ocal Książki

Zaproszenie na Skwer Hoovera

W najbliższy piątek (26 czerwca) od godz. 14 do 17 na Skwerze Hoovera, przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie Biuro PIK organizuje w ramach kampanii Ocal Książki głośne czytanie i zbieranie podpisów pod apelem, aby projekt Ustawy o Książce uchwalić jeszcze w tej kadencji Sejmu. 
Swoje ulubione książki czytać będą Marzena Rogalska - dziennikarka, Patricia Kazadi - aktorka, piosenkarka i kompozytorka oraz Aleksandra Ciupa – modelka i prezenterka TV.

Akcja Ocal Książki na FB , która posiada już ponad 10 tys. fanów.


( Newsletter Biblioteki Analiz)

wtorek, 23 czerwca 2015

Motto na dzisiaj...


Jak Wam się podoba???

Spotkanie z Edytą Zając w krakowskim Matrasie



Zapraszamy na spotkanie z Edytą Zając, autorką książki "30 dni do zmian" Wydawnictwa Sensus.
Rozmowę z Edytą Zając poprowadzi Agnieszka Łopatowska.

Edyta Zając — psycholog, trenerka kompetencji osobistych i społecznych, life designer z wielką potrzebą przelewania myśli na blogowy papier. A do tego żona i podwójna mama.

Miesiąc, by stać się nową, lepszą wersją siebie...
Skoro sięgasz po tę książkę, przypuszczalnie przechodzisz właśnie kryzys. Zawodowy albo osobisty. Powiedz — czy chcesz trwale zmienić swoją sytuację i poprawić samopoczucie? Chcesz znowu mieć cel, poczuć sens i odzyskać radość życia? Bardzo dobrze! Potrzeba zmiany to pierwszy krok do sukcesu. W programie 30 dni do zmian nie ma znaczenia, jaki sukces chcesz odnieść. Chodzi w nim o to, by zmienić sposób myślenia, skierować się w stronę własnych marzeń i przestać w końcu realizować cudze cele...

Miesiąc Twojej zmiany dzieli się na cztery etapy:
- Tydzień wyrzucania zbędnych rzeczy,
- Tydzień próbowania czegoś nowego,
- Tydzień perfekcyjnego stylu życia,
- Tydzień planowania i organizacji.
Każdy z tych tygodni będzie prowokować Cię do zmiany w innej sferze Twojego życia. Zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, że czeka Cię trzydzieści bardzo intensywnych i pracowitych dni. Przygotuj się na dużo zadań, trików do wykorzystania i inspiracji, które sprawią, że rozpoczniesz najbardziej ekscytującą przygodę w swoim życiu. Pamiętaj o celu i obserwuj pozytywną zmianę, jaka w Tobie zachodzi.
(ze strony internetowej wydawnictwa)

"Zapomniana księga. Łowca" Paulina Hendel



Książka  z gatunku  fantasy postapo,  najlepsza jaką do tej pory czytałem.

 Moim zdaniem, nie jest jednak tak doceniona, jak  być powinna. 
Trzecia część przygód Huberta przerosła moje oczekiwania.

Powieść wchłania osobę czytającą na długie godziny i nie chce wypuścić, dopóki się jej nie przeczyta . 

Głównym elementem fabuły jest przetrwanie. Autorka pokazuje, jak ludzie próbują na nowo ułożyć sobie życie, w czasach gdy ludzkość praktycznie wyginęła, a z lasów wyszły wszelakie monstra z wierzeń słowiańskich. 

 Do tego pisarka proponuje nam historię chłopaka, który raz już przeżył tę apokalipsę we śnie, dokłada  trochę humoru i mamy książkę idealną.

Powieść dopracowana jest w każdym elemencie, a  przygody głównego bohatera są pełne emocji i napięcia.
Niezwykle opisana jest  walka o przetrwanie w ciężkich czasach po wojnie oraz  polowania na demony.
Czytelniku,  to tylko część tego, co odnajdziesz w tej książce! 

Polecam ten tytuł  absolutnie każdemu! 

Ocena:10/10                                                                        Janek

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.

piątek, 19 czerwca 2015

Cesaria Evora w Klubie Księgarza

Książka, gitara i śpiew

Zarząd Okręgu Warszawskiego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich zaprasza na wieczór promocyjny książki Elżbiety Sieradzińskiej zatytułowanej „Cesaria Evora” (Marginesy).
Spotkanie Literackie w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 odbędzie się w poniedziałek 22 czerwca o godz. 18.
Książkę zaprezentuje i spotkanie będzie prowadzić Remigiusz Grzela, a oprawę muzyczną zapewni Elżbieta Sieradzińska (gitara i śpiew) wraz z Jackiem Kaczorkiem (gitara). Działalność Klubu Księgarza wspiera Fundusz Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.


(fran) 

Kolejna biblioteka w centrum handlowym

Biblioforum rusza 22 czerwca

Dobiegają końca prace w pierwszej na Śląsku bibliotece w centrum handlowym. 22 czerwca zostanie ona otwarta w gliwickim CH Forum. Będzie czynna codziennie do godz. 20.
Nowy punkt biblioteczny nosi nazwę Biblioforum, ma ok. 160 mkw. powierzchni i jest ulokowany w przeszklonej antresoli na poziomie 2. Organizatorem punktu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, z którą kooperację nawiązał zarządca centrum.
W Biblioforum czytelnicy mogą wypożyczyć książki, audiobooki i czytniki e-booków. W specjalnym pokoju gier udostępniane będą gry planszowe oraz konsola PlayStation. Do dyspozycji odwiedzających pozostaną też trzy urządzenia All-in-One z dużymi dotykowymi ekranami oraz trzy laptopy.

W Biblioforum będzie działać GEGE – Gliwicka Edukacyjna Galeria Ekslibrisu, w której co dwa miesiące zaprezentowana zostanie nowa wystawa. Grupy zorganizowane oraz miłośnicy grafiki i książek mogą wziąć udział w prelekcjach prowadzonych przez specjalistów. Działanie to jest realizowane w ramach porozumienia o współpracy podpisanego przez Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego i MBP w Gliwicach. Efektem drugiego porozumienia, tym razem pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej i biblioteką, będą prezentowane w przestrzeni Biblioforum wystawy.
(et, Dlahandlu.pl)

środa, 17 czerwca 2015

Co nowego w Zakamarkach?

Od piątku zapraszamy na Zakamarkowe wydarzenia
do Szczecina do Miasteczka Literackiego Szczecin,
do Warszawy na Imieniny Jana Kochanowskiego,
do Gdańska na Viva Oliva oraz Gdyni na rajd Kocham Rowerek,
a także do Poznania na Bajkowy Rynek na Jarmarku Świętojańskim.

Zakamarki na Bajkowym Rynku



Serdecznie zapraszamy na Bajkowy Rynek
na poznańskim Jarmarku Świętojańskim
na wspólne czytanie m.in. Zakamarkowych książek.

W poniedziałek 22 czerwca o godz. 17:00
książkę Mama Mu czyta przeczyta
Katarzyna Bujakiewicz - aktorka i ambasadorka Drużyny Szpiku,
w sobotę 27 czerwca o godz. 17:00
książkę Czy znasz Pippi Pończoszankę?
przeczyta aktor Teatru Nowego Sebastian Grek.

Wspólna lektura zakończy się miniwarsztatami.

Bajkowy Rynek
ul. Jana Baptysty Quadro
Poznań

Zakamarki w Miasteczku Literackim Szczecin



Od piątku 19 do niedzieli 21 czerwca
zapraszamy do Miasteczka Literackiego Szczecin.

Zakamarki znajdziecie na stoisku nr 36/37,
a na nim dużo dobrych książek w dobrych cenach.

Miejsce:
Plac Lotników
Szczecin

Godziny otwarcia:
19 czerwca (piątek) 11:00-19:00
20 czerwca (sobota) 11:00-19:00
21 czerwca (niedziela) 11:00-17:00

Zakamarki świętują Imieniny Jana Kochanowskiego


W sobotę 20 czerwca od godz. 11:00
zapraszamy do Ogrodu Krasińskich w Warszawie
do wspólnego świętowania Imienin Jana Kochanowskiego.

W programie spotkania z pisarzami,
mecz literacki na utwory awangardowe
oraz spotkania klubów książki.
Wszystko odbędzie się na trzech scenach
w towarzystwie kilkudziesięciu wydawnictw
oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.
Zapraszamy na Zakamarkowe stoisko nr 51.

Wstęp wolny.

Szczegółowy program oraz więcej informacji
na: www.bn.org.pl/imieninyjana

Imieniny Jana Kochanowskiego
Ogród Krasińskich
Warszawa

Zakamarki na Viva Oliva


W sobotę 20 czerwca  w godz. 12:00-18:00
zapraszamy na Święto Oliwy Viva Oliva.

Viva Oliva stanowi prezentację dorobku kulturalnego dzielnicy,
integruje lokalną społeczność i stwarza okazję
do nawiązywania prawdziwych sąsiedzkich relacji.
Zapraszamy na stoisko z Zakamarkowymi książkami.

Viva Oliva
Plac Inwalidów Wojennych
Gdańsk Oliwa

Zakamarki na rajdzie Kocham Rowerek



W niedzielę 21 czerwca w godz. 10:00-15:00
zapraszamy na rajd Kocham Rowerek.
W czasie trwania wyścigów rowerkowych
będziecie mogli zajrzeć na stoisko
Zakamarkowymi książkami.

Kocham Rowerek
przy Hali Arena
Gdynia

Z książką na walizkach - zapraszamy!!!

Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH 
IX Podkarpackie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami 
pod hasłem "Podróż z Historią i Legendą"
Od 18 do 20 czerwca, z finałem w Łańcucie.
Zapraszamy Emotikon smile

wtorek, 16 czerwca 2015

Coehlo rozdaje książki

Dobrowolna opłata po lekturze

Brazylijski pisarz znany jest z promowania nowych modeli relacji między autorem a czytelnikiem. Do dziś książki Paulo Coehlo sprzedały się w blisko 200 mln egzemplarzy na świecie. Pisarz niezwykle aktywnie działa w sferze mediów społecznościowych - jego profil na Facebooku ma ponad 25 mln fanów, a wpisy na Twitterze śledzi ponad 10 mln osób.
 

Teraz autor bestsellerowych powieści rozpoczął promowanie autorskiego pomysłu na nowy model relacji z czytelnikami, który sam określa mianem „odwrotnej metody sprzedaży książek”.

 Coehlo zamieścił w sieci (na profilu Inkitt oraz na swoim blogu) dwa własne utwory. Są to: angielska wersja „Podręcznika wojownika światła” z 1997 roku oraz portugalska wersja jego trzeciej powieści zatytułowanej „Brida” (z 1990 roku).
Pisarz proponuje czytelnikom pobranie i lekturę książki za darmo, a następnie dobrowolną opłatę za przeczytane publikacje. Sam Paulo Coehlo twierdzi, że w ten sposób chciałby pokazać wydawcom na całym świecie, że proponowany model nie zakłóci ich dotychczasowego działania i nie wpłynie negatywnie na prowadzony biznes.

(fot. Wikipedia)
(p)

Spotkanie w Księgarni Matras w Krakowie



Zapraszamy na spotkanie z Wiktoria Marzena Szumiata i Rafał Różewicz, którzy będą gośćmi Elżbieta Wojnarowska podczas Literackiej Środy.

Wiktoria Marzena Szumiata - ur. 6 lutego 1996 roku, tegoroczna maturzystka. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, uczestniczka Portu Poetyckiego oraz Grupy Literycznej "Na Krechę". 
Dwukrotna stypendystka w dziedzinie kultury i sztuki. 
W czerwcu ma się ukazać jej debiutancki tomik. 

Rafał Różewicz – ur. w 1990 roku w Nowej Rudzie. Twórca tekstów poetyckich, dziennikarz, redaktor naczelny „2Miesięcznika. Pisma ludzi przełomowych”, współredaktor kilku innych pism i portali („Inter.-Literatura-Krytyka-Kultura”, „Poecipolscy.pl”, „Dolnoslaskosc.pl”). 
Publikował w prasie literackiej (m.in. „Odra”, „Arterie”, „Red”, „Migotania”, „Pressje”, „ArtPapier”, „Akant”, „Zeszyty Poetyckie”, „Szafa”, „Cegła”) nagradzany i wyróżniany w konkursach poetyckich, m.in. im. Janusza Różewicza (2013), im. Jacka Bierezina (2013), im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (2014), a także w Turniejach Jednego Wiersza, m.in. im. Rafała Wojaczka (2010, 2011, 2012, 2014).
Autor zbioru Product placement (Zeszyty Poetyckie, 2014), który zauważyli jurorzy „wARTo” – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Zwycięzca plebiscytu „Browar za debiut”. Gość największych festiwali literackich w Polsce (m.in. Manifestacji Poetyckich, Mikrofestiwalu, Miasta Poezji, Majowego Buumu Poetyckiego, Slot Art Festiwalu).
Szczególnie interesuje się najmłodszą poezją polską pokolenia 89+, któremu poświęca liczne artykuły, felietony oraz dyskusje z udziałem poetek i poetów ze wspomnianego pokolenia. Mieszka we Wrocławiu.


( info: Księgarnia Matras)

piątek, 12 czerwca 2015

"Wisła Kraków. Sen o potędze" - Mateusz Miga


"Wisła Kraków. Sen o Potędze", to świetna książka Mateusza Migi, opowiadająca dzieje najlepszej drużyny XXI wieku w Polsce. 

Jest to historia pełna smutku, radości i niespełnionych marzeń. To czas dominacji Wisły Kraków na krajowym podwórku i mecze europejskich pucharach ze znakomitymi klubami, takimi jak: 

Barcelona, Real Madryt, Inter Mediolan, Real Saragossa, Apoel Nikozja czy Panathinakos Ateny.


Autor skupił się na latach 1997-­2015. Są to tzw. "lata Cupiałowskie". Lata "90" nie były dla Wisły dobre. Po upadku komuny w Polsce, wiele klubów zaczęło mieć problemy finansowe. Wisła Kraków była pogrążona w długach. 

W  sezonie 1996/1997 drużyna Wisły ponownie awansowała do Ekstraklasy. W klubie nikt nie był pewien, czy Biała Gwiazda ukończy sezon. W klubie nie było pieniędzy na nic. Wszystko zmieniło się 27 października 1997 roku, kiedy to na Reymonta 22 przyjechało trzech biznesmenów: Bogusław 
Cupiał, Zbigniew Urban oraz Stanisław Ziętek, którzy stali się właścicielami sekcji piłkarskiej.

Wyłożyli na klub duże pieniądze i Wisła mogła wrócić na właściwe tory. 

Wkrótce do Krakowa przyjeżdżali jedni z najlepszych w Polsce piłkarzy i kibice klubu z Grodu Kraka mogli pasjonować się Wisłą na nowo. Sezon 1997/1998 był przełomowy dla klubu i Wisła skończyła go na 3 pozycji w tabeli.

 Nowy właściciel miał jednak jeden cel: awans do ligi mistrzów.

Był jednak zwykłym kibicem i myślał, że duże pieniądze zapewnią mu sukces sportowy. Za jego czasów wielu trenerów żegnało się ze swoimi posadami, a zarząd podejmował wiele złych decyzji.

Kolejne sezony były dużo lepsze dla Wisły, gdzie drużyna zajmowała kolejno 1,2,1,2,1,1,1,1

pozycję. W Polsce nie miała sobie równych.

Sezon 2007 skończyła na 8 miejscu, ale kolejne lata to miejsca 1,1,2,1,7,7 i 5. Ostatnie 3 lata, to wynik zaniedbań w budowie fundamentów i struktur klubu.

Wisła po raz kolejny ma problemy finansowe. W klubie się nie przelewa, a światełko w tunelu jest bardzo daleko. Cel Pana Cupiała nie został do dzisiaj zrealizowany. Wrota Ligi Mistrzów pozostają dla jego klubu zamknięte. Kibice Białej Gwiazdy zastanawiają się nad losem swojego ukochanego klubu. 

Przez całą książkę poznajemy różne absurdalne sytuacje, przez które Wisła nie

mogła wejść do światowej czołówki.

Książka "Wisła Kraków. Sen o Potędze" świetnie obrazuje, jak złe zarządzanie klubem pozwala po tylu latach dominacji i hegemonii w kraju, upadać tak zasłużonej drużynie.

Mateusz Miga zamieścił w swoim dziele najważniejsze wiślackie wydarzenia, kiedy Wisła pokonywała wielkie drużyny jak np. FC Barcelonę (26.08.2008 roku) w Krakowie.

W książce można znaleźć wiele krótkich historii, o których nie każdy kibic Wisły miał przyjemność słyszeć.

Uważam, że książka jest warta polecenia dla każdego fana Wisły Kraków i polskiej piłki. Mamy do czynienia ze świetną lekturą opisującą najlepszy klub piłkarski w Polsce pod względem piłkarskim i kibicowskim. 

Każdy musi ją przeczytać!

10/10                                                                                                                         Hubert

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.

środa, 10 czerwca 2015

"Bajkoterapia czyli bajki pomagajki dla małych i dużych"



"Bajkoterapia"- tytuł nie wróżył nic dobrego. A tutaj, takie pozytywne zaskoczenie. Moze dlatego, że mama się zachwyciła, a ja po przeczytaniu tego poradnika,nie miałem już tak często kłopotów z młodszym bratem... 

Spieszę wyjaśnić, to są opowieści w formie bajek, ale na konkretne tematy. Napisane prostym językiem, próbują odnaleźć i rozwikłać w gąszczu zagadnień, trudne sprawy małych i trochę większych dzieci.

Wśród autorów , m.in.:  Beata Ostrowicka, Grażyna Bąkiewicz, Agnieszka Tyszka czy Janusz L. Wiśniewski.

Co do tematów mnie najbardziej spodobały się : Jestem inny, Moi rodzice się kłócą i Wirtualny świat.

Ważnym elementem tej książki jest komentarz bajkoterapeutyczny zamieszczony po każdej bajce. Brzmi bardzo naukowo, a są to wskazówki do rozmów z dzieckiem oraz konkretnych działań i przedsięwzięć, które możemy zaplanować, gdy dany problem pojawi się w naszej rodzinie.

Co do mnie - bardzo pomogła mi bajka "Moi rodzice są uzależnieni". Dlaczego? Po raz pierwszy przeczytałem, że dorośli nie są tacy idealni...

Piękne ilustracje dopełniają treści .
Polecam gorąco !!!

Ocena: 10/10                                                                 Michał

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej biblioteki szkolnej.


Wydawnictwo ZAKAMARKI zaprasza!


W najbliższych dniach zapraszamy
na Małych Naukowców
na Politechnice Poznańskiej,
do warszawskiej Mody na Czytanie
i do Torunia na festiwal LiterObrazki
oraz II Toruńskie Targi Dizajnu.

Mama Mu na Polibudzie



W piątek 12 czerwca w godz. 16:00-20:00
zapraszamy na Politechnikę Poznańską
na Małych Naukowców.

O godz. 17:00 odbędą się warsztaty
z książką Mama Mu buduje.
Wspólnie poczytamy, a po lekturze 
wybudujemy mnóstwo domków.
Odbędzie się także minikiermasz 
Zakamarkowych książek.

Informacja ne temat całego programu
na www.info.put.poznan.pl.
Wstęp wolny.

Centrum Wykładowe 
i Biblioteka Politechniki Poznańskiej 
ul. Piotrowo 2
Poznań



Dunia w Modzie na Czytanie



W czwartek 11 czerwca w godz. 15:00-16:00
zapraszamy do ursynowskiej Mody na Czytanie
na spotkanie z najnowszą częścią przygód Duni
Życie według Duni.

Wstęp wolny.
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Moda na Czytanie
Pasaż Ursynowski 3, lok. U3
Warszawa

Zakamarki na LiterObrazkach 



W dniach 13-14 czerwca w godz. 10:00-16:00
zapraszamy do Bydgoszczy na
kiermasz książek Zakamarków 
podczas Festiwalu LiterObrazki
- Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci.
Zakamarkowe książki znajdziecie
na stoisku wydawnictwa Tako.

Festiwal LiterObrazki trwa od 12-14 czerwca.
W programie liczne warsztaty, konkursy,
koncerty i wiele innych atrakcji.
Więcej na www.literobrazki.pl.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
im. dr. Witolda Bełzy
Stary Rynek 22-24
Bydgoszcz



Zakamarki na II Toruńskich
Targach Dizajnu



W niedzielę 14 czerwca w godz. 11:00-18:00
zapraszamy na II Toruńskie Targi Dizajnu w CSW, 
które towarzyszą festiwalowi Tormiar.

Zakamarkowe książki znajdziecie
na stoisku wydawnictwa Tako.

CSW Toruń
Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń



Lato z książką w Bieszczadach

Początek już jutro

Spotkania ze znanymi autorami, kiermasze książek, pikniki, koncert i spektakl teatralny - przez cztery dni, od czwartku do niedzieli będzie trwać 9. Bieszczadzkie Lato z Książką, coroczny festiwal dla miłośników czytania i literatury. W tym roku po raz pierwszy impreza zawita do Rzeszowa, do księgarni artystycznej Bosz: rozpocznie ją spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem oraz dziennikarzem Jerzym Kisielewskim. Pozostałe spotkania odbędą się w Lesku, Sanoku i Przemyślu.

Organizatorzy Bieszczadzkiego Lata z Książką promują czytelnictwo zapraszając od kilku lat na Podkarpacie znanych pisarzy, ilustratorów, dziennikarzy i fotografów na otwarte spotkania i dyskusje o literaturze i zachodzących w niej trendach. To jedyna taka okazja, by w ciągu kilku dni w kilku miastach na Podkarpaciu spotkać i poznać ulubionych autorów, zdobyć ich autograf i porozmawiać na interesujące tematy. To także możliwość kupienia książek po niższej cenie, ponieważ spotkaniom z pisarzami towarzyszą plenerowe kiermasze książek. Cykl spotkań w ramach Bieszczadzkiego lata przewiduje także atrakcje dla najmłodszych czytelników. W tym roku będą mieli możliwość spotkania z Agnieszką Taborską, autorką książki „Licho i inni” uznanej za najlepszą książkę dla dzieci 2014 roku.

W dziewiątej edycji Bieszczadzkiego Lata z Książką swój udział potwierdzili: Marek Krajewski, laureat Paszportu Polityki, poczytny autor kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji; poeta i eseista Michał Jagiełło, przez lata zawodowo związany z TOPR-em, a potem jako dyrektor z Biblioteką Narodową; ceniony językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, a także jeden z najbardziej cenionych fotografów europejskich - Chris Niedenthal. Z publicznością spotka się również Michał Ogórek, satyryk, felietonista i krytyk filmowy.

Swojego reprezentanta wśród pisarzy będzie mieć Podkarpacie: Krzysztof Potaczała, wieloletni dziennikarz „Nowin”, zaprezentuje się jako autor zbioru popularnych reportaży o Bieszczadach, które opublikował w trzech częściach „Bieszczadów w PRL-u”.

Spotkaniom z autorami towarzyszyć będą imprezy dodatkowe. W piątek (13 bm.) w leskim teatrze zaśpiewa Halina Frąckowiak, natomiast w niedzielę na rynku w Sanoku będzie można zobaczyć spektakl „Dziadek” w wykonaniu Walnego Teatru.

Program 9. Bieszczadzkiego Lata z Książką

Rzeszów, Millenium Hall – 11 czerwca (czwartek)

17.00 – Jerzy Bralczyk, Jerzy Kisielewski
18.30 – Marek Krajewski

Spotkania w ramach Kulturalnych Czwartków i Bieszczadzkiego Lata z Książką

Lesko – 12 czerwca (piątek)

11.00 – Marek Krajewski (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna)
11.00 – Agnieszka Taborska i Bogusława Sochańska (Bieszczadzki Dom Kultury)
12.15 – Uroczyste otwarcie festiwalu (Pomnik Książki na Małym Rynku)
12.45 – Jerzy Bralczyk i Jerzy Kisielewski (Bieszczadzki Dom Kultury)
14.00 – Michał Ogórek (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna)
15.30 – Michał Olszański (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna)
19.00 – koncert Haliny Frąckowiak (leski amfiteatr)

11.00–16.00 – kiermasz książek na Małym Rynku w Lesku

Przemyśl – 13 czerwca (sobota)


11.00 – Agnieszka Taborska i Bogusława Sochańska (Przemyska Biblioteka Publiczna)
11.00 – Michał Jagiełło (Przemyska Biblioteka Publiczna)
12.00 – Marek Krajewski (Przemyska Biblioteka Publiczna)
13.00 – Michał Olszański (Przemyska Biblioteka Publiczna)
16.00 – Michał Ogórek (Przemyska Biblioteka Publiczna)
17.00 – Chris Niedenthal (Przemyska Biblioteka Publiczna)

11.00–16.00 – kiermasz książek na dziedzińcu Przemyskiej Biblioteki Publicznej)

Sanok – 14 czerwca (niedziela)

10.45 – uroczyste otwarcie Bieszczadzkiego Lata z Książką (Rynek w Sanoku)
11.00–15.00 – Rodzinny Piknik z Książką w Zielonej Czytelni (Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku)
11.00 – Michał Jagiełło (BWA Sanok)
12.00 – Michał Ogórek (Muzeum Historyczne W Sanoku, sala gobelinowa)
12.30 – Agnieszka Taborska i Bogusława Sochańska (Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku)
13.00 – Marek Krajewski (Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku)
14.00 – Chris Niedenthal (Muzeum Historyczne w Sanoku, sala gobelinowa)
15.00 – Michał Olszański (BWA Sanok)
16.30 – Jerzy Bralczyk i Jerzy Kisielewski (Muzeum Historyczne w Sanoku, sala gobelinowa)
17.30 – Krzysztof Potaczała (BWA Sanok)
21.00 – spektakl "Dziadek" w wykonaniu Walnego Teatru (Rynek w Sanoku)

11.00–16.00 – Kiermasz książek na Rynku w Sanoku
(et, BiznesiStyl.pl)


wtorek, 9 czerwca 2015

Wybory książek

Wyniki akcji magazynu „Biblioteka w Szkole”

Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” zorganizowała ogólnopolskie wybory dla szkół, w których uczniowie wybierali trzy ich zdaniem najciekawsze książki. Realizatorzy projektu chcieli sprawdzić co uczniowie naprawdę czytają, a nie co wydaje się dorosłym. Także to, jak wypada percepcja obowiązkowych lektur w kontekście dyskusji o ich zmianie.
Wybory przeprowadzono w terminie 7 stycznia - 31 marca. W głosowaniu wzięło udział 446 989 osób, w tym: 229 648 uczniów szkół podstawowych, 106 541 uczniów gimnazjów, 110 807 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Wybory zorganizowało 2368 placówek, w tym 1217 szkół podstawowych, 683 gimnazja, 447 szkół ponadgimnazjalnych oraz 21 bibliotek publicznych lub ich filii. Średnia frekwencja wyniosła 67 proc. Poniżej prezentujemy wyniki dla poszczególnych typów szkół.
Szkoła podstawowa (klasy I-III)
1. „Dzieci z Bullerbyn” (Lindgren A.) - 4724
2. „Baśnie” (Andersen H. Ch.) - 3623
3. „Martynka” (Delahaye G.) - 3459
4. „Mikołajek” (Goscinny R., Sempé J. J.) - 3203
5. „Kubuś Puchatek” (Milne A. A.) - 2899
6. „Koszmarny Karolek” (Simon F.) - 2625
7. „Zaopiekuj się mną” (Webb H.) - 2570
8. „Franklin” (Bourgeois P.) - 2441
9. „Baśnie” (Grimm J., W.) - 2374
10. „O psie, który jeździł koleją” (Pisarski R.) - 1873
Szkoła podstawowa (klasy IV-VI)
1. „Harry Potter” (Rowling J. K.) - 18684
2. „Opowieści z Narnii” (Lewis C. S.) - 17945
3. „Hobbit czyli tam i z powrotem” (Tolkien J. R. R.) - 14832
4. „Mikołajek” (Goscinny R., Sempé J. J.) - 11888
5. „Dziennik Cwaniaczka” (Kinney J.) - 10532
6. „Magiczne drzewo” (Maleszka A.) - 9400
7. „Koszmarny Karolek” (Simon F.) - 6327
8. „Akademia Pana Kleksa” (Brzechwa J.) - 5497
9. „Dzieci z Bullerbyn” (Lindgren A.) - 5219
10. „Władca pierścieni” (Tolkien J. R. R.) - 5136

Gimnazjum
1. „Gwiazd naszych wina” (Green J.) - 11217
2. „Harry Potter” (Rowling J. K.) - 9299
3. „Hobbit czyli tam i z powrotem” (Tolkien J. R. R.) - 8168
4. „Igrzyska śmierci” (Collins S.) - 8153
5. „50 twarzy Greya” (James E. L.) - 5433
6. „Zostań, jeśli kochasz” (Forman G.) - 5350
7. „Wiedźmin: Saga o wiedźminie” (Sapkowski A.)- 4996
8. „Władca Pierścieni” (Tolkien J. R. R.) - 4722
9. „Niezgodna” (Roth V.) - 4074
10. „Zmierzch” (Meyer S.) - 2868

Szkoły ponadgimnazjalne
1. „50 twarzy Greya” (James E. L.) - 13529
2. „Wiedźmin: Saga o wiedźminie” (Sapkowski A.)- 6916
3. „Gwiazd naszych wina” (Green J.) - 6678
4. „Igrzyska śmierci” (Collins S.) - 5942
5. „Harry Potter” (Rowling J. K.) - 5375
6. „Pieśń lodu i ognia” (Martin G. R. R.) - 5160
7. „Hobbit czyli tam i z powrotem” (Tolkien J. R. R.) - 5053
8. „Władca Pierścieni” (Tolkien J. R. R.) - 3666
9. „Uniwersum Metro 2033” (Glukhovsky D.) -3448
10. „Zmierzch” (Meyer S.) - 2593


(p) źródło: http://www.wyboryksiazek.pl/

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Spotkanie z Agnieszką Kosińską w Księgarni Matras w Krakowie

Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Kosińską, autorką wydanej przez Znak książki "Miłosz w Krakowie - 9 czerwca o godz. 18.00
Rozmowę poprowadzi Elżbieta Wojnarowska.
Zdjęcie Agnieszki Kosińskiej na plakacie autorstwa Danuty Węgiel.

Niezwykłe dzieło Agnieszki Kosińskiej, towarzyszącej Czesławowi Miłoszowi przez ostatnich osiem lat jego życia, to świadectwo bezcenne, opowiadające nie tylko o tajemnicach procesu twórczego, ale też ujawniające nieznane aspekty skomplikowanej osobowości poety. Autorka jest bystrą obserwatorką, potrafi przenikliwie interpretować zarówno utwory literackie, jak i relacje międzyludzkie. Ten dziennik i kalendarz to także arcyciekawa kronika życia literackiego i kulturalnego, w którego centrum tkwił Miłosz. Skrupulatnie odnotowane reakcje poety – czasem emocjonalne i gwałtowne – na ludzi, sytuacje, książki i aktualne wydarzenia będą z pewnością źródłem komentarzy i ożywionych dyskusji.

Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko Miłosza twórcy, a przede wszystkim Miłosza człowieka. Agnieszka Kosińska z wielką kulturą pisze o sprawach bolesnych, osobistych, takich jak odchodzenie najbliższych i wreszcie odchodzenie poety, przekształcone przez niego w ars bene moriendi, przejmująco opisane w nieukończonej książce o starości i bólu.
(ze strony internetowej wydawnictwa Znak)

niedziela, 7 czerwca 2015

55 000 ODSŁON

Gratulacje dla blogerów i podziękowania dla naszych czytelników!!!
Właśnie przekroczyliśmy kolejną, magiczną
 liczbę odsłon - 55 000



Dziękujemy serdecznie i zapraszamy ponownie!!!

Blogerzy Rekomendacji 39

"Grecja" Mike Gerrard

 
 
 Ten przewodnik mogę polecić Wam bez "mrugnięcia okiem". Jest fantastyczny i rewelacyjnie sprawdził się podczas naszego wyjazdu do Grecji.
 Jego atutem na pewno jest wielkość ( zmieści się i nie zajmie całego podręcznego plecaka) czyli podczas wędrówek będziemy go mieli zawsze pod ręką. 
Przystępny, nie-naukowy język, którym został napisany - również zachęca do lektury. 
Cudowne zdjęcia i mapy, dzięki którym dotarcie do wymarzonych miejsc , to kolejny atut tej książki.
Warto dodać, że autor - Mike Gerrard - mieszkał i pracował w Grecji ( m.in. jako na kelner na wyspie Zakynthos), stąd jego znajomość tego kraju, jest absolutnie nie-podręcznikowa ani encyklopedyczna. 
Warto czerpać, niczym ze źródła, właśnie od praktyków, ponieważ ich doświadczenie, sprawi, że zanim wyruszymy w podróż, już będziemy mocno wyposażeni w wiedzę praktyczną.

Serdecznie polecam!!!

Ocena: 10/10                                                                          Michał