środa, 30 kwietnia 2014

Spotkanie autorskie z Radkiem Knappem


                Blogerki: Gabrysia Penarska i Ania Wojewódka przed spotkaniem z pisarzem

24.04.2014 r w księgarni Matras w Krakowie odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem - panem Radkiem Knappem.
 W spotkaniu, które prowadził pan Marcin Wilk, uczestniczyli blogerzy Rekomendacji 39: Gabrysia Penarska, Ania Wojewódka i Bartek Piechowicz.

Atmosfera była bardzo ciekawa, ponieważ dominował humor, a w tle pojawiały się rozważania o książkach pana Knappa.

Przed spotkaniem zaznajomiliśmy się z życiorysem pisarza, który powstał w Internetowym Imperium Książki : http://www.iik.pl/biografie.php/42
Polecamy - ponieważ jest to nietypowa biografia ( "skreślona ręką samego autora, a raczej palcami uderzającymi w klawiaturę komputera dnia 25 VIII 2003 r. w Warszawie").  

  Naszym zdaniem najciekawsze wątki rozmowy z pisarzem dotyczyły spotkań pana Knappa ze Stanisławem Lemem oraz początków jego pisarskiej drogi.

Dzięki współpracy z wydawnictwem Sonia Draga otrzymaliśmy egzemplarz książki "Podróż do Kalina", która przeczytaliśmy i o nią zapytaliśmy autora.



 Od lewej: Radek Knapp - pisarz, bohater wieczoru, blogerzy Rekomendacji 39: Bartek Piechowicz, Gabrysia Penarska, Ania Wojewódka, Marcin Wilk - prowadzący spotkanie autorskie


WYWIAD Z RADKIEM KNAPPEM

24.04.2014 r., księgarnia Matras, Rynek Główny w Krakowie

Marcin Wilk : Zachęcam do przeczytania ,,Podróży do Kalina’’, ponieważ porusza ona wiele tematów, np. dotyczących nawet nas samych. ,,Podróż do Kalina’’, to kryminał z taką małą niespodzianką.

Bartłomiej Piechowicz : Dlaczego akurat Kalino?

Radek Knapp : Nie wiem, po prostu tak wymyśliłem. Później okazało się, że jednak jest takie miasto koło Łodzi. A ja głowiłem się dwa dni, żeby znaleźć jakąś nazwę. Miało być egzotycznie, ale jednak nie było.

       Bartłomiej Piechowicz : Czy miał Pan jakąś inspirację do napisania tej książki ?

Radek Knapp : Byłem dawno temu w Media-Markt, jak wiadomo, jest to taki sklep, gdzie gra głośno muzyka i szuka się nieustannie sprzedawcy i pomyślałem sobie, że to istne Kalino. Nic nie widać, nic nie rozumiem...

Anna Wojewódka : Czy powstaną nowe części o przygodach detektywa Werkazy?

 Radek Knapp : (komentarz do widzów : Państwo by się wstydzili , bo tylko młodzi ze mną rozmawiają i pytają )  Pewnie!!! Mam nadzieję, że tak.

Gabrysia Penarska : A kiedy to powstanie ?

Radek Knapp : To trzeba napisać i przetłumaczyć, więc trochę to zajmie.
Serdecznie chciałem podziękować Pani Annie Makowieckiej za przetłumaczenie "Podróży do Kalino".

Pisarz Radek Knapp obiecał, że podczas następnej wizyty w Krakowie odwiedzi naszą szkołę.


                                                 Autograf pisarza

Trzymamy za słowo i serdecznie dziękujemy za spotkanie!


"Trzy panie w samochodzie czyli sekta olimpijska" Małgorzata Thiele


Trzy przyjaciółki z liceum spotykają się po 30 latach latach i postanawiają "odnowić" swoją przyjaźń.
Okazuje się, że czwarta dziewczyna ( Olimpia) z ich licealnej paczki, przylatuje do Polski z Portugalii, gdzie mieszka na stałe i też chce się z nimi spotkać.

W ten sposób, stara przyjaźń "odżywa".

Przyjaciółki postanawiają, że wspólnie spędzą przyszłe wakacje - odwiedzając Olimpię w Portugalii. Dają sobie rok na przygotowanie podróży. Jednym z postanowień są cotygodniowe wycieczki samochodowe. 

Zapytacie po co? Otóż przyjaciółki pragną w ten, praktyczny sposób ustalić, kto i kiedy będzie prowadził auto podczas poszczególnych części dalekiej wyprawy.

Wyjaśnienie części tytułu mamy już za sobą . Jeśli chodzi o sektę olimpijska - tego nie zdradzę. Przeczytajcie i odkryjcie - sami.

Przyznam, że nie spodziewałam się, sięgając po tę książkę - aż takiej dawki humoru i lekkości. Postacie bohaterek zawładnęły moja wyobraźnią  bezgranicznie.

Polecam tę opowieść - gdyż jest bardzo ciekawa i pełna zwrotów akcji.
Moim zdaniem jest to wymarzona lektura na przegonienie chandry.


Ocena: 10/10                                                                 AW

Dziękujemy  wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie ciekawej książki.

Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.

wtorek, 29 kwietnia 2014

"Recepta na miłość" Paula Roc



Magda po śmierci przyjaciółki postanawia przeprowadzić się do Barcelony i zacząć tam nowe życie.
Pragnie też odbyć staż  w jednym z  szpitali oraz skończyć studia medyczne.
Po przyjeździe  do Barcelony, zaprzyjaźnia się z kolegą ze studiów - Juanem oraz z pielęgniarką Mai.
Dzięki tym osobom, chociaż częściowo, odzyskuje spokój.
Z czasem wspomnienia jednak dają o sobie znać i Magda, która czuje się winna śmierci swojej przyjaciółki, załamuje się.

Powieść czyta się fantastycznie; myślę że zarówno ze względu na tematykę - ponieważ możemy poznać trudy bycia stażystą oraz codzienne zmagania lekarzy, jak i opisy bardzo ciekawych przypadków medycznych.

Moim zdaniem książka jest porywająca, gdyż bohaterowie, to wspaniałe postacie - młodzi ludzie, którzy przeżywają wzloty i upadki dnia codziennego, miłości i zdrady.

Uwierzcie mi "Receptę na miłość" można przeczytać jednym tchem.

Dużym plusem tej opowieści jest przyjęcie przez autorkę konwencji zaczerpniętej niczym z serialu, gdzie zamiast odcinków mamy rozdziały opowiedziane przez jednego z pięciu, głównych bohaterów powieści. 
Pozwala to na pokazanie wielu punktów widzenia w różnorodnych sytuacjach oraz odsłania rozmaitość charakterów ludzkich.

Moim zdaniem na podstawie przygód barcelońskich lekarzy mógłby powstać niesamowity film np. serialowy.
Serdecznie polecam!

Ocena : 10/10                                                         Aniolik

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za przekazanie tak wspaniałej książki.

Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.

Rekomendacja 39 w Wyliczance

Dziękujemy panu Martinowi Woolfowi za rekomendację naszego bloga.
Bardzo nam miło, że Wyliczanka czyli blog książkowy p. Martina Woolfa nam kibicuje.
Postaramy się nie zawieść tego zaufania!!!
                                      Blogerzy Rekomendacji 39
Wyliczanka | blog ksiażkowy Martina Woolfa (martinwoolf.blogspot.com)
Blogują, są młodzi, no i czytają książki. Wyliczanka | blog ksiazkowy Martina Woolfa im mocno kibicuje. Zajrzyjcie do Rekomendacja39!


Rekomendacja 39 w "Głosie Nowej Huty"


Lokalna gazeta „Głos Nowej Huty” w wydaniu z 25. 04. 2014 r.
  zamieściła artykuł na temat naszego, szkolnego bloga czytelniczego Rekomendacja 39. Opowiadamy o swojej recenzenckiej przygodzie.

Zapraszamy do lektury artykułu w gazecie :


Powstaliśmy w 2012 roku. Przyczyna rozwinięcia takiej działalności była prozaiczna - nie mieliśmy finansów na zakup nowych książek.
Otwierała się możliwość podjęcia współpracy z różnego rodzaju wydawnictwami, które w zamian za recenzje gimnazjalistów, przysyłaliby nowości wydawnicze.
Kiedy otrzymaliśmy pierwsze przesyłki - radościom nie było końca. Otwieranie paczek, dyskusje, którą książką zajmie się konkretna osoba. Rewelacyjne przeżycia!
                            
                                        NASZ BLOG DODAJE SKRZYDEŁ

Jeszcze większą radość sprawiły blogerom spotkania ze specjalistami do spraw promocji podczas Targów Książki w Krakowie. Osoby, które znaliśmy tylko incognito, teraz rozmawiały z blogerami - twarzą w twarz.
Bardzo cieszył nas, twórców recenzji, licznik odwiedzin Rekomendacji 39. Gdy przybywało odsłon, rosła w nas duma i nadzieja, że to co robimy - ma sens.
Wielkim zaskoczeniem były dla nas odsłony i komentarze płynące z całego świata. Kiedy po raz pierwszy byliśmy w Azji, w Afryce, Ameryce Południowej czy Północnej, a także na Dalekim Wschodzie, to sprawiało nam wiele radości.
Mamy wiele pomysłów, które staramy się wcielić w życie. Kiedy chcieliśmy, aby uśmiech zawitał na twarzach małych uczniów , to zaangażowaliśmy się w akcję Ekspres Polarny z Mikołajem.
Jedną z nietypowych akcji był Festiwal Ciast i Ciasteczek. Smakołyki upieczone przez blogerów były sprzedawane w specjalnych cenach, a uzyskane fundusze przeznaczyliśmy na zakup folii do oprawy książek.
Zostaliśmy zaproszeni do audycji "Alfabet" Pani Barbary Gawryluk w Radio Kraków. Było to dla nas nowe, fascynujące doświadczenie - zobaczyć z bliska pracę radiowców i  sprawdzić się przy mikrofonie w nagraniach "na żywo".
Chętnie uczestniczymy w spotkaniach autorskich z pisarzami; mieliśmy możliwość rozmawiać z Rutą Sepetys, Paulliną Simons, Ewą Nowak.
  
  300 KM, ABY SPOTKAĆ SIĘ Z AUTOREM

Kiedy książka wzbudza wielkie emocje nasi blogerzy potrafią przemierzyć ponad 300 km , aby spotkać się zarówno z twórcą książki, jak i jej bohaterem - tak było w przypadku "Rzutu bardzo osobistego" kiedy wyprawa do Wrocławia zakończyła się przeprowadzeniem wspaniałego wywiadu z Jackiem Antczakiem-  autorem książki, jak i bohaterem - Adam Wójcikiem.
 Wkrótce, 24.04.2014 w księgarni Matras nasi blogerzy przeprowadza wywiad z Radkiem Knoppem, który wydał właśnie "Podróż do Kalina" w  wydawnictwie Sonia Draga.
Warto podkreślić, że oprócz recenzji książkowych rozpoczęliśmy pisanie rekomendacji filmowych. Dzięki Akademii Filmowej Multikina mieliśmy możliwość oglądnięcia wielu fantastycznych filmów, które potem polecaliśmy naszym rówieśnikom.
                               
CO NAS CIESZY?

To, że jesteśmy popularni oraz fakt iż fascynacja naszą praca nie słabnie. Umiemy dzielić się sukcesami, spotykamy się w rekomendacyjnym gronie, aby razem uczcić sukcesy, przeżywać czas świąteczny albo odnotowywać kolejne rekordy odsłon.
Naszym zdaniem tego typu działalność bardzo zbliża ludzi - uczy odpowiedzialności, a także przysparza wielu radości z odniesionych sukcesów.
Uznaniem działalności Rekomendacji 39 jest przyznanie Certyfikatu w projekcie Blogujemy o książkach oraz zakwalifikowanie naszego bloga do Katalogu Blogów.
Chcielibyśmy nie zapomnieć o fascynacjach literackich i przenieść je w dorosłe życie. Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte w Rekomendacji 39 będzie owocować w przyszłości czy to w pracy, czy w życiu prywatnym.
Przekonaliśmy swoją działalnością wielu wydawców, dotarliśmy do odbiorców różnych kategorii, a tematyka czytanych przez nas książek jest coraz bardziej różnorodna i fascynująca.
Serdecznie zapraszamy na strony naszego bloga :www.rekomendacja39.blogspot.com

Blogerzy systematycznie uczestniczą w spotkaniach Dyskusyjnego klubu książki dla młodzieży, którego organizatorem we współpracy z Instytutem Książki jest ARTzona Ośrodka Kultury i. C.K.Norwida. 

    Jola Pytel - koordynator bloga i blogerzy: uczniowie Gimnazjum nr 39 w  Krakowie



poniedziałek, 28 kwietnia 2014

"Przymierze Trojga" Maxime Chattam



Pewnego Sylwestra nad Nowy Jork nadciąga dość nietypowa, wielka burza i zamieć śnieżna.
Po tej pamiętnej nocy, nagle, wszyscy dorośli w bardzo tajemniczy sposób, zaczynają znikać lub zamieniać się w potwory. 


Przeżyć udaje się tylko 2 osobom - chłopcom - o imionach Matt i Tobias. Aby przetrwać, postanawiają opuścić Nowy Jork. Wędrują przez wiele tygodni, aż docierają do wyspy Carmichael, na której znajduje się 67 dzieci ( w wieku od 9 do 17 lat). Na cześć Piotrusia Pana dzieci zwą się Piotrusiami.


Matt i Tobias po pewnym czasie pobytu na wyspie poznają Amandę i razem z nią tworzą Przymierze Trojga, którego celem jest odkrywanie tajemnic skrywanych przez innych ocalałych, a przede wszystkim walka ze zdrajcą.

Książka jest bardzo ciekawa i wciągająca. Kiedy zaczęłam ją czytać, do ostatniej strony nie mogłam się od niej oderwać. Kiedy skończyłam, to 
już nie mogę doczekać się ciągu dalszego.

Jest to jedna z lepszych książek fantasy, jakie czytałam.

Moim zdaniem sekret tej opowieści tkwi w pomieszaniu gatunków, z jakim mamy tu do czynienia. "Przymierze Trojga" jest niezwykłą kompilacją powieści przygodowej i fantasy.

Serdecznie polecam!

Ocena : 10/10                                                                      Aniolik


Dziękujemy wydawnictwu Sonia Draga za przekazanie ciekawej książki.

Książkę można wypożyczyć w  naszej bibliotece szkolnej.

sobota, 26 kwietnia 2014

"Święci uśmiechnięci: Święty Jan Paweł II" Eliza Piotrowska

 "Wszyscy dobrze znali Lolka profil zamyślony
i wiedzieli, że ukrywa uśmiech psotny z drugiej strony.
Bóg też musi lubić żarty!-mówił tak o Stwórcy świata.
Przykład? Proszę bardzo: pingwin, ptak, co pływa, lecz nie lata!"


 "Nie jest łatwo zostać świętym, bowiem tam, na samej górze,
owe rzeczy podlegają bardzo długiej procedurze.
Lecz Jan Paweł i w tej sprawie miał zupełnie inny osąd: Świętość jest dla wszystkich ludzi!"

        27 IV 2014 r. kanonizacja Jana Pawła II

piątek, 25 kwietnia 2014

"Włochy - jakich nie znacie" Anna Kłossowska







Takiego przewodnika nie mieliście jeszcze w ręku. Gwarantuję!

 Przed najbliższą, wspaniałą niedzielą, kiedy nasz papież Jan Paweł II, zostanie ogłoszony świętym, wielu z nas wraca myślami do tych miejsc, z którymi przyszło mu się zaprzyjaźnić przez tyle lat posługi Piotrowej.

Zapraszam wszystkich , którzy kochają podróże, aby sięgnęli po tę książkę. To nie jest zwyczajny przewodnik lecz opowieść, która porywa nas w fascynujące miejsca i odkrywa nie tyle miasta, zabytki, co ludzi - potrawy i różnorodne niezwykłości, których na Półwyspie Apenińskim nie brakuje.

Zachwycił mnie styl autorki, która bardzo "pewną ręką" kieruje nas na szlaki podroży niezapomnianej, zachwycającej i jedynej. Dokładnie wskazuje, który środek lokomocji mamy wybrać - czy to pociąg, czy też auto, a może autobus. Nie stroni też od ciekawostek i niezwykłych zdjęć, którymi mnie oczarowała.

Pani Anna Kłosowska jest dziennikarką , która współpracuje m.in. z magazynem PLL LOT Kaleidoscope, Życiem i Życiem Warszawy, Travelerem, National Geographic i Poznaj Świat.
 
 Wiem, że będę do tej książki wielokrotnie wracać - ponieważ roztacza niesamowite horyzonty - państwa, które swoją historią, tradycjami i zabytkami zachwyca wciąż na nowo.

Serdecznie polecam!

Ocena : 10/10                                                        Beata

środa, 23 kwietnia 2014

Kraków Miasto Literatury UNESCO

Wraz z nastaniem wiosny literatura zaznaczy się mocnym akcentem na ulicach Krakowa. Działania w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, pozwolą jej jeszcze bardziej wniknąć w tkankę miasta.(...)

 Usiądziecie na literackich ławkach, wybierzecie się na spacer śladami najciekawszych nurtów i kontekstów literackich Krakowa, prowadzeni literacką mapą poznacie zupełnie nowe oblicze miasta.

Bardzo zależy nam, by literatura była obecna nie tylko w miejscach, w których przywykliśmy ją spotykać. Chcemy, by wniknęła do codziennego życia – mówi Izabela Helbin Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.   

Zapraszamy wszystkich do wspólnego cieszenia się literackim Krakowem.

W ramach Kodów Miasta ławki wokół krakowskich Plant zyskały swoich literackich patronów. Znajdziemy na nich tabliczki, gdzie obok nazwiska autora znajduje się specjalny kod QR. Po jego zeskanowaniu, przy pomocy tabletu czy smartfona, czytelnik przeniesie się na stronę internetową projektu (kody.miastoliteratury.pl), gdzie poza fragmentem tekstu danego autora, będzie mógł posłuchać jego nagrania w polskiej i angielskiej wersji językowej oraz zapoznać się z jego biogramem. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki.


Poruszanie się po Krakowie będzie dużo łatwiejsze dzięki specjalnej mapie, która zaprowadzi Was do najbardziej interesujących adresów związanych z bogatym życiem literackim naszego miasta. 
Literacka Mapa Krakowa to przekrojowy plan miasta, który ukazuje w przystępnej formie tradycje miasta: jego współczesność, instytucje, miejsca i zabytki związane z literaturą. Szukajcie mapy w punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków, księgarniach, bibliotekach i wszelkich miejscach związanych z książką.
W ostatnią sobotę maja rusza nowy literacki projekt. Zapraszamy na wyjątkowe, bo literackie spacery ulicami Krakowa. W każdą ostatnią sobotę miesiąca zabierzemy wszystkich chętnych na spacer śladami najciekawszych nurtów i kontekstów literackich. Już 31 maja wyruszymy w pierwszy z zaplanowanych spacerów – podążymy Szlakiem Wisławy Szymborskiej.  

Udział będzie bezpłatny. Informacje o rezerwacji miejsc – już wkrótce.




( podajemy za : http://miastoliteratury.pl/)

piątek, 18 kwietnia 2014

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY


Miłych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół,
radosnego wiosennego nastroju z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy 
składają
blogerzy Rekomendacji 39

środa, 16 kwietnia 2014

"Dwie obrączki. Opowieść o miłości i wojnie" Millie Werber, Eve Keller

Opowieść jest niesamowita.
Dla osób, które niewiele wiedza o holocauście - pozycja obowiązkowa.

Są to wspomnienia i to wielki plus tej książki, którą przeczytałam jednym tchem. 
Millie Weber opowiedziała swoją historię pani Eve Keller, prof. anglistyki.  
 Powróciła do świata czternastoletniej dziewczynki, w którym Millie, mieszkająca w przedwojennym Radomiu, jako Żydówka trafia  do getta. 

 Ten czas wydaje się nam ludziom XXI wieku, zupełnie niewyobrażalny i niemożliwy do przeżycia. I tak myślała nasza, młoda bohaterka. Że wojny nie przeżyje.

Los podarował jej życie - szczęśliwą rodzinę - obecnie mieszka w USA. Millie wróciła wspomnieniami do tragicznych czasów - przekazując nam, czytelnikom  niesłychane przesłanie - o miłości, którą przeżyła.  

Swoją opowieść dedykowała dzieciom, wnukom i prawnukom oraz dwóm miłościom - z których jedna trwała zaledwie kilka miesięcy, druga 60 lat.

 Moim zdaniem niesamowita jest odwaga Milki, która pozwoliła na powrót w okrutne czasy i wspomnienia, które dawno już zniknęły w jej podświadomości.
Ileż ciężkich chwil , bezsilności, niemocy musiała przeżyć, aby dane jej było rozkwitnąć u boku męża Jacka i wychować wspaniałych synów, a teraz cieszyć się wnukami i prawnukami.

Nie potrafię wyobrazić sobie ciężaru tych przeżyć - mogę tylko podziękować za przesłanie tej książki.

Naprawdę - warto poznać tę historię.

Ocena: 10/10                                                                   Beata


Dziękujemy wydawnictwu Świat Książki za przekazanie książki.

Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

"Tajemnice Luizy Bein" Renata Kosin


W warmińskim miasteczku zostają znalezione zwłoki kobiety z dzieckiem. Po badaniach szczątków ofiar, okazuje się ,że  odnaleziona kobieta, to Luiza Bein - słynna hrabianka, dziedziczka i filantropka, a także właścicielka większości posiadłości i ziem w tym miasteczku. Pochodzenie dziecka - nie jest nikomu znane.

Sprawą Luizy Bein i dziecka zaczyna się interesować młoda dziennikarka - Klara Figiel, która postanawia odszukać potomków Luizy. Udaje jej się ustalić, że Luiza miała jedynego syna - Fryderyka -który wraz z ojcem, po śmierci Luizy, wyprowadził się do Szwajcarii. 

Dziennikarka dociera do Szwajcarii i odnajduje tam jedynego znanego potomka Fryderyka - Alexa Beina.
Przekonuje go, aby pomógł jej odnaleźć informacje na temat jego rodziny. Po zebraniu wielu cennych wieści, niestety w sprawie dziecka, śledztwo nie posunęło się ani o krok.

W międzyczasie mieszkania Klary i Alexa zostają splądrowane, a oni padają ofiarami napaści.

Po pewnym czasie wychodzi na jaw rzecz niezwykła - Klara i Alex mają ... wspólnego przodka.
Zarówno mama Alexa, jak i ciocia Klary pragną poznać prawdę o historii obu rodzin, a przede wszystkim rozwiązać zagadkę "tajemniczego" dziecka.

Drążąc rodzinną historię udaje im się odkryć, że ich ojcowie się znali- można powiedzieć, że byli dobrymi przyjaciółmi.

Po wielu tygodniach poszukiwań zagadka jest wciąż "nie do rozgryzienia" i przed poszukiwaczami stoi wiele niewiadomych.

Czy Klarze i Alexowi uda się dowiedzieć kim było dziecko pochowane z Luizą?
Czy będą się starać o odzyskanie rodzinnych ziem i własności?
Czy poznają całą historię swoich przodków? 

Ta książka od razu mnie pochłonęła i zachwyciła. 
Wyciągnęłam z niej wiele wniosków, m.in. taki, że warto znać historię rodziny, gdyż dzięki temu można dowiedzieć się wielu interesujących opowieści i anegdot.


Serdecznie polecam!

Ocena: 10/10                                                                 Aniolik

P.S. Warto zajrzeć na blog autorski Pani Renaty Kosin  mimowszystkowiktoria.blogspot.com

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie tak ciekawej książki.

Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.



piątek, 11 kwietnia 2014

"Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League" anonimowy piłkarz


"Futbol obnażony", to świetna książka dla prawdziwych fanów piłki nożnej. 

Została napisana przez anonimowego piłkarza, który opisał ciemniejszą stronę tego sportu.
Autor przyznaje, że popełnił w piłkarskim życiu - wiele błędów. 
Krytykuje "myśl szkoleniową" w Anglii - zwracając uwagę na lenistwo pracowników rożnych klubów. Wspomina, iż jako młody chłopiec otrzymywał zaproszenia na testy w całkiem dobrych klubach.

Sprawdzenie potencjału i umiejętności piłkarskich wyglądało inaczej niż sobie wyobrażał.  

Często młodzi zawodnicy, przy niższym wzroście( ok. 120 cm), obsadzeni byli na skrzydłach czyli bocznych strefach boiska, na których grają pomocnicy natomiast gracze wyżsi ( ok. 150 cm) stawiani byli na obronę pomimo tłumaczeń, że zawsze grają na pozycji ofensywnej, pomocnika lub napastnika. 
Piłkarz wspomina też swój pierwszy, profesjonalny klub, problemy w drużynie , mozolne zdobywanie szacunku wśród kolegów z zespołu i sztabu szkoleniowego.Pisze o zdradach, wygłupach i wielkich imprezach.

Zastanawia się też nad problemami psychicznymi, które ma z powodu wyciekających zasobów finansowych. Oszukuje siebie samego- niestety stacza się po równi pochyłej na dno, podobnie jak połowa innych piłkarzy, po skończeniu kariery.

Podsumowując, przyznać trzeba, że tekst został napisany w sposób genialny.
Anonimowy piłkarz często wypowiada się w sposób negatywny co do graczy i całego sztabu trenerów i agentów.
Odkrywa wielkie tajemnice angielskiej piłki, poczynając od amatorów aż po sam Premier League. 

Książka jest warta polecenia, a dla fanów futbol jest to pozycja obowiązkowa.

Ocena: 8,5/10                                                               Hubert



Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za przekazanie książki. 
Książka Futbol obnażony. Szpieg w szatni Premier League jest setną książką wydaną przez Wydawnictwo Sine Qua Non.
Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.
  


"Podróż do Kalina"



Juliusz Werkazy, kiedyś sławny, natomiast dziś - mało znany i zapomniany detektyw, dostaje dziwne zlecenie.
Ma udać się do odciętego od świata miasta o nazwie Kalino, celem rozwiązania pewnej zagadki.

Twórca miasta chce, żeby detektyw dowiedział się, kto zamordował jednego z kilku ludzi pochodzących z zewnątrz, a mieszkających w Kalinie.

Jak się okazuje, będzie to bardzo trudne i wymagające zadanie dla Juliusza.
Tuż po rozpoczęciu śledztwa detektyw ustala, że  kalinianie, to ludzie myślący, iż są nieśmiertelni i nic złego spotkać ich nie może. Nie zwracają uwagi na osoby zabierane z miasta celem przedłużenia idylli nieśmiertelności.

Detektyw jest pełen wątpliwości, przede wszystkim nie jest pewien swojej roli w mieście. Kusząca jest wysokość honorarium, które uzyska po  po rozwiązania zagadki.


W trakcie śledztwa okazuje się, że twórca i założyciel Kalina ukrywa wiele tajemnic przed detektywem natomiast zamordowana ofiara, to jedna z najważniejszych osób w mieście - twórca wielu nowych technologii i unowocześnień życia dla mieszkańców.


Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa i wciągająca książka. W intrygujący i humorystyczny sposób opisuje rozwiązanie zagadki detektywistycznej.


Można powiedzieć, że to kolejna opowieść o dążeniach do idealnego, perfekcyjnego społeczeństwa, w którym ludzie nic nie muszą kupować ponieważ wszystko jest wspólną własnością i za darmo.

Pokuszę się nazwać ten stan "ulepszonym komunizmem".


Jest to książka godna uwagi i warta przeczytania.

Gwarantuję, że nie będziecie się mogli od niej "oderwać".


Serdecznie polecam!



Ocena: 10/10                                                                    Aniolik

Dziękujemy wydawnictwu Sona Draga za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.






czwartek, 10 kwietnia 2014

"Jimi Hendrix - oczami brata" Leon Hendrix, Adam Mitchell



"Jimi Hendrix - oczami brata", to dość dobra książka dla fanów interesujących się nie tylko samą muzyką Hendrixa, lecz również czynnikami mającymi na nią wpływ oraz różnymi ciekawostkami na temat samego gitarzysty, jak i jego najbliższych.

Opowieść jest przyzwoicie napisana, przyjemnie się ją czyta, jednak nie porywa tak jak "Pokój pełen luster" - Charlesa R. Cross i niczym specjalnym się nie wyróżnia. 


Wydarzenia opisane są mniej lub bardziej szczegółowo, motywy muzyczne czy też zabawne wątki przeplatają się ze wspomnieniami  ciężkiego dzieciństwa. 

Myślę, że jest to typowa opowieść o starszym bracie, która ma za zadanie pokazać Jimiego w zupełnie innym świetle - jako bohatera. 

Niemniej jednak można dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy, samemu zdecydować co z tego jest prawdą, a co idealizacją Bustera z perspektywy małego brata.


Ocena: 7/10                                                                             MB                                                           

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.

"Po słowiczej podłodze" Lian Hearn


Jest to tom pierwszy Opowieści rodu Otori.

Istny geniusz - pierwsza książka, która mną tak wstrząsnęła. Lian Hearn potrafi wciągnąć w świat pełen przygód, fantastyki i tajemnych ugrupowań. 

Książka opowiada o losach małego chłopca - Takeo - któremu udaje się uciec z rzezi,  rozgrywającej się w małej górskiej wiosce.

Takeo przeżywa niezwykłe przygody u boku swojego przybranego ojca Shigeru.
Jemu zawdzięcza życie i naukę tajemniczej magii plemienia, którą wykorzysta, aby zabić okrutnego władcę Trzech Krain - Ilidę Sadana. 

Książka jest ekscytującą opowieścią o czasach samurajskich wojowników, honoru i miłości.

Powieść bardzo mnie wzruszyła - zajmuje jedno z pierwszych miejsc w moim sercu, zaraz za "Wiedźminem". 

Z pewnością sięgnę po kolejne tomy rodu Otori, a powstało ich aż pięć.

Polecam, szczególnie czytelnikom zafascynowanym historią Japonii.


Ocena: 10/10                                                            Janek


Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.