poniedziałek, 30 października 2017

Kolejny rekord w Krakowie

Wielkie Święto Literatury za nami!
Blisko 70 tys. odwiedzających, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy, 760 autorów i gości specjalnych, 700 wystawców z 20 krajów w tym m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Holandii.
O sporym zainteresowaniu imprezą świadczą także statystyki z Internetu. Sam fanpage Międzynarodowych Targów Książki na Facebooku tylko w ciągu ostatnich 7 dni wygenerował ponad 90 tysięcy reakcji. Na przestrzeni ostatnich dni kanały na portalu Youtube z relacjami tzw. booktuberów zdobyły razem około milion wyświetleń.
Krakowskie wydarzenie od lat m.in. za sprawą zapraszanych osobistości ma charakter międzynarodowy. W tym roku Gościem Honorowym była Francja. Do Krakowa przyjechała liczna reprezentacja gwiazd globalnej literatury i mistrzów swoich gatunków m.in. Eric-Emmanuel Schmitt,Pierre Assouline,Geoffroy de Pennart, Serge Bloch, Nicholas Sparks czy Camilla Läckberg.
Podczas czterech dni Targi odwiedzili goście z różnych światów literatury, m.in. profesor Bralczyk, Olga Tokarczuk, znane podróżniczki – Martyna Wojciechowska, Beata Pawlikowska czy Nela Mała Reporterka, znani celebryci, m.in. Katarzyna Tusk, Robert Biedroń, Piotr Adamczyk, Magdalena Różdżka.
Sporym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się także spotkania z czołowymi przedstawicielami polskiego kryminału
– Katarzyną Bondą, Remigiuszem Mrozem czy Zbigniewem Miłoszewskim. Tysiące autografów rozdali także mistrzowie fantastyki, m.in. Jakub Ćwiek czy Jakub Małecki.
Co ciekawe – na Targach można było nie tylko kupić książki, ale również się nimi wymienić. Taką możliwość stwarzały dwie akcje: „Z półki na półkę” oraz „Książka za książkę”.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, prócz ofert wydawnictw i spotkań z autorem, wiele wydarzeń towarzyszących. Po raz kolejny bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. Dziecięca Strefa Warsztatowa czy Salon Komiksu pełen paneli dyskusyjnych i inspirujących zabaw. Nie sposób też pominąć wydarzeń w ramach Saloniku Literackiego.
Nieodłącznym elementem corocznych targów jest Konkurs im. Jana Długosza. Laureatem prestiżowej nagrody określanej mianem polskiego Nobla w dziedzinie humanistyki został Przemysław Czapliński, który uznanie jury zyskał książką pt. „Poruszona mapa”, podejmującą tematykę mentalnego obrazu Polski w polskiej literaturze.
Już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, które odbędą się w dniach 25-28 października 2018 roku w EXPO Kraków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz