poniedziałek, 4 września 2017

Narodowe czytanie 2017


Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje – w tych miejscach można było usłyszeć w sobotę „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Polsce i w 26 krajach, w ponad 2 tys. miast i miejscowości odbyła się akcja Narodowego Czytania.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli ją w sobotę o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
„Wesele” budziło i budzi dyskusję na temat Polski – ocenił prezydent. „Wesele” to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. „Wesele” jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski – powiedział Andrzej Duda.
Jak mówił, dzisiaj możemy patrzeć na „Wesele” optymistycznie, bo wkrótce po jego wydaniu wolna Polska się odrodziła, „czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota i możemy też dzisiaj dyskutować na ile »Wesele«, obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu w nas istniała zawsze i istnieje również i dzisiaj”.
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że już współcześni Wyspiańskiemu „doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że jest to utwór przełomowy, (…) jest to dramat równy największym dokonaniom polskiego romantyzmu”.
„To, w jaki sposób było postrzegane »Wesele«, był postrzegany w ogóle Wyspiański niech zilustruje pewna sytuacja, która miała miejsce po jednym z krakowskich spektakli »Wesela«, gdy w trakcie owacji Wyspiańskiemu wręczono wieniec z liczbą 44, było to oczywiste nawiązanie do symboliki z »Dziadów« Adama Mickiewicza, bowiem Wyspiański traktowany był, jako czwarty wieszcz narodowy” – powiedziała Pierwsza Dama.
Inauguracji akcji w Ogrodzie Saskim towarzyszył występ grupy Zakopower. We wspólnym czytaniu dramatu Wyspiańskiego uczestniczą znani aktorzy i muzycy, m.in. Paweł Królikowski, Iza Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus, Olga kalicka, Agnieszka Więdłocha. Przerwy w czytaniu wypełnią warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy.
Ponad to, po raz pierwszy w historii „Wesele” zostało przetłumaczone na Polski Język Migowy. Wspólna lektura fragmentów dramatu w języku migowym odbyła się w obecności Pary Prezydenckiej w Instytucie Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Przez cały dzień na język migowy będzie również tłumaczone wspólne czytanie „Wesela” w Ogrodzie Saskim. Wcześniej, na język migowy przetłumaczone były też zaproszenia Pary Prezydenckiej, zachęcające do udziału w akcji Narodowego Czytania. Nagrania zrealizowano w „Rydlówce”, zabytkowym dworku, w którym odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.
Akcja Narodowe Czytanie 2017 objęła ponad 2000 miejsc w całym kraju, a także 63 lokalizacje poza granicami w 26 krajach na świecie.
„Wesele” Wyspiańskiego było czytane na placach, w bibliotekach, szkołach, a nawet w pociągach i tramwajach w całej Polsce.
Kraje, w których dziś również jest czytane „Wesele” to Australia, Austria, Białoruś, Brazylia, Chorwacja, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Japonia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Portugalia, Rosja, Stany Zjednoczone , Szwecja, Ukraina (najwięcej – 41 miejsc), Węgry, Wielka Brytania i Włochy.
Prapremiera „Wesela” Wyspiańskiego odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie dramat został opublikowany po raz pierwszy. „Wesele” zostało dotychczas przetłumaczone na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.
Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i „Lalkę” Bolesława Prusa.
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:
„Zakończyliśmy tegoroczne Narodowe Czytanie i właściwie można powiedzieć, że dzisiaj w całej Polsce i w wielu miastach na świecie odbyło się wyjątkowe wesele. Jedyne w swoim rodzaju, podobne chyba nigdy nie miało miejsca, ponieważ aż taka ilość uczestników wystąpiła w tym dzisiejszym weselu ‒ czytano w ponad 2 tys. miejsc w 26 krajach. Brawo! Od Nowej Zelandii przez Japonię aż do Meksyku, od Juraty do Szczawnicy. Czytano także w polskich ambasadach, m.in. w Ambasadzie Polskiej w Paryżu fragmenty „Wesela” czytał pan Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z francuską Polonią.
Czytano, proszę Państwa, również w zakładach karnych, zakładach szkolno-wychowawczych, w szpitalach, domach opieki społecznej, w pociągach i komunikacji miejskiej. Jednym słowem – można powiedzieć, że była to wielka, bardzo różnorodna akcja promująca klasykę polskiej literatury i popularyzująca czytelnictwo w ogóle, co nas ogromnie cieszy. Była to piękna akcja czytelnicza, która połączyła Polaków na całym świecie.
Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim wspaniałym aktorom, którzy dzisiaj tak dzielnie przy tej niesprzyjającej aurze czytali. Dziękujemy również za wspaniałą oprawę muzyczną. Chciałabym się podzielić taką osobistą refleksją: mianowicie mnie tak bardzo podobała się Państwa interpretacja, że na nowo odkryłam „Wesele”. Naprawdę serdeczne gratulacje!
Dziękujemy wszystkim organizatorom i uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania. Serdeczne słowa podziękowania kieruję do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury za współorganizację Narodowego Czytania. Chciałabym także osobiście przekazać podziękowania na ręce pana ministra Wojciecha Kolarskiego za zaangażowanie i organizację Narodowego Czytania. Oczywiście podziękowania kieruję również do współpracowników i pracowników naszej Kancelarii. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję!
Bardzo gorąco dziękujemy również partnerom akcji – Polskie Radio i Telewizja Polska najpierw informowały o akcji, a następnie na bieżąco ją transmitowały. Poczta Polska wyemitowała okolicznościowe kartki specjalnie na Narodowe Czytanie. Facebook zorganizował akcję promocyjną w internecie, a także konkurs o „Weselu”. Bardzo serdecznie dziękuję również Instytutowi Książki za popularyzację akcji. Dziękuję też najmłodszym miłośnikom literatury, bo mamy informacje, że dzisiaj fragmenty „Wesela” były także czytane w przedszkolach. Organizowano również pokazy tańców i warsztaty dla dzieci. Do Narodowego Czytania przyłączyły się szkoły, a uczniowie będą czytać „Wesele” jeszcze przez najbliższe dni.
I taka ciekawostka: w tym roku do akcji zgłosili się również uczestnicy zabaw weselnych, które mają dzisiaj miejsce. Nowożeńcy i ich goście będą podczas wesela również czytać fragmenty dramatu Wyspiańskiego. Bardzo dziękujemy, że są Państwo z nami, a w tym szczególnym dla Państwa dniu składamy serdeczne życzenia.
Chciałam jeszcze podziękować bardzo serdecznie tłumaczom z języka migowego ‒ zarówno tym w Instytucie Głuchoniemych, jak i tym tutaj, w ogrodzie Saskim”
Prezydent Andrzej Duda:
„Szanowni Państwo,
Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy włączyli się do tej wielkiej akcji Narodowego Czytania. Wszystkim, którzy ją organizowali – tak jak przed momentem Agatka powiedziała – nie tylko w Polsce, nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Dziękujemy wszystkim, którym droga jest polska literatura. Dziękujemy miłośnikom „Wesela” Wyspiańskiego. Dziękujemy wszystkim tym, którzy w akcji wzięli udział – a byli to np. i harcerze, i żołnierze. Proszę Państwa, czytano dzisiaj na ORP „Błyskawica”, czytali żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, siedząc w czołgach i na czołgach! Czytali żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej, lecąc na spadochronach, tak! Czytali marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Czytano w bardzo, bardzo wielu miejscach.
Ogromnie cieszy nas to, że akcja Narodowego Czytania zatacza coraz większe kręgi, że czytanie zaczyna przeżywać swoisty renesans. I mam nadzieję, że tak będzie ‒ że coraz więcej będziemy czytali, coraz więcej rodziców będzie też czytało dzieciom.
Szanowni Państwo, jesteśmy ogromnie wdzięczni – tak jak powiedziałem – wszystkim tym, którzy w to Narodowe Czytanie się zaangażowali. Dziękuję bardzo lajkonikowi – nie wiem, czy z Krakowa przyjechał konno, czy też Intercity, ale dziękujemy, lajkoniku, za wsparcie ‒ my, jako krakusy.
I – tak jak powiedziałem, gdy przed południem otwieraliśmy tę naszą dzisiejszą edycję Narodowego Czytania – jest to ostatnie czytanie przed rokiem odzyskania niepodległości. W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą ‒ a więc rok zupełnie wyjątkowy. I chciałbym, żeby akcja Narodowego Czytania w tym wyjątkowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości również miała wyjątkowy charakter. Chciałbym, żeby zaczęła się razem z tym rokiem, chciałbym, żeby zaczęła się w styczniu i żeby trwała przez cały rok.
Chciałbym, żebyśmy czytali fragmenty wielkiej polskiej literatury związane z ideą niepodległości. Nie tylko te, które mówiły o odzyskaniu niepodległości, ale i te, które z ideą niepodległości, budowania polskiego państwa w ogóle są związane. Chciałbym zaprosić literaturoznawców, ekspertów do tego, żebyśmy razem zdołali takie właśnie fragmenty z polskiej literatury wybrać. I żebyśmy mogli je czytać przez cały rok. A kulminacją będzie jak zwykle wrzesień i ten moment, gdy corocznie prowadzimy Narodowe Czytanie. Mam nadzieję, że dzięki temu powstanie swoista antologia niepodległości z tych fragmentów naszej literatury, które właśnie z punktu widzenia tej idei są najciekawsze, najcenniejsze i niosą najmocniejsze przesłanie.
Szanowni Państwo, jeszcze raz z całego serca dziękuję za tegoroczne Narodowe Czytanie, dziękuję za tę niesamowitą interpretację – rzeczywiście piękną, ujmującą za serce. Dziękuję naszym aktorom, że mimo chłodu, mimo przemarznięcia wytrwali do końca i w tak wspaniały sposób tę wielką polską literaturę nam zaprezentowali.
Bardzo dziękuję!”
fot. Prezydent.pl
Autor: (p)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz