czwartek, 28 września 2017

Benefis Małgorzaty Strzałkowskiej


Małgorzata Strzałkowska – ikona polskiej literatury dla dzieci. Poetka, prozaiczka, twórczyni unikatowych ilustracji – autorka popularnych i wielokrotnie nagradzanych książek, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Wiersz Strzałkowskiej „Piosenka dżdżownicy”, którym zadebiutowała w „Świerszczyku” w 1987 roku, otworzył nowy rozdział w poezji dla dzieci. 
Benefis Autorki odbędzie się w najbliższy wtorek, 3 października w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40 A w Warszawie o godz. 18.00
Zapraszają: Bajka, Wydawnictwo Czarna Owca, Endo, Hachette Polska, Media Rodzina oraz „Świerszczyk”.
Dorobek literacki Małgorzaty Strzałkowskiej zachwyca różnorodnością. Są w nim książki, które kochają dzieci, cenią rodzice i nauczyciele, m.in.
– pozycje wpisane na listę lektur – „Rady nie od parady”;
– teksty wspomagające naukę czytania, złożone z 23 liter! – „Bajki krasnoludka Bajkodłubka”, „Bajki mamy Wrony”;
– książki odwołujące się do ponadczasowych wartości i przebogatej polskiej tradycji – „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”, „Dawniej, czyli drzewiej”;
– znakomite serie edukacyjne – „Szukam”, „ABC… uczę się”;
– mistrzowsko napisane zbiory wierszy, będące współczesną reprezentacją tradycji poetyckich Brzechwy i Tuwima, dzięki którym dzieci poznają właściwy rytm języka polskiego, mają szansę trenować poprawną wymowę i… poczucie humoru – np. „Wierszyki łamiące języki”, „Gimnastyka dla języka”, „Wiersze, że aż strach!”, „Straszna książka, czyli upiorna zabawa w rymy”, „Leśne Głupki”;
– baśnie filozoficzne o Zielonym i Nikcie.
„Wierszyki łamiące języki” czy „Leśne Głupki” to przykłady książek, które Autorka sama zilustrowała, tworząc skrzące humorem kolaże.
Twórczość Strzałkowskiej to również scenariusze i piosenki, teksty dla firmy Endo, która jako pierwsza ozdabiała swoje wyroby napisami w języku polskim, i oczywiście wiersze, opowiadania, krzyżówki i rebusy do magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, z którym Autorka współpracuje od 1987 roku do dziś!
Każda rzecz, która wyjdzie spod ręki Małgorzaty Strzałkowskiej, to nie tylko materiał najwyższej próby, mądrze kształtujący dziecięce umysły, hierarchię wartości i wyobraźnię, ale także znakomity wzór do naśladowania dla początkujących poetów i prozaików.
(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz