poniedziałek, 21 marca 2016

Nagrody, jubileusze i wystawy

Najlepsze targi od 15 lat

W niedzielę 20 marca zakończyły się jubileuszowe, bo 15. Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców. W ocenie wielu uczestników potwierdziła się potrzeba organizowania corocznego przeglądu książki dla najmłodszych, a obecna edycja zdecydowanie była najlepszą w historii tej imprezy. 
Podczas piątkowej uroczystości otwarcia prestiżowe nagrody targowe nazywane Pegazikami otrzymali: w kategorii "Twórca książki dla dzieci i młodzieży" Wojciecha Widłak, autor bardzo lubianych przez dzieci książek, m. in. o Panu Kuleczce (na zdjęciu wraz z Krystyną Adamczak z poznańskiej księgarni "W Bajce"), a w kategorii "Przyjaciel książki dla dzieci i młodzieży" Marta Lipczyńska-Gil, twórca i redaktor naczelnej czasopisma "Ryms".
- Jestem bardzo zadowolona - stwierdziła Olcha Sikorska, komisarz targów. Jest więcej wystawców, a do tego mamy szereg jubileuszy. Obaj organizatorzy obchodzą w tym roku ten sam jubileusz. 95 lat liczą sobie Międzynarodowe Targi Poznańskie, 95 lat liczy też Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. A do tego 95 lat temu odbył się pierwszy konkurs na Najpiękniejszą Książkę Roku organizowany przez PTWK i w końcu nasze targi odbywają się po raz 15 - dodała niestrudzona inicjatorka i organizatorka poznańskiej imprezy.
- Liczba uczestników z roku na rok trochę rośnie, głownie są to wydawnictwa, które są dla nas cennymi wystawcami i nie ukrywam, że zabiegamy o nich. W  ostatnich latach najbardziej zmieniły się strefy warsztatowe, ponieważ chcemy, aby każdy z wystawców i partnerów targów, który jest zainteresowany, aby zrobić spotkania z czytelnikami, miał taką możliwość. A ponieważ zainteresowanie było bardzo duże, to zrobiliśmy aż cztery takie pomieszczenia między stoiskami. A do tego w salach na antresoli w tym samym obiekcie w ośmiu salach odbywają się konferencje tematyczne - powiedziała Bibliotece Analiz Zofia Strzyż, dyrektor targów od roku 2010, dla której była to już siódma edycja. Bardzo ciekawe są wystawy, z roku na rok są coraz bardziej dopieszczane, a tegoroczna wystawa "Polskiej Szkoły Ilustracji 1960-1980" jest spektakularna - oceniła.
W tym roku rozszerzono formułę targów o książki dla rodziców. Wykorzystały to głownie wydawnictwa poznańskie: Publicat zaprezentował bardzo szeroki wybór tytułów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych na obszernym stoisku, a ze swoją ofertą pojawił się też Rebis. Było obecne również wydawnictwo Książkowe Klimaty z Wrocławia. - Bardzo się cieszymy, że dorośli, którzy przychodzą na targi z dziećmi mają możliwość  kupienia książek dla siebie - stwierdziła Zofia Strzyż.
W tym samy czasie odbywały się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich również Targi Edukacyjne oraz Salon Wyposażenia Szkół i Przedszkoli. W programie towarzyszącym tych imprez odbywało się 130 konferencji.
- Powiem wprost, że nasze targi nie są dochodowe, a bardziej społecznościowe. Udaje nam się zamknąć budżet w taki sposób, że nie dopłacamy do tych wydarzeń, a przy tym dbamy też o jakość, czego potwierdzeniem są piękne wystawy towarzyszące targom książki - przyznała Zofia Strzyż.
Foto pd

(fran)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza