wtorek, 29 marca 2016

Międzynarodowy sukces polskiej książki

Dwa miliony 'Map'


"Mapy" autorstwa Aleksandry i Daniela Mizieliński są największym bestsellerem wydawnictwa Dwie Siostry, a najpewniej również największym polskim sukcesem w segmencie książki dziecięcej ostatnich lat i to na skalę światową.  Do tej pory książka, która ukazała się w 2012 roku, został sprzedana ca całym świecie w ilości sięgającej 2 mln egz. - Obecnie wydrukowanych wersji językowych jest 25, a kolejnych kilka się tłumaczy i składa. W samej Japonii sprzedano ponad 100 tys. egz. - przekazał Bibliotece Analiz dyrektor handlowy wydawnictwa Dwie Siostry Tomasz Marciniak podczas zakończonych 20 marca targów "Książka do Dzieci, Młodzieży i Dorosłych" w Poznaniu. 
Na stronie internetowej wydawnictwa zamieszczono wykaz 11 nagród i wyróżnień, jakie przyznano za "Mapy", a wśród nich Prix Sorcieres 2013 w kategorii "non-fiction" (Francja), Premio Andersen 2013 w kategorii "non-fiction" (Włochy) oraz Luchs - Dezember 2013 (Niemcy), a także nominację do dwóch nagród brytyjskich: do The Kate Greenaway Medal 2014, jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród dla książki dziecięcej w Wielkiej Brytanii, oraz nominację do nagrody Waterstones Book of the Year 2013, najważniejszej nagrody księgarskiej w Wielkiej Brytanii.
W Polsce "Mapy" otrzymały Nagrodę Magellana w konkursie "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" za Najlepsze Publikacje Turystyczne 2012 roku - nagrodę główną w kategorii ?przewodnik dla dzieci?, Nagrodę Travelery 2012 miesięcznika "National Geographic" w kategorii "podróżnicza książka roku", a także wyróżnienie znakiem Must Have 2013 przyznane w trakcie Łódź Design Festival, jak też nominację jury graficznego w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2012 w kategorii "książka obrazkowa", wyróżnienie jury dziecięcego w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Dong 2012 oraz w wyróżnienie w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Książki Roku 2012 w kategorii "książki dla dzieci i młodzieży".
Na kolejny bestseller zapowiada się nowy tytuł tej samej pary autorskiej zatytułowany "Pod ziemią, pod wodą".- Jest już 6 wersji językowych, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna i praktycznie z dnia na dzień się zmienia.  Polskiej wersji sprzedano prawie 50 tys. egz., a ile za granicą, to nawet ciężko mi powiedzieć  - stwierdził Tomasz Marciniak. Pod koniec minionego roku Jadwiga Jędryas, jedna z trzech właścicielek wydawnictwa Dwie Siostry, mówiła, że wówczas tom "Pod ziemią, pod wodą" ukazał się już po rosyjsku, włosku, francusku i niderlandzku. Właśnie drukowano wersję brytyjską, a w drugiej połowie tego roku książka ma się ukazać również w USA. Kolejne wydania w przygotowaniu to koreańskie, japońskie, szwedzkie, hiszpańskie, niemieckie.
W styczniu ubiegłego roku książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich zatytułowana "Pod wodą, pod ziemią" zdobyła w Chinach tytuł Książki Roku 2015 w klasyfikacji prowadzonej przez "The Beijing News Weekly Review". W Chinach wydawcą nagrodzonej książki jest oficyna Beijing Yuanliu Classic Culture. Wydane poprzednio "Mapy"  w ciągu stu dni od chińskiej premiery sprzedały się w nakładzie 60 tys. egz.
Bestselerowe książki wydawnictwa Dwie Siostry, zarówno wersje polskie, jak i wiele zagranicznych, drukowane są w Olsztyńskich Zakładach Graficznych oraz w warszawskiej drukarni Perfekt.

(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz