wtorek, 20 maja 2014

Promocja książki "Tajne państwo" Jana Karskiego w Muzeum AK w Krakowie

W ramach Roku Jana Karskiego,
w 70. rocznicę bestsellerowej premiery 
portal Ciekawostki Historyczne wraz z Wydawnictwem Znak Horyzont  zapraszają na spotkanie wokół nowego wydania,
w nowym tłumaczeniu  legendarnej książki
 Jana Karskiego "Tajne państwo" 


23 maja (piątek), godz.: 19:00
Muzeum Armii Krajowej, Wita Stwosza 12, Kraków (wstęp wolny) 

Spotkanie ze specjalnym udziałem prof. Andrzeja Chwalby 
poprowadzi red. Kamil Janicki 
(CiekawostkiHistoryczne.pl, Znak Horyzont) 

Rok 1944 nie przyniósł polskim sprawom nic dobrego. Wysiłki polskiego rządu w Londynie by powstrzymać Holocaust spełzły na niczym. Powstanie warszawskie zakończyło się klęską i rzezią. Polska znajdowała się w rękach Stalina i jego popleczników. Naszych sojuszników nic to nie obchodziło. Zachodnie społeczeństwa zachwycone „Wujaszkiem Joe” nie przyjmowały do wiadomości niczego, co mogłoby wytrącić je z dobrego samopoczucia.
Właśnie wtedy na listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych przebojem wdziera się niezwykła książka Jana Karskiego – Tajne Państwo.  Czy obudzi sumienie Ameryki? Czy Jan Karski – nie za pomocą dyplomatycznych rozgrywek – ale żywego i plastycznego opisu własnych doświadczeń zmieni bieg historii? Pewne jest tylko jedno w gąszczu kłamliwej propagandy jedynie na tych stronach zapisanych przez Karskiego można znaleźć odrobinę prawdy. Prawdy ciekawej, często zaskakującej i wciągającej równie mocno w 1944 roku, jak i dziś, równo siedemdziesiąt lat od amerykańskiej premiery Tajnego Państwa.
Niezwykłą opowieść o wielkości walczącej, konspiracyjnej Polski powinien mieć na półce każdy, polski patriota. To najlepszy hołd jaki możemy oddać Janowi Karskiemu.

Jan Karski – (1914-2000), urodził się w Łodzi jako Jan Romuald Kozielewski, prawnik, dyplomata, historyk. Od 1939 roku działał w konspiracji m.in. jako kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako naoczny świadek Holocaustu usiłował w imieniu Polski skłonić aliantów do ratowania Żydów. Dwukrotnie odznaczony orderem Virtutti Militari, Kawaler Orderu Orła Białego. W roku 2012 pośmiertnie odznaczony amerykańskim Medalem Wolności przez Barracka Obamę.
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz