poniedziałek, 30 października 2017

Kolejny rekord w Krakowie

Wielkie Święto Literatury za nami!
Blisko 70 tys. odwiedzających, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy, 760 autorów i gości specjalnych, 700 wystawców z 20 krajów w tym m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Holandii.
O sporym zainteresowaniu imprezą świadczą także statystyki z Internetu. Sam fanpage Międzynarodowych Targów Książki na Facebooku tylko w ciągu ostatnich 7 dni wygenerował ponad 90 tysięcy reakcji. Na przestrzeni ostatnich dni kanały na portalu Youtube z relacjami tzw. booktuberów zdobyły razem około milion wyświetleń.
Krakowskie wydarzenie od lat m.in. za sprawą zapraszanych osobistości ma charakter międzynarodowy. W tym roku Gościem Honorowym była Francja. Do Krakowa przyjechała liczna reprezentacja gwiazd globalnej literatury i mistrzów swoich gatunków m.in. Eric-Emmanuel Schmitt,Pierre Assouline,Geoffroy de Pennart, Serge Bloch, Nicholas Sparks czy Camilla Läckberg.
Podczas czterech dni Targi odwiedzili goście z różnych światów literatury, m.in. profesor Bralczyk, Olga Tokarczuk, znane podróżniczki – Martyna Wojciechowska, Beata Pawlikowska czy Nela Mała Reporterka, znani celebryci, m.in. Katarzyna Tusk, Robert Biedroń, Piotr Adamczyk, Magdalena Różdżka.
Sporym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się także spotkania z czołowymi przedstawicielami polskiego kryminału
– Katarzyną Bondą, Remigiuszem Mrozem czy Zbigniewem Miłoszewskim. Tysiące autografów rozdali także mistrzowie fantastyki, m.in. Jakub Ćwiek czy Jakub Małecki.
Co ciekawe – na Targach można było nie tylko kupić książki, ale również się nimi wymienić. Taką możliwość stwarzały dwie akcje: „Z półki na półkę” oraz „Książka za książkę”.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, prócz ofert wydawnictw i spotkań z autorem, wiele wydarzeń towarzyszących. Po raz kolejny bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. Dziecięca Strefa Warsztatowa czy Salon Komiksu pełen paneli dyskusyjnych i inspirujących zabaw. Nie sposób też pominąć wydarzeń w ramach Saloniku Literackiego.
Nieodłącznym elementem corocznych targów jest Konkurs im. Jana Długosza. Laureatem prestiżowej nagrody określanej mianem polskiego Nobla w dziedzinie humanistyki został Przemysław Czapliński, który uznanie jury zyskał książką pt. „Poruszona mapa”, podejmującą tematykę mentalnego obrazu Polski w polskiej literaturze.
Już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, które odbędą się w dniach 25-28 października 2018 roku w EXPO Kraków.

Premiera w Zakamarkach!

Jak to jest – opuścić swój dom w poszukiwaniu nowego?
Ile trzeba znieść trudów podróży i co nas czeka,
gdy dobijemy do nowego brzegu?
Oto najnowsza książka
pisarki i ilustratorki
Pii Lindenbaum.
Pudle i frytki
Premiera dziś!

Pudle i frytki
 
tekst: Pija Lindenbaum
ilustracje: Pija Lindenbaum
 
tłum.: Katarzyna Skalska
 

twarda oprawa
 

36 stron
 
wiek: 3+
Ulisa, Ludek i Katka muszą wyruszyć na otwarte morze, żeby znaleźć dla siebie nowe miejsce. Gdy w końcu dobijają do brzegu, wychodzą im na spotkanie trzy pudle. Czy to miejsce może być ich nowym domem? I czy będą mogli spróbować trochę frytek?

Pija Lindenbaum podejmuje bardzo aktualny temat, ale robi to oczywiście na swój sposób – nie interesują jej statystyki i uogólnienia, pochyla się nad emocjami i mikroświatem jednostki.

Autorka jest wnikliwą obserwatorką dziecięcych zabaw i dziecięcego sposobu myślenia. Swoje spostrzeżenia potrafi genialnie przelać na papier – powstaje oszczędna w słowach, ale jakże pełna znaczeń opowieść, której równorzędnym głosem są ilustracje. Nic dziwnego, że dzieci odnajdują w jej książkach swój świat!

 

piątek, 27 października 2017

Otwarcie 100. Księgarni Świat Książki

W czwartek 26 października w nowym Centrum Handlowym Serenada w Krakowie została otwarta 100. Księgarnia Świat Książki. To największa księgarnia, która łączy w sobie dwa niedawno wdrożone przez sieć koncepty: Kids i Café.
Z tej okazji otwarcia w Księgarniach Świat Książki w całej Polsce została przygotowana akcja promocyjna „drugi produkt -50%” obejmująca cały asortyment księgarń (z wyłączeniem produktów z kategorii muzyki i filmu oraz wszystkich produktów z działu kawiarni) i trwa do 29 października. 

Od początku 2017 roku sieć Księgarnie Świat Książki powiększyła się o 35 nowych lokalizacji. Do końca roku planowanych jest jeszcze przynajmniej 10 nowych otwarć.


( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

wtorek, 24 października 2017

Z książką na start

Dzieci z Pomorza otrzymają Pakiet Startowy Młodego Czytelnika
„Z książką na start” – projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców ruszył od października w kolejnych bibliotekach publicznych województwa pomorskiego.
Do bibliotek w Bolszewie, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Rumi, Redzie, Wejherowie i Tczewie dołączają kolejne. Organizator akcji, Fundacja Metropolia Dzieci, zaprasza do bibliotek po odbiór Pakietu Startowego Małego Czytelnika i do rozpoczęcia przygody z książką.
Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu „Z książką na start” w marcu 2016 roku. Do końca września 2017 roku swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 6000 najmłodszych mieszkańców regionu. Akcja wzorowana jest na brytyjskim projekcie Bookstart, który działa od 1992 roku i przynosi świetne rezultaty.
W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. To świetna motywacja dla dzieci.
„Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa. To rzeczywiście najszybszy i najbardziej wymierny rezultat akcji. Najważniejsze jest jednak zachęcenie, aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach i
znajdowali w nich ciekawe tematy, dzięki którym dziecko rozwinie wiedzę, słownictwo i kreatywność. To
wszystko zaowocuje w trudnym okresie dojrzewania – rodzicom łatwiej będzie utrzymać kontakt z dzieckiem dzięki rozmowom, a później w dorosłym życiu da oczytanemu dziecku przewagę w zdobyciu przyjaciół i ciekawej pracy. Wierzymy, że uczestnicząc w projekcie, inwestujemy w przyszłość najmłodszych członków rodziny – dzieci, w ich wiedzę i pewność siebie, którą wykorzystają, wchodząc w dorosłość i podejmując mądre decyzje. Czytanie jest bezpłatne, a biblioteki dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe rodziny.
Spodziewamy się również, że rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję się przekonać, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie” – czytamy w informacji organizatora akcji.
Biblioteki biorące udział w projekcie „Z książką na start”:
– Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo (Bolszewo, Gościcino, Nowy Dwór
Wejherowski)
– Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie
– Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie
– Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi
– Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie
– Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie
– Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
– Miejska Biblioteka Publiczna w Starogardzie Gdańskim
– Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim
– Gminna Biblioteka Publiczna w Suchym Dębie
– Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański (Nowy Dwór Gdański, Lubieszewo, Marynowy, Jazowa, Marzęcino, Kmiecino)
– Biblioteka Sztumskiego Centrum Kultury
– Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie
– Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie (Pelplin, Rudno, Rajkowy)
– Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański (Cieplewo, Straszyn, Wiślina,)
– Biblioteka Publiczna Gminy Szemud (Szemud, Bojano, Kielno, Łebno, Częstkowo)
– Biblioteka Samorządowa w Żukowie (Żukowo, Banino, Chwaszczyno, Niestępowo, Leźno)
– Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach (Kartuzy, Kiełpino, Mirachowo)
– Miejska Biblioteka w Bytowie
– Biblioteka Miejska w Kościerzynie
– Gminna Biblioteka Publiczna w Przywidzu
– Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo
– Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie (Luzino, Kębłowo, Sychowo)
– Gminna Instytucja Kultury i Biblioteka w Łęczycach (Łęczyce, Strzebielino, Bożepole Wielkie, Brzeźno Lęborskie, Rozłazino)
– Gminna Biblioteka Publiczna w Choczewie
– Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
– Biblioteka Publiczna Gminy Gardeja (Gardeja, Czarne Dolne, Wandowo)
– Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Drzeżdżona w Chmielnie
– Gminna Biblioteka Publiczna w Pszczółkach
Więcej informacji o projekcie oraz adresy wszystkich bibliotek można znaleźć na stronie www.zksiazkanastart.pl oraz stronach ww. bibliotek. Zapraszamy również do śledzenia profilu projektu na portalu Facebook: facebook.com/zksiazkanastart
Patroni projektu „Z książką na start”: Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Darczyńcy projektu „ Z książką na start”: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Spółka Gazownictwa, Fundacja KGHM, Zakład Wodociągów i Kanalizacji
Tczew.
Autor: (ET)

piątek, 20 października 2017

Owsiak po raz pierwszy o swoim życiu...


 Już 8 listopada do księgarń trafi książka, która pokaże Wam Jurka Owsiaka w zupełnie innym świetle!  Obgadywanie świata odkrywa nieznane dotąd oblicze tego najpopularniejszego dziś w Polsce człowieka - orkiestry.


Jurek Owsiak pierwszy raz o swoim życiu, podróżach i przygodach.

Charyzmatyczny pomysłodawca i organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Festiwalu Woodstock jest też niesamowitym gawędziarzem, który przez lata podróżował po całym świecie. Obgadywanie świata jest zapisem tych właśnie podróży.
Jurek Owsiak zawsze był w trasie. Kiedyś przejechał autostopem ludową ojczyznę od Tatr po Bałtyk. Potem wyruszył przed siebie, taszcząc kamerę – a wszystko po to, by pokazywać ciekawskim telewidzom dalekie kraje. Dotarł nie tylko do Wietnamu, afrykańskiej dżungli czy w Himalaje – objechał cały świat!
W charakterystycznym dla siebie stylu, ze swadą i z (nie zawsze) lekkim dowcipem Jurek Owsiak zdradza, dlaczego postanowił przenieść do Polski festiwal Woodstock, przyznaje się do przemytu wódki przez libijską granicę (w butelkach po polskiej mineralnej!), a poszukiwaczom egzotycznych smaków ze spokojem wyjaśnia, co może stać się z człowiekiem po spożyciu białego jedzenia w Indiach (nie zgadniecie!).
Obgadywanie świata to książka, z którą – skręcając się ze śmiechu – ruszycie w podróż z Jurkiem Owsiakiem!

PRAPREMIERA NA TARGACH KSIĄŻKI W KRAKOWIE!

Prapremiera książki odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Ksiązki w Krakowie, w sobotę 28 października. Jurek Owsiak spotka się z fanami i będzie podpisywał książkę.

(info: wyd. Znak)

Już wkrótce 90. rocznica urodzin Leszka Kołakowskiego i wyjątkowa premiera!

23 października będziemy obchodzili 90. ROCZNICĘ URODZIN PROFESORA LESZKA KOŁAKOWSKIEGO.
Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkową premierę.
Kolakowski wejscie wyjscie

Po raz pierwszy w jednym tomie, nakładem naszego wydawnictwa ukażą sięnajważniejsze literackie teksty wybitnego filozofa, do tej pory mniej znane lub niepublikowane: 

LESZEK KOŁAKOWSKI
„WEJŚCIE I WYJŚCIE
ORAZ INNE UTWORY KU PRZESTRODZE I DLA ZABAWY”. 
W księgarniach od 25.10.2017. 

NIEZNANE OBLICZE ZNANEGO FILOZOFA
„W końcu, nad dobre towarzystwo,/Cóż może dać lepszego życie?” – pyta filozoficznie Mefistofeles Fausta podczas koktajlu w górach u znanego poety. Poza nimi w „Wejściu i wyjściu” spotkamy m.in. Czesława Miłosza, Adama i Ewę, ks. Józefa Tischnera, Obywateli Cenzora i Urzędnika, Stanisława Barańczaka, Marsjanina i… krasnoludki.
Autor, w do tej pory niepublikowanych i mniej znanych tekstach, chwali snobizm i niepunktualność, irytuje się na wieczność, a nawet relacjonuje nam swoje życie(ze szczególnym uwzględnieniem szalonego wręcz powodzenia u kobiet).
Niezwykłe poczucie humoru, językowa wirtuozeria i zabawa słowem przenikają tę twórczość, która choć uznawana przez samego Autora za zabawny dodatek do dzieł poważniejszych, pokazuje nieznane oblicze twórcy „Moich słusznych poglądów na wszystko”.

Dzieła Mistrza opatrzył wstępem Zbigniew Mentzel, a autorką ilustracji do książki jest Katarzyna Bogucka.  

Leszek Kołakowski (1927–2009) – historyk filozofii, profesor Uniwersytetu Warszawskiego do 1968 roku, od 1970 związany z Uniwersytetem w Oksfordzie. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Autor m.in. bestsellerowych Mini-wykładów o maxi-sprawachO co nas pytają wielcy filozofowieJezus ośmieszony.

(info: wyd. Znak)

Zaproszenie do Galerii Batko


Jesień dla Artysty to najbardziej malownicza pora roku.

W Galerii Sztuki Batko będzie się można przekonać o tym, podczas wernisażu wystawy Ewy Rosiek Buszko.

22 października, o godzinie 18.00 zapraszamy wraz z Artystką na ekspozycję prac na papierze. Domki, miasteczka, trawy, urokliwe pejzaże, akwarele, gwasze, techniki mieszane w poetyckiej opowieści o pięknie.

Wrażenia dopełni koncert: "Wieczorowa pieśń" w wykonaniu Urszuli Makosz z akompaniamentem na pianinie Pawła Pierzchały. Nie zabraknie degustacji chleba ; możliwy też spacer po jesiennym ogrodzie.

Polecamy i zapraszamy
Wiesława i Leszek Batko 

wtorek, 17 października 2017

Biały Anioł

Anna Szałapak nie żyje
W sobotę 14 października nad ranem po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Anna Szałapak, którą Agnieszka Osiecka nazywała „Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami”, nie tylko z powodu jej zamiłowania do ubierania się na biało.

Anna Szałapak urodziła się w Krakowie w 1952 roku. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 2012 roku obroniła roku pracę doktorską zatytułowaną „Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego. Studium historyczno-etnograficzne”. Od 1979 roku związana była z krakowską Piwnicą pod Baranami, później tworzyła własne programy artystyczne.
Uczestniczyła w wielu spotkaniach związanych z książką, najczęściej na zaproszenie wydawnictwa Bosz i jego właściciela Bogdana Szymanika. Była częstą uczestniczką Bieszczadzkiego Lata z Książką. W wydawnictwie Bosz ukazał się album „Szopki krakowskie” z tekstami Anny Szałapak oraz kard. Franciszka Macharskiego i fotografiami Jacka Kubieni. W albumie przedstawiono wybrane prace krakowskich szopkarzy z całej powojennej historii Konkursu Szopek Krakowskich.
– To ogromnie smutne, że Ania nie zaśpiewa na naszym 25-leciu. Tak pięknie
nam śpiewała na 10-leciu w Bibliotece Narodowej, jak i na 20-leciu w Rzeszowie.
Ania była nie tylko naszą Autorką („Szopki Krakowskie”) ale przede wszystkim
serdeczną przyjaciółką. Dzieliliśmy wspólnie pasję narciarską. Od wielu
lat brała udział w formalnych i mniej formalnych spotkaniach na Targach
Książki w Krakowie. Pamiętam Jej piękny cichy śpiew po północy na Rynku
Krakowskim dla małego grona naszych przyjaciół. Jakże banalnie brzmi, a
przecież prawdziwie, że nikt Jej nie zastąpi i następne Targi Książki w Krakowie spędzimy
bez Ani – przekazał Bibliotece Analiz Bogdan Szymanik.
W 2016 roku, w 60. rocznicę powstania kabaretu Piwnica pod Baranami, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.
Foto z archiwum wydawnictwa Bosz
Autor: (fran)

środa, 11 października 2017

Zakamarki zapraszaj do Warszawy, Poznania i Torunia

Czy ktoś ma ochotę na spotkanie
z Pomelo, Albertem lub Unem i Matim?
Zapraszamy do Poznania i Torunia.
A do Warszawy na spotkanie autorskie
z Perem Nilssonem.

Per Nilsson w Warszawie
W piątek 13 października 2017 o godz. 17:00
zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy
i instruktorów placówek warszawskich
na spotkanie na temat:
Jest jak jest i trzeba umieć o tym rozmawiać.
Wykorzystanie książek Pera Nilssona do rozmów z dziećmi na ważne tematy
zapisy: TUTAJ
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
ul. Stara 4
Warszawa


W sobotę 14 października 2017 o godz. 17:00
zapraszamy dzieci i całe rodziny na spotkanie autorskie 
O miłości z Perem Nilssonem
w ramach cyklu „Trudne tematy w literaturze dla dzieci” dofinansowanego przez MKiDN
Wstęp wolny.
Księgarnia Badet
ul. St. Lentza 35a
Warszawa
www.badet.pl

Czytando z Pomelo
W piątek 13 października 2017 o godz. 17:00
zapraszamy na CZYTANDO
w ramach projektu Z Książką w Centrum
zorganizowane przez Miasto Poznań oraz Fundację Jak Malowana.

Dzieci poznają książki o różowym słoniu
Pomelo śni oraz Pomelo się zastanawia,
a potem będą się wspólnie bawić.

Wstęp wolny.
Zapisy dom.bajek.poznan@gmail.com

Dom Bajek
Święty Marcin 37
Poznań

Duch z butelki w Heho
W niedzielę 15 października 2017 o godz. 10:30
zapraszamy do Pracowni Ceramicznej HEHO
na Rodzinne lepienie z Zakamarkami.

Na zajęciach uczestnicy poznają przygodę dwóch braci Una i Matiego
z książki Evy Susso z ilustracjami Benjamina Chauda
Duch z butelki.
Po wysłuchaniu opowieści dzieci zabiorą się za lepienie w glinie.

Wstęp: 30 PLN (dziecko+rodzic), kolejne dziecko 25 PLN.

Pracownia ceramiczna HEHO
ul. Żydowska 35a/11a
Poznań

Albert w Toruniu
W poniedziałek 16 października 2017 o godz. 17:30
zapraszamy do Cafe Bajarka na warsztaty
z Albertem Albertsonem.

Spotkanie odbędzie się w ramach
XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek
organizowanych przez teatr Baj Pomorski.

Dzieci poznają Alberta i jego pomysły na naukę sznurowania
z książki Gunilli Bergström Wiąż, ile chcesz, Albercie.
Warsztaty poprowadzi Michał Składanowski czyli klaun GONZO.

W księgarni Cafe Bajarka
w dniach 13-21 października na wszystkie
Zakamarkowe tytuły otrzymacie 20% rabatu.

Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy.

Cafe Bajarka
Kozacka 17
Toruń
www.cafebajarka.pl

Sztuka książki: litery z rodowodem

Źródło: instagram @dadatypes

Rozpoczynamy jesienną edycję cyklu Sztuka książkiO projektowaniu publikacji. W środę 11 października o godzinie 17 naszym gościem będzie Michał Jarociński, typograf. Wśród poruszanych w czasie wykładu zagadnień znajdą się między innymi kwestia kroju narodowego i krojów lokalnych, a także problem funkcjonalnej słabości popularnych fontów.
Michał Jarociński – absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant krojów pisma, jeden z nielicznych zawodowych literników w Polsce. Od 2007 roku działa pod szyldem Dada Studio, tworząc i sprzedając fonty. Poza tym prowadzi zajęcia z projektowania krojów na macierzystej uczelni. Jest pomysłodawcą projektu Capitalics Warsaw Type Foundry.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak, Kraków

wtorek, 10 października 2017

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai -Tajemnica mody" Martin Widmark, Helena Willis

Książka "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai - Tajemnica mody", to bardzo fajna opowieść. Pełna przygód i tajemnic.

Opowiada, o tym, że do Valleby przyjeżdża Jean-Laurent wraz ze swoim asystentem Zybastianem i fotografką Szarlotą.
Bardzo podobało mi się, kiedy ginie kotka Lula. Czy kotka się odnajdzie, dowiecie się sami.

Polecam, to bardzo ciekawa książka - zarówno dla dziewczyn, jak i dla chłopców.

Oceniam książkę na 10/10                                          Polecam!!!
                                                                                                                                                                                Zosia Pałetko ( kl. IV a)

Dziękujemy wydawnictwu Zakamarki za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.

czwartek, 5 października 2017

Literacki Nobel 2017

Brytyjczyk Kazuo Ishiguro jest tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. Jego nazwisko wraz z krótkim uzasadnieniem odczytała sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius.

W uzasadnieniu Akademia podkreśliła, że w swych powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem"
Ishiguro napisał m.in. następujące powieści: "Pejzaż w kolorze sepii", "Malarz świata ułudy", "Okruchy dnia", "Niepocieszony", "Kiedy byliśmy sierotami", "Nie opuszczaj mnie" i "Pogrzebany olbrzym". Niemal wszystkie wydano także w języku polskim.
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Jej polscy laureaci to Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 112 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet. W zeszłym roku literacką Nagrodę Nobla za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni" otrzymał Bob Dylan.
( http://wiadomosci.onet.pl/swiat/literacki-nobel-2017-kazuo-ishiguro/f79llb1)

Paulina Wilk Pojutrze. O miastach przyszłości



Klucz do przyszłości człowieka ukryty jest
w miastach.

Od naszej wyobraźni zależy, czy go odnajdziemy.

Nowa książka 
Pauliny Wilk

Paulina Wilk 
Pojutrze. O miastach przyszłości
premiera 9 listopada

Przyszłość należy do miast. Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a one wciąż się rozrastają. Równolegle 
z dynamicznym wzrostem w miastach zachodzi wiele innych procesów – metropolie, próbując sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom mieszkańców, muszą się zmieniać. Niektóre chcą być miastami sprawiedliwymi, ucieleśniającymi idee
 równości, inne inwestują w ekologię i nowe technologie, są też takie, i to najczęstsze przypadki, 
które rozwijają się chaotycznie, bez żadnego planu.

Miasta na naszych oczach stają się doświadczalnymi poligonami, na których ścierają się rozmaite 
urbanistyczne wizje, filozoficzne idee, marzenia i utopie. Politycy, aktywiści, czasem szaleni miliarderzy
 przeprowadzają w nich eksperymenty o trudnych do odgadnięcia konsekwencjach.

Paulina Wilk postanowiła zmierzyć się z ogromem i fenomenem miasta. Zabiera czytelnika w podróż 
do dziewięciu metropolii, w których przeszłość i teraźniejszość odważnie spotykają się z przyszłością.
 Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul, Kopenhaga.

Do kogo należą miasta? Czy możliwe jest miasto idealne? Jak będą wyglądały wielkie metropolie 
za 10, 20, 50 lat?

Pojutrze to literacki reportaż, dziennik z podróży, pobudzający intelektualnie esej i przede wszystkim 
popis wyobraźni. Paulina Wilk zestawia to, co widzi, z filozoficznymi koncepcjami, futurystycznymi wizjami 
i szuka odpowiedzi na pytanie nie tylko o przyszłość miast, ale i o przyszłość człowieka.

(info: Wydawnictwo Literackie)

 
i


środa, 4 października 2017

Bardzo rodzinnie z Zakamarkami

Z jesiennym początkiem października
zachęcamy do rodzinnego spędzania czasu.
W Poznaniu, Szczecinie, Warszawie
będą ku temu okazje. Zapraszamy!

Åsa Lind w Poznaniu i Szczecinie
Poznań 6 października 2017 (piątek)

11:00 Warsztaty plastyczne inspirowane książką Piaskowy Wilk
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 – sala 5 przy Galerii Edwarda
bez udziału autorki, wstęp wolny
Wydarzenie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci

17:00 Spotkanie autorskie w Bibliotece Raczyńskich
pl. Wolności 19 – wstęp wolny
Wydarzenie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci


Szczecin 7 października 2017 (sobota)

11:00 Spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy
pl. Zwycięstwa 1 – wstęp wolny, obowiązuje rejestracja za pośrednictwem
internetowego systemu szkoleń ZCDN: www.szkolenia.zdcn.edu.pl


16:00 Spotkanie autorskie w Kluboksięgarni FiKa
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3 – wstęp wolny

Więcej informacji TUTAJ

Zakamarki na Happy Baby
   
W weekend 7-8 października 2017 w godz. 10:00-18:00
zapraszamy na Rodzinny Weekend na Targach,
w ramach którego przygotowano trzy strefy tematyczne:
Happy Baby, Hobby, Aqua&ZOO.

Stoisko nr 33 z Zakamarkowymi książkami
znajdziecie w strefie Happy Baby,
czyli w miejscu dla przyszłych rodziców oraz rodzin z dziećmi,
pełnym warsztatów, kramów
i punktów z konsultacjami medycznymi.
Więcej informacji TUTAJ. 

Wstęp 15 zł.

Międzynarodowe Targi Poznańskie
ul. Głogowska 14
Pawilony: 3, 3A oraz 4
Wejście Wschodnie – od ulicy Głogowskiej
Wejście Północne A – skrzyżowanie ulic Bukowskiej i Roosevelta
Poznań

Jabłonka Eli w Domu Bajek


W sobotę 7 października 2017 o godz. 11:00
zapraszamy dzieci w wieku 2-5 lat wraz z opiekunami
na spotkanie inspirowane książką
Catariny Kruusval Jabłonka Eli.

Wydarzenie odbędzie się w ramach
Międzynarodowego Tygodnia Rodzicielstwa Bliskości 
organizowanego przez Stowarzyszenie Poznań w Chuście.

Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ. 

Wstęp 20 zł.

Smarkateria Coworking Rodzicielski
Mickiewicza 27/8
Poznań

Księżniczki i rycerze na Scenie Wspólnej


W sobotę 7 października 2017 o godz. 12:30zapraszamy na
Zakamarkowe spotkanie z książką na Scenie Wspólnej.Dzieci wysłuchają opowiadań z książek Christiny Björk i Evy Eriksson
Księżniczki i smoki oraz Rycerze i smoki, 
w interpretacji aktorki Anny Langner.

Wstęp wolny
Poza tym tego dnia będzie można obejrzeć
biletowane spektakle Sceny Wspólnej.

Scena Wspólna
ul. Romana Brandstaettera 1/Za Cytadelą
Poznań

Tarabajanie z Albertem Albertsonem


W sobotę 7 października 2017 o godz. 12:30
zapraszamy na warsztaty z Albertem Albertsonem
do Księgarni Tarabuk w Teatrze Lalka.

Na zajęciach dzieci poznają najnowszą część z serii książek
Gunilli Bergström Wiąż, ile chcesz, Albercie,
a następnie będą zawiązywać, rozwiązywać, sznurować.
A sznurki, wstążki, sznurowadła i rzemyki
posłużą do wykonania ciekawej pracy artystycznej.

Wstęp wolny.
Zapisy: tarabuk@tarabuk.pl

Księgarnia Tarabuk 
Teatr Lalka
Pl. Defilad 1
Warszawa

Zakamarki na Pikniku Rodzinnym
W sobotę 7 października 2017 w godz. 12:00-17:00
zapraszamy na Warszawski Piknik Rodzinny Pramerica.

Organizatorzy dla rodziców przygotowali
spotkania z pedagogami, psychologami i lekarzami,
a dla dzieci stanowiska z eksperymentami, spektakle i warsztaty.

Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ.

Będzie też można zakupić książki na Zakamarkowym stoisku.

Wstęp wolny.

Błonia PGE Narodowego
(wejście od strony ul. Zielenieckiej oraz od PKP Warszawa Stadion)
Warszawa

wtorek, 3 października 2017

Kasia Nawratek z Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. K. Makuszyńskiego

Kasia Nawratek została laureatką tegorocznej Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Statuetkę Koziołka Matołka otrzymała za powieść „Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek”.

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)