piątek, 22 maja 2015

PRZERWA w publikowaniu postów


W dniach 23.05-31.05.2015 r. 

blogerzy Rekomendacji 39 
będą zwiedzać południe Europy na szkolnej wycieczce 
do Grecji. 

W związku z tym wydarzeniem zapowiadamy przerwę w publikowaniu postów recenzenckich.


czwartek, 21 maja 2015

Spotkanie z Katarzyną Bondą w Księgarni Matras w Krakowie




 Zapraszamy serdecznie 5 czerwca o godzinie 18.00 do Księgarnia Matras Rynek Główny 23 w Krakowie na spotkanie z Katarzyna Bonda z okazji premiery jej książki "Okularnik" wydanej nakładem Wydawnictwo MUZA SA.
 


Katarzyna Bonda – pisarka, scenarzystka, dokumentalistka. Pierwsza wprowadziła do polskiej literatury kryminalnej postać profilera. Jej debiutancka książka Sprawa Niny Frank została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2007 roku. Kolejne powieści to Tylko martwi nie kłamią i Florystka. Bonda zajmuje się także dokumentem kryminalnym (Polskie morderczynie, Zbrodnia niedoskonała).
Z zapowiedzi jej najnowszej książki "Okularnik":
Sasza Załuska postanawia wrócić do policji. Najpierw jednak wyjeżdża na Podlasie do Hajnówki, by raz na zawsze uporządkować swoje życie osobiste. Profilerka uczestniczy w tradycyjnym białoruskim weselu i staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń. Uprowadzona panna młoda to kolejna kobieta, związana z lokalnym przedsiębiorcą, która zaginęła bez śladu. Tymczasem w okolicznych lasach wciąż znajdowane są ludzkie szczątki. W każdej z tych niewyjaśnionych spraw przewija się auto – mercedes okularnik. Na jaw wychodzą także mroczne sekrety mieszkańców miasta silnie związane z przeszłością. W 1946 roku na terenach Podlasia oddział jednego z „żołnierzy wyklętych” – Romualda Rajsa „Burego” – dokonał pogromu wsi prawosławnych. Na oczach Saszy sielskie miasteczko zmienia się w arenę krwawych porachunków, podczas których z pełną siłą odżywają polsko-białoruskie antagonizmy.
(źródła: Wydawnictwo MUZA SA)

Jak wychować małego mola książkowego?

Recepta od PocketBook

Czy można wzbudzić w dziecku miłość do książek, gdy już na starcie pojawia się silna konkurencja w postaci gier komputerowych, tabletów i smartfonów? Jak zachęcić je do czytania, które otwiera nasze pociech na świat, ludzi, uczy nowego słownictwa oraz pomaga w ich wychowaniu?
Oto sześć wskazówek, które pomogą zafascynować maluchy książkami i przyczynią się do powiększania grona miłośników literatury.
1) Dawaj dobry przykład. Truizmem jest stwierdzenie, iż dzieci naśladują zachowania swoich rodziców. Naukowcy jednak potwierdzają, że małe dzieci chętniej w przyszłości sięgają po książki, jeżeli mają do nich pozytywne nastawienie. Widok mamy i taty z zadowoleniem poświęcających czas na lekturę z pewnością zachęci dzieci do pójścia w ich ślady.
2) Czytaj dziecku na głos. Ubiegłoroczne badanie czytelnictwa zrealizowane przez TNS dla Biblioteki Narodowej wykazało, że kampanie świadomościowe związane z czytaniem dzieciom książek przynoszą rezultaty. Już trzy lata temu swoim pociechom czytało 54 proc. rodziców, a w 20 proc. z nich była to czynność codzienna lub prawie codzienna.
3) Wybieraj książki z ilustracjami. Ucząc dzieci miłości do książek, warto pamiętać o umiejętnościach skupiania uwagi u maluchów. Utrzymanie koncentracji jest dla milusińskich sporym wyzwaniem i z tego powodu należy zadbać o urozmaicenie podczas lektury. Czytanie bajki czy wierszyka ozdobionego kolorowymi obrazkami pozwoli zainteresować dziecko treścią i zachęci do tworzenia własnych historii.
4) Zadbaj o różnorodność. Pamiętaj, że czytając lub podsuwając dziecku lekturę kształtujesz jego gusta i osobowość. Zgromadźcie w domowej biblioteczce książki z wierszami, prozą, encyklopedie, komiksy czy literackie serie. Wcielajcie się razem w różne role, modulując głosy, odgrywając postacie czy naśladując dźwięki. W taki sposób maluch nie znudzi się czytaniem i będzie uważał je za doskonałą zabawę!
5) Uszanuj wybory dziecka. Maluch to też człowiek, często bardzo zdecydowany. Zatem nie zmuszaj go do słuchania historii, które najwyraźniej się mu nie podobają. Przypatrz się, jakie książki lubi i proponuj mu podobne pozycje. Jeśli będziesz sprytnie dobierać lektury, Twoja pociecha może przekonać się do wcześniej odrzucanych opowiastek.
6) Korzystaj z nowoczesnych technologii. Miłość do książek warto zaszczepiać już od pierwszych momentów życia. Jednak każde dziecko przechodzi okresy buntu i wówczas dotychczasowi towarzysze książkowi skazani są na wygnanie. W takim momencie można sięgnąć po tajną broń w postaci… elektronicznych gadżetów. Proste w obsłudze urządzenia pozwolą na nowo zainteresować młodego czytelnika porzuconymi książkami. W niestandardowej formie e-booków powieści nabiorą zupełnie nowego charakteru, a nowoczesny czytnik stanie się obiektem pożądania kolegów i koleżanek. Warto tylko zatroszczyć się o wzrok dziecka i wybrać urządzenie z wyświetlaczem E Ink, która jest bezpieczna dla oczu e-czytelników. 
Wisława Szymborska mówiła, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".  Dlatego też warto zadbać o tę odrobinę frajdy dla naszych pociech, nawet kiedy już będą duże.

PocketBook jest trzecim co do wielkości globalnym producentem wysokiej jakości czytników książek elektronicznych z ekranami wykonanymi w technologii E Ink (zwaną też papierem elektronicznym). Spółka ma w swojej ofercie także czytniki multimedialne oraz  tablety, które pracują w oparciu o system Android. 
(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Urodziny Pippi Pończoszanki

Hip hip hurra!
To właśnie dzisiaj obchodzimy urodziny Pippi Pończoszanki!
70 lat temu córka Astrid Lindgren, Karin, otrzymała od mamy prezent na swoje dziesiąte urodziny. Był to manuskrypt przygód zwariowanej dziewczynki, którą miał pokochać cały świat.


Astrid Lindgren wymyśliła postać Pippi w 1941 roku.

Wtedy właśnie jej chora córka Karin poprosiła o jakąś ciekawą opowieść. W wyobraźni przyszłej pisarki zrodziła się niezwykła dziewczynka przełamująca konwencje świata dorosłych. Dziewczynka, która nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i dużo lepiej radzi sobie ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku, ale za to ma bardzo dobre serce i ogromną wyobraźnię.

Pierwsza książka o Pippi nie od razu spodobała się szwedzkim wydawcom, kiedy jednak w końcu została wydana (w roku 1945), dzieci ją pokochały. Do dziś jest najbardziej znaną na świecie postacią z książek Astrid Lindgren, a jej przygody były kilkakrotnie ekranizowane.

W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki.

(info:wyd. Nasza Księgarnia)

środa, 20 maja 2015

"Pierwsza noc pod gołym niebem" Agata Mańczyk


Książka jest niesamowita. Moim zdaniem spodoba się zarówno dziewczynom, jak i chłopakom. Dlaczego, zapytacie?
Ponieważ jest to opowieść o:" 14 letnich dzieciach, których rodzice myślą , że ich dzieci nie potrafią sami myśleć".

Inka i Bazyl spotykają się na dworcu w  pierwszym dniu ucieczki z ... No właśnie! Uciekają z zupełnie rożnych powodów, działają sobie na nerwy, ale w tej powieści stworzyli parę bohaterów, których długo nie dane wam będzie zapomnieć.
Na dodatek przypadki depczą im po piętach i wplatają nastolatków w przygody , o których mogli tylko pomarzyć albo zobaczyć na sensacyjnym filmie.

Książkę czyta się jednym tchem, z każdą kolejna stroną chcemy wiedzieć więcej i szybciej, co jeszcze przydarzy się naszym bohaterom.

Inka jest dla mnie niezwykłą dziewczyną, która nawet w najgorszych tarapatach nie załamała się i imponowała Bazylowi odwagą i determinacją.

Polecam serdecznie. Ne będziecie zawiedzeni. 
Jest to jeszcze jeden tytuł z polskiej literatury, który dowodzi, ze na takie książki czekamy z niecierpliwością i podobają się nam niesłychanie.

Ocena: 10/10                                                             Magda

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej biblioteki szkolnej.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału

12. edycja coraz bliżej

12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału zaczyna się już za tydzień. A oto dziesięć powodów, dla których warto (a nawet trzeba) odwiedzić Wrocław między 26 a 31 maja:
Po pierwsze: Nagroda Wielkiego Kalibru! Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru do dwunastej edycji nagrody nominowała następujące powieści:
1. Katarzyna Bonda, „Pochłaniacz” (Wydawnictwo Muza),
2. Wojciech Chmielarz, „Przejęcie” (Wydawnictwo Czarne),
3. Mariusz Czubaj, „Martwe popołudnie” (Wydawnictwo Albatros),
4. Ryszard Ćwirlej, „Błyskawiczna wypłata” (Wydawnictwo Zysk i Sk-a),
5. Zygmunt Miłoszewski, „Gniew” (Wydawnictwo W.A.B.),
6. Małgorzata Sobieszczańska, „Z ostatniej chwili” (Wydawnictwo Oficynka),
7. Marcin Wroński, „Kwestia krwi” (Wydawnictwo W.A.B.).
Z nominowanymi będzie można się spotkać 29 maja na starciu Jurorzy kontra Nominowani kontra… publiczność! Pytania można (a nawet trzeba) zadawać pod wydarzeniem na FB.
Po drugie: Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana za całokształt twórczości w tym roku trafi do rąk trzykrotnego zdobywcy Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej: Hakana Nessera. Pisarz spotka się z czytelnikami 30 maja (sobota) o godz. 19.00 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5). Więcej tutaj.

Po trzecie: Agatha Christie! W tym roku przypada 125. rocznica urodzin królowej kryminału, a Międzynarodowy Festiwal Kryminału włącza się w obchody tego jubileuszu. Twórczości Agathy Christie poświęcone będą między innymi sesja naukowa „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału” i panel dyskusyjny „A jak Agatha”, w którym o swojej kryminalnej idolce dyskutować będą Katarzyna Bonda, Marta Guzowska i Gaja Grzegorzewska. Królowej kryminału będą również poświęcone wykłady i wystawa, uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich będą zaś szlifować swoje opowiadania wykorzystujące schemat zamkniętego pokoju. A na deser w czasie Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru niespodzianka od wnuka Agathy Christie, Mathew Pricharda! Więcej tutaj.
Po czwarte: Goście, goście! Prócz całej plejady pierwszoligowych polskich autorów kryminałów do Wrocławia zawitają także dwaj autorzy zagraniczni:David Hewson – angielski autor kryminałów i thrillerów, m.in. bestsellerowej serii „Dochodzenie” stworzonej na podstawie serialu „The Killing”, i Martín Solares – z dalekiego Meksyku! Więcej tutaj.
Po piąte: Detektywistyczne pasmo dziecięce. Festiwal Kryminału łączy siły z Festiwalem Literatury dla Dzieci. Bo kto powiedział, że kryminał to lektura tylko dla dorosłych? Dla nieco młodszych miłośników powieści detektywistycznej i kryminalnych zagadek odbędą się spotkania z Rafałem Kosikiem, Agnieszką Stelmaszyk, Joanną Jodełką oraz Marcinem Mortką. Więcej tutaj.
Po szóste: Pasmo naukowe. Gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, prócz tych, którzy zbrodnią parają się tylko na papierze, są również ci, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Toteż w czasie tegorocznej edycji nie zabraknie spotkań z praktykami: profilerem (spotkanie tylko dla osób pełnoletnich), prokuratorami, inspektorem policji oraz medykiem sądowym (wydarzenie naukowe „Ostatni kontakt – między światem żywych a umarłych” tylko dla osób pełnoletnich), a na deser prof. Maciej Szostak oraz Sebastian Zakrzewski spróbują odpowiedzieć na wielkie pytania kryminologii. Więcej tutaj.
Po siódme: Wykłady otwarte – w tym roku wygłoszą je akademicy: prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Anna Gemra i prof. Violetta Wróblewska, pisarze Martín Solares i Magdalena Parys oraz profiler Jan Gołębiowski.
Po ósme: Pojedynek grafomanów, w którym zmierzą się Mariusz Czubaj i Zygmunt Miłoszewski – który z nich wyjdzie ze starcia obronną ręką, dowiemy się 29 maja.
Po dziewiąte: Pokaz „Ziarna prawdy”, poprzedzony prelekcją twórców: Borysa Lankosza – reżysera oraz Zygmunta Miłoszewskiego – autora powieści, która stała się podstawą filmu.
Po dziesiąte: Mityng AA (anonimowych autorów) połączony z premierą tomu opowiadań „Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia”. Z autorami, absolwentami Kryminalnych Warsztatów Literackich, porozmawia dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Irek Grin. Więcej o książce tutaj.
A to wciąż nie wszystko. Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015 dostępny jest tutaj.

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

wtorek, 19 maja 2015

Jak powstała książka "Rok w mieście" Katarzyny Boguckiej



( info: Nasza Księgarnia)















https://youtu.be/_SXGyFtR5pE

Wystawa w Księgarni Bona w Krakowie




Mieszkańców Krakowa i okolic serdecznie zapraszamy 
do obejrzenia wystawy 
Aleksandry Kucharskiej-Cybuch
 zatytułowanej
 "Niesamowity świat wyobraźni E.T.A. Hoffmanna". 
Wystawa obejmuje ilustracje do "Dziadka do Orzechów i Króla Myszy"
 oraz 
"Tajemniczego Dziecka" E.T.A. Hoffmanna.

Wystawa ilustracje będą prezentowane w terminie 
12 maja - 7 czerwca w Księgarni Bona 
przy ulicy Kanoniczej 11 w Krakowie.

Wernisaż wystawy z udziałem ilustratorki odbędzie się w
 czwartek 21 maja o godzinie 19.00.
Zapraszamy!

Aleksandra Kucharska-Cybuch - Absolwentka ASP w Krakowie.

 Ukończyła Studium Scenografii u Jerzego i Lidii Skarżyńskich, 
Kazimierza Wiśniaka i Wojciecha Krakowskiego. 
Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i scenografią.
Zilustrowała ok. 60 książek dla dzieci, w tym 10 tomową serię książek 
księdza Jana Twardowskiego, kilka wydań baśni H. CH. Andersena 
oraz braci Grimm, a także „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa 
i „Dziadka do orzechów i króla myszy” E. T. A. Hoffmanna.
( info: wyd. Media Rodzina)

piątek, 15 maja 2015

„Ja, Bobik” nagrodzony w konkursie „Przecinek i kropka”




W dniu 14 maja podczas Warszawskich Targów Książki poznaliśmy laureatów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka”. Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji plebiscytu drugą nagrodę otrzymała książka Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, 
że jest królem” autorstwa Ewy Kozyry-Pawlak.

Serdecznie gratulujemy!

Bobik, syn szlachetnie urodzonych Kizi Kotlińskiej oraz Kotstantego Znikota, jest następcą tronu. Tyle tylko, że mało kto o tym wie. Gdy młode królewiątko (wraz z królewską pchłą) trafia prosto z wiejskiej stodoły do nowego domu, ma przed sobą nie lada wyzwanie. Musi przekonać współmieszkańców, ludzi i zwierzęta, o swoim znakomitym rodowodzie…

Pełna ciepła i humoru książka-wyszywanka dla wielbicieli kotów w każdym wieku.

Kiedy kot układa się na samym środku stołu, przy którym pracujesz, najpewniej mówi: "Zrób o mnie książkę". Bo koty są twórcze, nawet kiedy śpią. Podczas snu potrafią przecież wymyślić tysiąc różnych pozycji. Obserwowanie kota to uczta dla wyobraźni. I z takiego właśnie podpatrywania powstała bajka o Bobiku. Ten kot najwyraźniej dobrze wie, że jest blisko spokrewniony z lwem, królem zwierząt. Rządzi więc w jego imieniu…

Ewa Kozyra-Pawlak jednym z jej pierwszych wspomnień jest graffiti, które z wielką pasją wykonała kredkami świecowymi na ścianie swojego pokoju (korzystając z okazji, chciałaby przeprosić późniejszego właściciela tego 
lokalu). Bardzo wcześnie, z absolutną powagą, poświęciła się sztukom plastycznym, a szczególnie rzeźbie w plastelinie, haftom i szydełkowaniu. Gdy tylko ukończyła studia na ASP we Wrocławiu, niezwłocznie wróciła do klejenia, szycia i dziergania. Zilustrowała kilkanaście książek dla dzieci, pisze wiersze, kaligrafuje i tłumaczy, a w jej pracowni znajdują się tysiące kolorowych szmatek. Sypia na nich biało-rudy kocur, bohater bajki Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem, wyróżnionej przez Polską Sekcję IBBY w konkursie Książka Roku 2014.

Wywiad z Katarzyną Bondą

Czytelnictwo nie zaginie

Virtualo: Dzięki e-książce








Katarzyna Bonda, jedna z najpopularniejszych polskich autorek młodego pokolenia, nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, przed premierą najnowszej książki "Okularnik", która wkrótce ukaże się przedpremierowo w formie e-booka, a następnie w wersji drukowanej - opowiada Virtualo jak postrzega e-booki i skąd czerpie inspiracje do pisania.

E-booki, jak potwierdzają wyniki sprzedażowe Virtualo, stanowią już stały element polskiego rynku książki. E-czytelnicy pokochali elektroniczne książki przede wszystkim za szybki i łatwy dostęp. Mając połączenie z Internetem w ciągu kilku minut możemy kupić wybrany tytuł - bez kolejek czy oczekiwania na przesyłkę. Najwygodniejszymi urządzeniami pozwalającymi na odczytywanie e-booków są czytniki wyposażone w ekrany z technologią eInk, które nie odbijają światła. Potwierdzają to również badania Virtualo przeprowadzone w maju 2014 r., z których wynika, że aż 91% e-czytelników odczytuje książki elektroniczne na czytnikach, 6% na tablecie i zaledwie 3% na smartfonie. Do coraz większej popularności e-booków przyczynia się również stale powiększający się katalog książek w wersji cyfrowej. Obecnie w ofercie Virtualo znajduje się ponad 40 000 książek elektronicznych - zarówno beletrystyki, jak i publikacji specjalistycznych.
Według Katarzyny Bondy w przewadze e-booków nad książką drukowaną: "To, co jest najważniejsze, to dostępność. Nikt mi nie powie, że ściągnięcie sobie będąc na drugim końcu świata książki po polsku, kiedy już przeczytało się cały zapas „papieru” a do końca wakacji zostało jeszcze kilka dni, nie jest eksplozją radości. Kilka razy miałam takie sytuacje i to uważam za największy walor. Druga rzecz to szybki dostęp do ulubionych fragmentów bez wertowania całości oraz możliwość zaznaczania elementów, wpisywania komentarzy. Jeśli chodzi o popularyzację książki myślę, że ebook jest porównywalnym wynalazkiem do druku - biorąc pod uwagę czasy w jakich żyjemy rzecz jasna. Dzięki eksiążce czytelnictwo nie zaginie."
Nie taki diabeł straszny jak go malują, czyli słów kilka o czytelnictwie Polaków
Zgodnie z najnowszymi badaniami Biblioteki Narodowej opublikowanymi w styczniu 2015 r. zaledwie 11,3% Polaków przeczytało w ubiegłym roku 7 lub więcej książek. "Nie wierzę w te czarne wyniki, ponieważ uważam, że one nie są miarodajne. Z mojego doświadczenia jako autorki, która żyje z tantiem wynika, że Polacy zarówno kupują jak i piratują książki na potęgę, ale to też oznacza, że bardzo dużo czytają - mówi Katarzyna Bonda. Eksiążka wcale nie zagraża książce papierowej a wręcz ją propaguje. Moi zagorzali czytelnicy mają oba, a nawet trzy (audio) formaty moich książek. Jeśli ktoś ma swojego ulubionego autora, to nawet jeśli przeczytał książkę na czytniku, chce mieć ją na półce, zdobyć autograf. Z ebookiem też nie ma problemu. Coraz częściej ludzie przychodzą ze specjalnym pisakiem, bym złożyła autograf na czytniku" - komentuje Katarzyna Bonda.
Z badania Virtualo przeprowadzonego w maju 2014 r. wynika natomiast, że e-czytelnicy czytają średnio 30 e-booków rocznie, a sam rynek e-booków stanowi ok. 2-3% rynku książki drukowanej. Zdecydowanie więc możemy stwierdzić, że e-czytelnicy stanowią mniejszość wśród ogółu czytelników, która jednak stanowi swoistą elitę osób czytających ponadprzeciętnie dużo jak na polskie standardy. Przy odpowiednich warunkach rozwoju rynku e-książki, wspartych działaniami organizacji, których celem ma być promocja czytelnictwa, możliwe byłoby skuteczne zwalczanie barier strukturalnych takich jak: wysoka stawka VAT na e-booki (23% w porównaniu do 5% na książki drukowane), piractwo czy przepisy prawne, które nie zawsze nadążają za zmianami na rynku książki. Dzięki tym zmianom e-booki mogłyby stać się deską ratunkową dla niskiego poziomu e-czytelnictwa w Polsce. Tym bardziej zadziwia fakt, że przez podmioty, których celem powinno być zachęcanie Polaków do czytania, e-booki nadal często są traktowane jako gorsza forma książki. Świadczy o tym chociażby stworzony pod koniec 2013 r. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020, w którym poświęcono niewiele miejsca na jakiekolwiek działania związane z e-bookami.
Kryminał, czyli popularna literatura na czasie Wśród czytelników e-booków królują książki z kategorii kryminał i sensacja, które stanowią 18% książek elektronicznych sprzedanych w Virtualo w pierwszym kwartale 2015 r. Oznacza to, że prawie co piąty klient kupuje książki z tej kategorii. Co bardzo cieszy, po fali ogromnego zainteresowania kryminałami skandynawskimi, coraz większą popularność zdobywają książki polskich autorów, doceniane nie tylko u nas, ale i na całym świecie, o czym świadczy chociażby zeszłoroczny artykuł w New York Times opublikowany pod wymownym tytułem: "Zapomnijcie o Skandynawii. Nadchodzą polscy tajni detektywi".
Jedną z autorek, o której zdecydowani trzeba w tym kontekście pamiętać, jest właśnie Katarzyna Bonda, która zdradza Virtualo: "Piszę po prostu takie książki, jakie sama chciałabym czytać. Kiedyś nie zaklasyfikowano by ich do „kryminałów”, ponieważ połamałam wszystkie możliwe zasady ustanowione kiedyś przez Christie i Chandlera. Jeśli udało mi się w jednej książce zmieścić intrygę kryminalną, opowieść o superbohaterce, jaką jest Sasza Załuska i uniwersalny temat – kawałek historii Polski, a na dodatek ludzie to czytają i polecają sobie dalej, co może być piękniejszego? " Rzeczywiście dobre kryminały, jak potwierdzają lista e-książkowych bestsellerów Virtualo biją rekordy popularności i są chętnie kupowane. "Podobno dziś książka żyje w Polsce miesiąc, dwa. Ludzie szybko zapominają, bo w tym czasie na rynek wchodzą nowe, niekoniecznie lepsze tytuły. Moje książki wciąż są bestsellerami. Nie ma większego komplementu dla pisarza literatury popularnej. Tego typu opowieści stworzone są dla dużej rzeszy odbiorców. Mają być zrozumiałe, porywające, zmuszać do refleksji, bawić "– dodaje Katarzyna Bonda.
Autorka, pytana o to, skąd czerpie inspiracje, mówi: "Z życia. Obserwuję, zbieram dane. Na moim twardym dysku nic nie ginie. Wszyscy wielcy pisarze byli „wampirami”. Jeśli ktoś powie inaczej, kłamie. Pisarz nie jest nikim więcej niż zwykłym czytelnikiem. Różnimy się tylko tym, że ja chodzę obserwuję i mam więcej czasu na analizę i kontemplację, a potem mam ochotę opowiedzieć tę historię światu. Tak się składa, że bozia nie dała talentu do rysowania, umiem tylko opowiadać słowami. Więc staram się to robić."

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

środa, 13 maja 2015

Spotkanie z Markiem Krajewskim w księgarni Matras w Krakowie


Zapraszamy na spotkanie z Marek Krajewskim. Autor będzie podpisywał swoją ostatnią książkę, która ukazała się nakładem Znaku "Umarli mają głos. Prawdziwe historie".
Współautorem książki jest Jerzy Kawecki.

Na tropie polskich morderców.
12 wstrząsających zbrodni.
12 historii mrożących krew w żyłach.
1 stół sekcyjny.

Wyjątkowy duet – autor bestsellerowych kryminałów i wybitny medyk sądowy.
Marek Krajewski i Jerzy Kawecki na tropie polskich morderców. Poznaj krwawą historię współczesnej Polski – zbrodnie w afekcie i szczegółowo zaplanowane morderstwa, seksualne dewiacje i rytualne mordy.

Marek Krajewski – twórca serii słynnych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim.
Jerzy Kawecki – starszy wykładowca w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, biegły sądowy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

(ze strony internetowej wydawnictwa)

Spotkanie w De Revolutionibus

Zapraszamy na dyskusję w kameralnej scenerii księgarnio-kawiarni De Revolutionibus. 
Wstęp wolny.

Varujan Vosganian w De Revolutionibus. Spotkanie poświęcone "Księdze szeptów"
15 maja, piątek, 18:00
De Revolutionibus. Books&Cafe w mieście Kraków
Między 14 i 17 maja 2015 r., Rumuński Instytut Kultury organizuje VIII edycję Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie, którego zamiarem jest przedstawienie etnicznej rożnorodności Rumunii, stanowiącej źródło kreatywności.

W ramach festiwalu 15 maja o godzinie 18 zapraszamy serdecznie na spotkanie poświęcone "Księdze szeptów" Varujana Vosganiana.

 W rozmowie wezmą udział autor i Joanna Kornaś-Warwas, która "Księgę szeptów" przełożyła.
Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.

wtorek, 12 maja 2015

Spotkania z twórcami na stoisku wydawnictwa Nasza Księgarnia podczas Targów Książki w Warszawie






Serdecznie zapraszamy na spotkania z autorami oraz ilustratorami Wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA. 

Stoisko nr 137/D16

Swoje książki będą podpisywać:

w sobotę 16 maja

Barbara Kosmowska

 "Sezon na zielone kasztany" i "Panna Foch"
od godziny 10.00 do 11.00

Agnieszka Tyszka
"Zosia z ulicy Kociej"
od godziny 11.00 do 12.00

Grzegorz Kasdepke
"Detektyw Pozytywka", "Potworak i inne ko(s)miczne opowieści", "Bodzio i pulpet", "Inżynier Ciućma, czyli śrubka, młotek i przemądrzałe roboty" oraz "Wielką księgę uczuć"
od godziny 12.00 do 13.00

Małgorzata Gutowska-Adamczyk

książki z serii "Cukiernia pod Amorem", "Podróż do miasta świateł" oraz "Fortuna i namiętności. Klątwa"
od godziny 13.30 do 15.00

Ewa Kozyra-Pawlak
"Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem" i "Liczypieski"
od godziny 15.30 do 16.30

Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak, twórcy Jeża Jerzego i serii komiksów Tymek i Mistrz
"Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?"
od godziny 17.00 do 18.00

w niedzielę 17 maja:

Marta Galewska-Kustra
 oraz Elżbieta i Witold Szwajkowscy
"Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci"
od godziny 11.00 do 12.00

Dorota Ponińska
"Podróż po miłość. Lilianna"
od godziny 12.00 do 13.00

Natalia Usenko
 "Bractwo – piractwo. Przygoda matematyczna"
od godziny 13.00 do 14.00

Wiesława Bancarzewska

"Powrót do Nałęczowa", "Zapiski z Annopola", "Noc nad Samborzewem"
od godziny 14.00 do 15.00

Serdecznie zapraszamy!

                                                                             ( info: Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Spotkanie autorskie z Grażyną Szapołowską w Empiku w Centrum Handlowym Arkadia

Zaprasza Wydawnictwo Burda Książki

Wydawnictwo Burda Książki serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Grażyną Szapołowską w Empiku w Centrum Handlowym Arkadia.

Spotkanie odbędzie się 18 maja o godzinie 18.00 w Empiku w CH Arkadia.

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

poniedziałek, 11 maja 2015

"Kotołak. Ksin Drapieżca" Konrad T. Lewandowski



Konrad T. Lewandowski, to autor dobrze znany w polskiej fantastyce. Pod koniec lat 80-tych zaczął on pisać serię książek, którą jak się okazało tworzy  do dziś.
Wznowiona i poprawiona, ale dalej genialna "Saga o Kotołaku" trafiła do serc wielu miłośników fantastyki. 
Druga część cyklu zaczyna się na królewskim dworze. Ksin jest u boku króla. Pomaga mu, uczestnicząc w rożnych wydarzeniach i egzekucjach. Sprawdza ludzi, którzy pojawiają się w bliskim otoczeniu króla. Ktoś jednak  pragnie śmierci monarchy. Wszystkie oskarżenia padają na Ksina, który musi uratować cały Suminor.
Najważniejszą walkę Kotołak musi stoczyć jednak z samym sobą.

Autor oferuje nam lekturę pełną zwrotów akcji, która wciąga jak ruchome piaski. 

Polecam ją wszystkim miłośnikom fantastyki i nie tylko.

Ocena: 8,5/10                                                                  Anonim

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej biblioteki szkolnej.

Wymień książkę, zdobądź e-booka i wygraj czytnik na Warszawskich Targach Książki

„Z półki na półkę" to popularna akcja wymiany książek „Lubimyczytac.pl” na Warszawskich Targach Książki.

Jeśli masz na półce książki, do których już nie wrócisz, przynieś je w niedzielę 17 maja w godz. 11.00-13.00 na Targi, do Sali Amsterdam. Będziesz mógł/mogła je wymienić na książki innych czytelników oraz (uwaga!) na nowości wydawnictw.
„Zaczytani.org – oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych” to ogólnopolska kampania społeczna, dzięki której powstają biblioteki w szpitalach, domach dziecka, hospicjach oraz promuje czytelnictwo. Na co dzień punktami zbiórek są biblioteki, przedszkola, szkoły, gimnazja, klubokawiarnie, galerie handlowe.
Oddaj przeczytaną książkę na Warszawskich Targach Książki (stoisko  17/BC) i dołącz do zaczytanego świata!
 „Książka za książkę" to szósta już akcja Publio i Gazety Wyborczej, podczas której tradycyjne książki będzie można wymienić na elektroniczne.
Przynieś w dniach 14-17 maja na stoisko akcji (50/D7) 5 książek, a otrzymasz torbę wraz z kodem na darmowe pobranie e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. Książki muszą być w dobrym stanie – po zbiórce zostaną przekazane Bibliotece Narodowej w Warszawie. Dodatkowo masz szansę  wygrać czytniki PocketBook Touch Lux 3. W tym celu po oddaniu książek odpowiedz na pytanie konkursowe, a następnie przyjdź tego samego dnia na ogłoszenie wyników na stoisko partnera konkursu - firmy PocketBook.  Podczas Targów Publio chce zachęcić do e-czytania i na swoim stoisku organizuje również inne konkursy.
Informacje o pozostałych akcjach, warsztatach, spotkaniach i innych atrakcjach znajdziesz w programie: Warszawskich Targów Książki.

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

„Wędrówka pędzla i ołówka”. Spotkanie z Katarzyną Stanny





"Wędrówka pędzla i ołówka" czyli opowieść o tym, jak pracował jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły ilustracji – Janusz Stanny.

O swoim ojcu, jego metodach pracy i przyzwyczajeniach  opowie Kasia Stanny.

Podczas spotkania będzie można obejrzeć spot z cyklu "Jak powstaje książka", w którym pokażemy , m.in. pracownię mistrza.

Prowadzenie spotkania: Agata Napiórska

niedziela 17 maja, godzina 15.00, sala Londyn C

Warszawskie Targi Książki, Stadion Narodowy

Zapraszamy!

piątek, 8 maja 2015

Spotkanie z Moony Witcher w Warszawie






W 2003 roku dziennikarka kroniki kryminalnej Roberta Rizzo publikuje pod pseudonimem Moony Witcher pierwszą książkę o przygodach Niny, dziewczynki z Szóstego Księżyca, która walczy ze złem, wykorzystując swoje alchemiczne zdolności. 
Książka jest wielkim sukcesem, a po niej ukazują się następne tomy, których bohaterowie zyskują sympatię dzieci na całym świecie. Saga o Ninie została bowiem przetłumaczona i wydana w trzydziestu krajach!

Zapraszamy Państwa gorąco na spotkanie z autorką na naszym stoisku 68, sektor 10D na targach książki w Warszawie. 

Spotkanie odbędzie się w sobotę 16 maja o 14:30.

( info: Firma Księgarska Olesiejuk)