czwartek, 14 grudnia 2017

Pół roku Big Book Cafe

Sześć miesięcy temu ruszyło Big Book Cafe – nowe centrum literackie zaskakujące oryginalnymi produkcjami. Przestrzeń literacka na warszawskim Mokotowie, połączona z księgarnią i kawiarnią, przyciąga pisarzy, dziennikarzy, artystów i tłumy czytelników.
W zaledwie sześć miesięcy w Big Book Cafe odbyło się 60 wydarzeń, w których wzięło udział niemal 6 tysięcy osób. Centrum przyjmuje około 100 osób dziennie – to ludzie zainteresowani książkami, goście księgarni, a także osoby poszukujące idealnych warunków do spokojnej lektury i korzystające z otwartej czytelni.
„U nas drzwi się nie zamykają. Zależy nam na dużej aktywności i różnorodności. Złożyłyśmy wobec dzielnicy i miasta, które nas wspierają, deklarację literackiego trzęsienia ziemi. Ani przez chwilę nie przyszło nam do głowy, że mogłybyśmy się z niej nie wywiązać” – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, założycielki Big Book Cafe.
Przebojowym daniem firmowym w centrum jest Literacki Stand-up, czyli improwizowane wystąpienia pisarzy komentujących aktualną rzeczywistość. Wśród literatów, którzy mieli odwagę wyjść zza biurka i stanąć przed publicznością w nowej roli są: Krzysztof Varga i Paweł Sołtys, Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek, Magdalena Parys, Michał Rusinek, Justyna Kopińska oraz Michał Witkowski.
„Widzowie nie śledzą fabuły, lecz słuchają często osobistych i dowcipnych, a bywa, że kontrowersyjnych przemyśleń autorów. Mogą ich też zobaczyć w prawdziwym stresie, przejętych i zaangażowanych. To wyjątkowa sytuacja i daje szansę na inną relację z autorem” – tłumaczy fenomen cyklu Anna Król.
Hitem są również niedzielne śniadania z prasą. Autorskie, nieszablonowe podejście do najważniejszych tematów i trendów prasowych, współczesnych i archiwalnych prezentują pisarze, publicyści i eksperci. Gośćmi serii byli m.in.: Katarzyna Tubylewicz, Daniel i Agata Passent, Monika Piątkowska, Patrycja Sasnal, Mariusz Kurc i Agata Michalak.
Big Book Cafe to konsekwentnie rozwijanie filozofii Big Book Festival – międzynarodowego wydarzenia od sześciu lat organizowanego przez Fundację „Kultura nie boli” w Warszawie. To jeden z największych w Polsce, otwarty, modny i eksperymentujący festiwal. Podobnie jak on, nowe centrum literackie jest areną wydarzeń oryginalnych, czasem zadziornych i przewrotnych.
„ Szukamy nietypowych form spotkań, przełamujemy role, sięgamy po dowcip, nowe media i różne dyscypliny” – mówią organizatorki. „Na różne sposoby robimy to, co się oficjalnie nazywa edukacją literacką i promocją czytelnictwa. Wyraźnie czujemy, że nasze nieoczywiste propozycje mają entuzjastów, a to miejsce jest potrzebne. W Big Book Cafe spotykają się kluby literackie i dyskusyjne, nagrywany jest program kulturalny „Rezerwacja” Onetu. Tu działa Księgarnia Społeczna, dzięki której darowizny książkowe trafiają jako cegiełki do kolejnych czytelników, a goście współfinansują Big Book Festival. U nas nawet w toalecie nie ma odpoczynku od literatury – swoje ulubione teksty czytają pisarze i muzycy!” – mówią Anna Król i Paulina Wilk.
Słynni fani Big Book Caffe
Intensywny program wydarzeń, ich unikalność i elektryzujące nazwiska szybko wpisały Big Book Cafe na mapę ważnych czytelniczych adresów w Warszawie. Nowe centrum literackie ma stałych bywalców i hard-userów wśród pisarzy, twórców i artystów.
Krzysztof Varga, pisarz: „Big Book Cafe stanowi miejsce dla mnie więcej niż ważne. Ale przecież nie jedynie z powodu jego lokalizacji, wystroju, oferty, doskonałego połącznia kawiarni, księgarni, czytelni oraz areny fantastycznych spotkań literackich. BBC to szczególna enklawa, wyspa skarbów, miejsce z jednej strony przytulne, a z drugiej tajemnicze”
Maria Peszek, wokalistka, autorka tekstów: „Ja najbardziej lubię BBC za bezpretensjonalność. Czuję się tam do tego stopnia jak u siebie, że chciałabym stanąć za barem, parzyć ludziom kawę i gadać z nimi. Mam na to ogromną ochotę, więc jeśli właścicielki się zgodzą, to tak zrobię i już”.
Magdalena Parys, pisarka: „Big book Cafe – to nowoczesna Ziemiańska, a jej pomysłodawczynie to szalone Skamandrytki. Wszystko tu jest niespodzianką i stoi na głowie, pisarze przemieniają się w aktorów, aktorzy w publicystów, spotkań jest tyle, że nie nadążysz, a uczestniczyć musisz we wszystkich! Centrum kultury z najlepszą bezą w mieście. Kocham!”
Katarzyna Tubylewicz, pisarka i tłumaczka: „Big Book Cafe to miejsce, o jakim zawsze marzyłam. Niebanalne rozmowy, wyjątkowa publiczność, zapach ciasta, świetna kawa, mnóstwo książek, masa dobrej energii i te niby proste, a przecież genialne pomysły! Na przykład nie ma lepszego sposobu na inspirujący niedzielny poranek, niż przegląd prasy – dlaczego nikt wcześniej na coś takiego nie wpadł?”
Big Book Caffe w 2018 roku
W 2018 roku w Big Book Cafe nowa odsłona Literackiego Stand-upu. Artyści wezmą na warsztat polskie książki wszechczasów. Tym razem na scenie znajdą się również aktorzy i muzycy. Będą improwizować na motywach książek zaliczanych do klasyki, niejedna szkolna lektura zyska w ten sposób dynamiczną adaptację.
„Krótka piłka” – tak nazywał się będzie nowy cykl zarezerwowany dla poetów oraz autorów krótkich form tekstowych, także tych tworzonych w przestrzeni wirtualnej. Kameralne spotkania w minimalistycznej oprawie będą się odbywały w piątki wieczorem.
„Niebezpieczne umysły” – to wizyty w Big Book Cafe autorów i promotorów ważnych, nietypowych i przełomowych pomysłów. Znajdą się wśród nich pisarze, naukowcy, eksperci, aktywiści. Będą je prezentować w formie swobodnych wykładów, opowieści lub rozmów i dyskutować z publicznością o tym, jak popychać świat naprzód.
„Po trzęsieniu ziemi wybieramy się na podbój świat. Planujemy rozwój programu międzynarodowego. Będą pojawiać się u nas goście z kilku krajów, chcemy, by w Big Book Cafe jak w inkubatorze rozwijały się nowe zjawiska literackie, nowe gwiazdy i fenomeny” – zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk. „Przetestujemy też nowe formy okołoliterackie. Chcemy zaproponować więcej wydarzeń czerpiących z teatru, dramatu i performansu. Ale nie zapominamy o prostocie i podstawach, zapewnimy solidną dawkę czytania” – dodają.
Repertuar literacki stycznia będzie dostępny na www.bigbookcafe.pl od 1 stycznia 2018.
Fot. Ewelina Suchecka
Źródło: (n)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz