wtorek, 5 grudnia 2017

Czytaj PL 2017


Pierwsze podsumowania
„Linię o długości ok. 3255 kilometrów, rozciągniętą od Polski do Oceanu Arktycznego, uformowałyby strony książek przeczytanych w listopadzie w ramach akcji Czytaj PL! To ponad 11 milionów stron, które przeczytali Polacy w jednej z największych na świecie akcji czytelniczych. Do tej pory wypożyczyli 75 tysięcy książek. Czytaj PL bije rekordy i z tej okazji postanawiono przedłużyć dostęp do książek aż do 7 grudnia” – czytamy w komunikacie organizatorów akcji.
Akcja Czytaj PL trwa od 2 listopada. Dzięki zaangażowaniu czytelników, w pierwotnym terminie pobiła ubiegłoroczne rekordy. Czytelnicy wypożyczyli łącznie 75 tys. książek i wysłali niemal 10 tys.zaproszeń do znajomych. Akcja objęła blisko 600 miast i miejscowości. Na ponad 7000 nośników pojawiły się darmowe wypożyczalnie e-booków. Udostępnione zostały kody QR do 12 bestsellerów, w tym pięć absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji brało udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Dzięki oddolnej inicjatywie Polonii plakaty Czytaj PL trafiły na 3 kontynenty w ramach akcji Książka za obietnicę. Zeszłoroczna edycja Czytaj PL zachęciła do czytania tysiące osób. W tym roku przekonała ich jeszcze więcej.
Kod QR dający dostęp do akcji można było skanować za pomocą aplikacji Woblink do 30 listopada. Ci, którzy to zrobili w ostatnich dniach akcji nie muszą się już tak bardzo obawiać, że nie zdążą przeczytać wybranych książek. Organizatorzy przedłużali dla nich czas na lekturę o dodatkowy tydzień.
Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i platformę e-bookową Woblink.com. W tym roku po raz pierwszy akcja jest również dostępna w 1000 szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju w ramach projektu „Upoluj swoją książkę”, organizowanego z inicjatywy Instytutu Książki.
Lista dostępnych książek:
1. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
2. Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
3. Gregory David Roberts „Shantaram”
4. Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
5. Anna Kamińska „Wanda”
6. Jakub Małecki „Ślady”
7. Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
8. Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
9. Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
10. Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
11. Jon Ronson „#WstydźSię!”
12. Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”.
Organizatorzy Czytaj PL: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink; Partnerstwo strategiczne: Instytut Książki.
Organizatorzy odsłony w szkołach (Upoluj swoją książkę): Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Woblink.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz