niedziela, 20 sierpnia 2017

Na skrzydłach książek - konkurs


Kiedy ta książka trafiła w moje ręce, zastanawiałem się, czy warto poznawać historię czyjejś rodziny zmagającej się z wichrami burzliwego czasu drugiej wojny światowej?
Po przeczytaniu kilkunastu stron, wiedziałem już - warto. Oto bowiem możemy doświadczyć historii żywej, mającej ludzką twarz i emocje. Znajdziemy tu daty, miejsca, fakty – lecz najważniejsi są ludzie, którzy w tej historii żyją, którzy ją tworzą i jej doświadczają.
Autorka – Urszula Ziober, napisała tą powieść na podstawie wspomnień swojej babci Janiny – pochodzącej stąd, z Winograd. Jej rodzice - oficer Wojska Polskiego i dystyngowana Wielkopolanka poznali się i zakochali w Poznaniu. Założyli rodzinę i wybudowali dom na Winogradach. Byli tu szczęśliwi. W ich domu często gościli przyjaciele i rodzina. Lecz oto nadeszło upalne, duszne lato 1939 roku. Gorąca była pogoda i nastroje na naszej zachodniej granicy. W obawie przed wojną matka z córkami wyjeżdża do rodziny męża, do odległego Białegostoku. Wybucha wojna, najpierw na zachodzie, chwilę później na wschodzie kraju. Strach i niepewność jutra. Troska i obawa o najbliższych. Aresztowanie i zesłanie w głąb Kazachstanu. Brutalne zderzenie z nową rzeczywistością i surowym życiem kołchozu. Codzienne zmaganie się z przeciwnościami losu. Walka o zachowanie życia, godności i tożsamości. To wszystko stało się udziałem nastoletniej dziewczynki i jej bliskich. Czy cała rodzina dotrwa powrotu do Ojczyzny? Jaka będzie dla nich Polska przełomu lat 40 i 50-tych?
Historia tej winogradzkiej rodziny stanowi odbicie historii setek tysięcy innych Polaków, historii całego pokolenia. Przodków, którzy ukształtowali grunt, na którym my mogliśmy wzrastać.
Polecam Państwu książkę Urszuli Ziober „Spódniczka ze starej podszewki”.
Witold Adamczak.

A dla Państwa konkurs - pierwsze trzy osoby, które przybędą w najbliższy poniedziałek, 21 sierpnia o godz. 17.00 do Księgarni „z Bajki” na os. Przyjaźni 125C i udzielą prawidłowej odpowiedzi na pytanie, otrzymają egzemplarz rekomendowanej książki ufundowany przez wydawcę.
- Jaki jest tytuł innej powieści, wydanej nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka, która również opisuje historię rodziny i Wielkopolski na początku XX wieku? Tytuł ten zawiera w sobie jednocześnie miano kobiety jak i kwiatu.
(info:Księgarnia z Bajki)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz