Z przyjemnością informujemy, że nasz autor Eric-Emmanuel Schmitt został członkiem jury Nagrody Goncourtów, najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej.
Nagroda przyznawana jest najlepszemu w danym roku utworowi prozatorskiemu (zwykle są to powieści).
Eric-Emmanuel Schmitt sam jest laureatem Nagrody Goncourtów, którą otrzymał w 2010 roku za opowiadanieKoncert ku pamięci Anioła ze zbioru Trucicielka.
(photo©Stéphane de Bourgies)
Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Studiował filozofię na prestiżowej uczelni École Normale Supérieure, uważanej za kuźnię francuskiej elity intelektualnej. Po studiach zrobił doktorat i wykładał filozofię na Université de Savoie. Ostatecznie zwrócił się ku literaturze. Wielbiciel teatru (ma swój własny: Théâtre Rive Gauche w Paryżu) i muzyki (doskonale gra na fortepianie). Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. Tylko w Polsce sprzedało się ponad 1 300 000 egzemplarzy książek Schmitta.
Uwielbiany i doceniany przez czytelników w 2014 r. otrzymał nagrodę Ambasadora Czytelnictwa, przyznaną przez Instytut Książki i Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce.
Już 17 lutego w polskich księgarniach pojawi się jego nowa książka Zazdrośnice:
Wolę uderzać. Wolę prowokować.
Pragnę pokoju, nie wojny. Jednak gdyby okazało się, że to nieuniknione, prowadziłabym wojnę.
Anouchka, Julia, Raphaëlle, Colombe – cztery przyjaciółki od serca, na zawsze. Od dziecka zwierzały się sobie ze wszystkiego, dzieliły każdą radością i smutkiem. Wierzą, że miłość przemija, lecz przyjaźń jest wieczna. Jednak gdy Raphaëlle zaczyna korespondować z chłopakiem, z którym spotykała się Julia, więzi łączące cztery przyjaciółki zostają wystawione na ciężką próbę…
W swojej najnowszej książce Eric-Emmanuel Schmitt sprawdza, do czego jesteśmy zdolni, gdy zawładnie nami zazdrość i uraza. Jak cienka linia dzieli miłość i nienawiść, przyjaźń i zemstę?
|
wtorek, 12 stycznia 2016
Eric-Emmanuel Schmitt członkiem jury Nagrody Goncourtów
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz