czwartek, 21 maja 2015

Jak wychować małego mola książkowego?

Recepta od PocketBook

Czy można wzbudzić w dziecku miłość do książek, gdy już na starcie pojawia się silna konkurencja w postaci gier komputerowych, tabletów i smartfonów? Jak zachęcić je do czytania, które otwiera nasze pociech na świat, ludzi, uczy nowego słownictwa oraz pomaga w ich wychowaniu?
Oto sześć wskazówek, które pomogą zafascynować maluchy książkami i przyczynią się do powiększania grona miłośników literatury.
1) Dawaj dobry przykład. Truizmem jest stwierdzenie, iż dzieci naśladują zachowania swoich rodziców. Naukowcy jednak potwierdzają, że małe dzieci chętniej w przyszłości sięgają po książki, jeżeli mają do nich pozytywne nastawienie. Widok mamy i taty z zadowoleniem poświęcających czas na lekturę z pewnością zachęci dzieci do pójścia w ich ślady.
2) Czytaj dziecku na głos. Ubiegłoroczne badanie czytelnictwa zrealizowane przez TNS dla Biblioteki Narodowej wykazało, że kampanie świadomościowe związane z czytaniem dzieciom książek przynoszą rezultaty. Już trzy lata temu swoim pociechom czytało 54 proc. rodziców, a w 20 proc. z nich była to czynność codzienna lub prawie codzienna.
3) Wybieraj książki z ilustracjami. Ucząc dzieci miłości do książek, warto pamiętać o umiejętnościach skupiania uwagi u maluchów. Utrzymanie koncentracji jest dla milusińskich sporym wyzwaniem i z tego powodu należy zadbać o urozmaicenie podczas lektury. Czytanie bajki czy wierszyka ozdobionego kolorowymi obrazkami pozwoli zainteresować dziecko treścią i zachęci do tworzenia własnych historii.
4) Zadbaj o różnorodność. Pamiętaj, że czytając lub podsuwając dziecku lekturę kształtujesz jego gusta i osobowość. Zgromadźcie w domowej biblioteczce książki z wierszami, prozą, encyklopedie, komiksy czy literackie serie. Wcielajcie się razem w różne role, modulując głosy, odgrywając postacie czy naśladując dźwięki. W taki sposób maluch nie znudzi się czytaniem i będzie uważał je za doskonałą zabawę!
5) Uszanuj wybory dziecka. Maluch to też człowiek, często bardzo zdecydowany. Zatem nie zmuszaj go do słuchania historii, które najwyraźniej się mu nie podobają. Przypatrz się, jakie książki lubi i proponuj mu podobne pozycje. Jeśli będziesz sprytnie dobierać lektury, Twoja pociecha może przekonać się do wcześniej odrzucanych opowiastek.
6) Korzystaj z nowoczesnych technologii. Miłość do książek warto zaszczepiać już od pierwszych momentów życia. Jednak każde dziecko przechodzi okresy buntu i wówczas dotychczasowi towarzysze książkowi skazani są na wygnanie. W takim momencie można sięgnąć po tajną broń w postaci… elektronicznych gadżetów. Proste w obsłudze urządzenia pozwolą na nowo zainteresować młodego czytelnika porzuconymi książkami. W niestandardowej formie e-booków powieści nabiorą zupełnie nowego charakteru, a nowoczesny czytnik stanie się obiektem pożądania kolegów i koleżanek. Warto tylko zatroszczyć się o wzrok dziecka i wybrać urządzenie z wyświetlaczem E Ink, która jest bezpieczna dla oczu e-czytelników. 
Wisława Szymborska mówiła, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".  Dlatego też warto zadbać o tę odrobinę frajdy dla naszych pociech, nawet kiedy już będą duże.

PocketBook jest trzecim co do wielkości globalnym producentem wysokiej jakości czytników książek elektronicznych z ekranami wykonanymi w technologii E Ink (zwaną też papierem elektronicznym). Spółka ma w swojej ofercie także czytniki multimedialne oraz  tablety, które pracują w oparciu o system Android. 
(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz