poniedziałek, 19 stycznia 2015

Lwów i Mit Galicji - zaproszenie do Krakowa

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na spotkanie zatytułowane „Wokół Lwowa. Spotkanie o książkach”, jakie odbędzie się w środę 21 stycznia o godz. 18 w siedzibie MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie. 

Wezmą w nim udział: dr Katarzyna Kotyńska, dr Żanna Komar oraz prof. Jacek Purchla.


Spotkanie osnute jest wokół trzech książek o Lwowie: „Secesja we Lwowie” Ż. Komar i J. Bogdanowej, „Lviv. City of paradoxes” D. Kesslera (fotografie), M. Driebergena, K. van Ruyvena, R. Meija (eseje) oraz „Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo”. Każda z tych książek, mimo że traktuje o tym samym mieście, przedstawia je zupełnie inaczej. Z jeden strony, mamy fascynację architekturą i odkrywanie bogactwa dziedzictwa Lwowa, z drugiej coraz częściej pojawia się obraz Lwowa jako miasta kontrastów, epatującego nieoczywistym pięknem.
Jak informują organizatorzy spotkania, „Secesja we Lwowie” Żanny Komar i Julia Bogdanowej (Wydawnictwo Wysoki Zamek) nie jest zwykłym albumem o architekturze. Stanowi próbę zmierzenia się z artystycznym zjawiskiem, jakim jest secesja we Lwowie. Zabytki te swoją unikalność zawdzięczają wybitnym architektom związanym z Politechniką Lwowską. Przykładem wyjątkowości tej architektury jest zdobnictwo zaczerpnięte ze sztuki huculszczyzny. Prof. Jacek Purchla pisze: „Lwowska secesja to jeden z najznakomitszych i najlepiej zachowanych, a przy tym najmniej znanych zespołów architektonicznych Europy Środkowej początku 20 wieku. W moim głębokim przekonaniu secesyjna architektura Lwowa stanowić powinna jeden z najważniejszych rozdziałów w historii architektury zarówno polskiej, ukraińskiej, jak i ogólnie europejskiej. Książka ma charakter popularnonaukowy. To wydaje mi się bardzo istotne. Praca w takiej formie ma szanse trafić do szerokiego grona odbiorców po obydwu stronach granicy. Taka edycja ma szansę nie tylko na spopularyzowanie lwowskiej secesji jako zjawiska, ale także może przyczynić się do działań na rzecz ochrony wielu cennych zabytków przed dewastacją i wolna «gospodarka rynkową»”.
W dwujęzycznej (polsko-angielskiej) książce przedstawiono 53 obiekty, ponad 250 kolorowych zdjęć i wiele oryginalnych, archiwalnych ilustracji i planów. Autorem większości zdjęć współczesnych jest ukraiński fotograf Sergey Tarsov oraz Katarzyna Łoza, Oleksandr Novitsky i Jacek Tokarski.
O książce „Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo” dr Katarzyny Kotyńskiej sama autorka pisze: „w prezentowanej pracy postaram się pokazać, z jakich elementów i w jaki sposób powstają kuszące swoją prostotą i bezchmurnością obrazy Lwowa jako idylli, zazwyczaj w istocie mononarodowej i pozornie tylko wielokulturowej – oraz co w rzeczywistości za nimi stoi.” Oprócz tego analizuje literaturę o Lwowie powstałą w różnych językach. Książka ukaże się wkrótce nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
„Lviv. City of paradoxes” D. Kesslera (fotografie), M.Driebergena, K. van Ruyvena, R. Meija (eseje) przedstawia obraz współczesnego Lwowa widziany oczami fotografa, dziennikarza, urbanisty i filozofa. Ukraińskie miasto ukazane jest jako miejsce pełne paradoksów, którego dziedzictwo historyczne ma ogromny wpływ na teraźniejszość. Oprócz zdjęć Dolpha Kesslera książka zawiera również eseje. Dziennikarz Michiel Driebergen opisuje historię dawnych i obecnych mieszkańców miasta, zastanawiając się nad ich przyszłością. Urbanista Kees van Ruyven przemierza miasto tramwajem, aby przyjrzeć się zabytkom, nowemu budownictwu oraz lwowskiemu przemysłowi turystycznemu. Z kolei filozof Ruud Meij analizuje największy, jego zdaniem, problem współczesnego Lwowa – korupcję, która hamuje rozwój miasta. Książka ukazała się w dwóch wersjach: holenderskiej/angielskiej oraz ukraińskiej/angielskiej. 
Spotkania związane są z wystawą „Mit Galicji”, jaka będzie trwać do 8 marca w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie przy Rynku Głównym 25. Organizatorami wystawy są: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Wien Museum, a patroni: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Kraków. Wystawa będzie następnie od 25 marca do 30 sierpnia prezentowana w Wien Muzeum. 

Wystawie towarzyszy obszerny katalog zatytułowany tak jak wystawa „Mit Galicji”, którego redaktorami naukowymi byli: Jacek Purchla i Wolfgang Kos oraz Żanna Komar, Monika Rydiger i Wrener Michael Schwarz.

( info: Newsletter Biblioteki Analiz) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz