sobota, 1 czerwca 2013

"Martwy aż do zmroku" Charlaine Harris

   Charlaine Harris jest autorką jednej z ciekawszych książek o wampirach. 
Wiadomo, że dzisiejszy "Zmierzch" przyćmił sławę tych stworzeń jednak pierwsza część serii opowiadającej o Sookie Stackhouse przywraca w nie wiarę. 
   Książka opowiada właśnie o Sookie, telepatce z małego miasteczka Bon Tomps, która pracuje jako kelnerka. Dwa lata wcześniej wampiry oficjalnie „wyszły z trumien”, gdyż Japończycy wymyślili syntetyczną krew o chwytliwej nazwie „Czysta Krew”. 

  Wampiry są tu takie jak być powinny. Nie mogą wychodzić na słońce, nie lubią czosnku, piją ludzką krew, srebro je parzy i można je zabić kołkiem. 

   Pewnej nocy, w barze , Sookie obsługuje wampira. Od razu poczuła do niego „to coś” gdyż nie potrafiła czytać mu w myślach. Jednak tego samego wieczoru Szczurza Parka czyli ludzie polujący na krew wampirów porywają wybranka Sookie i dziewczyna zmuszona jest go ratować. 

   Od tamtej pory spędza sporo czasu z wampirem Billem, który mieszka stosunkowo blisko domu głównej bohaterki. Posiadłości oddzielone są tylko cmentarzem. 

   W tym samym czasie pojawia się morderca, który zabija dziewczyny ze śladami wampirzych kłów na ciele, głównie na udach. Sookie postanawia jechać do wampirzego baru by zebrać informacje o dziewczynach, które spędzały tam dość dużo czasu. Niestety, jak to główna bohaterka, od razu pokazuje wszystkim swój dar. Szef baru Eric postanawia wykorzystać dziewczynę, a raczej jej dar… A właściwie to i to, jednak Sookie stara się go odpychać tłumacząc się związkiem z Billem. 

   Książka jest:  

  -brutalna (w każdej części giną ludzie, wampiry, wilkołaki, krew leje się wartkim strumieniem)

 - perwersyjna (co się dzieje w tych barach, domach i innych miejscach)

  -skomplikowana (Sookie poznaje się bliżej chyba z każdym facetem, który stanie jej na dłużej na drodze)

  W książce jest wszystko DOSŁOWNIE. Wszystkie stworzenia jak wilkołaki, trole, wampiry, wróżki, zmiennokształtni, menady, i inne, fanatycy, mordercy, królowie wampirów, organizacje religijne, wszystkie orientacje seksualne, ludzie chyba z każdego kraju. 

  Wszystko ładnie tworzy zawiłą i skomplikowaną historię o wampirach, które nie błyszczą i nie cackają się ze swoimi wrogami.Ocena: 8/10

                                                                           Diabolina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz