poniedziałek, 31 stycznia 2022

"Skunks i Borsuk" Amy Timberlake

 

Skunks i Borsuk to zachwycający i niezwykle zabawni bohaterowie najlepszej książki dziecięcej w 2020 r. wg "Booklist", "People" i Kirkus Reviews". Autorką jest Amy Timberlake, która uwielbia kiedy jej książki trafiają na szkolne listy lektur.

Z ręka na sercu przyznaję, byłabym przeszczęśliwa gdyby na polskiej liście lektur pojawiły się takie tytuły.

Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy Borsuk mieszkając w domu swojej ciotki Luli musi, niestety, uznać jej decyzję o współlokatorze czyli Skunksie.
Ten, cierpiąc z powodu uprzedzeń, tak mówi o sobie:
„Niewielu ludzi chce mnie w pobliżu, biorąc pod uwagę, że jestem skunksem…”
Jedząc to samo trzy razy dziennie i nie rozmawiając z nikim Borsuk- samotnik jest szczęśliwy. Gdyby mógł potrafiłby odciąć się od całego świata by być najważniejszym naukowcem. Jest niezwykle zapracowany i pochłonięty badaniami nad kamieniami szlachetnymi.
Kiedy wprowadza się Skunks i zaczyna wstrząsać starannie zaplanowanymi dniami Borsuka, wywraca do góry nogami doskonale zorganizowany dom. Cóż ma robić Borsuk? Ledwo co może powstrzymać irytację ponieważ nie wie, że inni też mają coś do zaoferowania i do nauczenia. Ale dzień po dniu dowiaduje się, że może wpuszczenie kogoś do swojego życia nie jest takie złe. Ten nowy ktoś, ma coś przydatnego do podzielenia się.

“- Rozumiem, że teraz posprzątasz w kuchni?
- Oczywiście, że nie - odpowiedział Skunks bez chwili wahania.- Ja gotuję. Ty sprzątasz.
To odwieczne prawo natury. 
Poza tym będę zajęty urządzaniem się w pokoju księżycowym.”

Tak zaczyna się historia przyjaźni. Książka jest urocza i opowiada w niezwykle wdzięczny sposób o rodzącej się więzi pomiędzy Skunksem i Borsukiem
Obserwacje autorki są na tyle uniwersalne, że nie zakwalifikowałabym w 100 % tego tytułu, tylko i wyłącznie do literatury dziecięcej.
Każdy z nas może w niej znaleźć mnóstwo istotnych obserwacji, które pozwolą zatrzymać się, chociażby na chwilę, nad ludzkim charakterem i sposobem odnoszenia się do bliskich.

Czytanie tej opowieści bardzo często wywoływało ciepłe uczucia i szeroki uśmiech na mojej twarzy. Myślę, że wielu z nas potrzebuje takiej rodzinnej lektury z promykiem słońca.

Warto podkreślić niesamowite ilustracje Jona Klassena, które dopełniają treść książki. Autor jest twórcą filmów animowanych i jego prace można oglądać, m.in. w książce pt. "PAX" Sary Pennypacker.


Gorąco polecam tę książkę dla młodych i starszych! Ta niezwykła lektura dla całej rodziny jest zabawną opowieścią o dziwacznej parze zwierząt, które uczą się od siebie nawzajem.

Ocena: 9/10


środa, 26 stycznia 2022

Oddaj głos w plebiscycie blogerów!

 

 

 Jest nam niezmiernie miło poinformować,
że w nominacjach Plebiscytu blogerów –
Książka dla niedorosłych Lokomotywa 2021
są aż cztery Zakamarkowe tytuły!

Nominowane książki to:

w kategorii TEKST:
Tyle miłości nie może umrzeć
tekst: Moni Nilsson, ilustracje: Joanna Hellgren, tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk,

w kategorii OBRAZ:
Zamek
tekst i ilustracje: Emma Adbåge, tłumaczenie: Katarzyna Skalska,

w kategorii PRZEKŁAD:
Małpa mordercy
tekst i ilustracje: Jakob Wegelius, tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk,

w kategorii KOMIKS:
Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy
tekst: Martin Widmark, ilustracje: Helena Willis, tłumaczenie: Barbara Gawryluk

Głosować można do 31 stycznia 2021
na www.plebiscytlokomotywa.pl

Zachęcamy do oddawania głosów!

 

poniedziałek, 17 stycznia 2022

Premiera: Koniec z Mileną?

 Pamiętacie Dawida i zastanawiacie się, co u niego?

Sprawdźcie w najnowszym, ostatnim tomie z serii!
A jeśli go nie znacie — całą serię kupicie z rabatem 40%
na www.zakamarki.pl. Tylko do końca stycznia!
Warto, bo to świetne książki o chłopięcych emocjach.

Koniec z Mileną?

tekst: Per Nilsson 
ilustracje: Pija Lindenbaum
tłum.: Marta Rey-Radlińska

twarda oprawa

68 stron
wiek: 9+


Dawid ma wrażenie, że miłość to ciągłe kłopoty. Kiedy widzi czarne oczy Mileny i słyszy jej głos, wie, że nie będzie łatwo. Ale już postanowił: musi z nią zerwać. Wszystkiemu winny jest Fredrik, który rozpuścił po szkole obrzydliwą plotkę… Całe szczęście Dawid zawsze może liczyć na swojego przyjaciela Krillego i pójść z nim na łyżwy lub połupać lód.

Na poważnie i z humorem o relacjach damsko-męskich i koleżeńskich z perspektywy 9-10-letniego chłopca.

Koniec z Mileną? to ostatni tom serii o Dawidzie i Milenie. Wcześniej ukazały się: Zakochałem się w MilenieInny niż wszyscyNa zawsze Milena.

UWAGA!
Tylko do 31 stycznia 40% rabatu 
na pakiet czterech książek
o Dawidzie i Milenie 
na www.zakamarki.pl!

 

piątek, 14 stycznia 2022

Seria o Niebosiężnym Drzewie - Enid Blyton

 

Już 24 stycznia premiera książki Enid Blyton – pisarki dotychczas w Polsce nieznanej, jednak cenionej na całym świecie. Blyton to wszak jedna z 50 najpopularniejszych pisarek i pisarzy na świecie, a według UNESCO jest ona najczęściej tłumaczoną autorką literatury dla dzieci. W Wielkiej Brytanii w ciągu każdej minuty sprzedaje się więcej niż jedna książka jej autorstwa!


Enid Blyton jest jedną z najpopularniejszych pisarek dla dzieci na świecie. W Polsce mało kto o niej słyszał i prawie nikt nie czytał jej książek, choć Blyton napisała ich aż 700. Według UNESCO to najczęściej tłumaczona autorka literatury dziecięcej.

Sprzedano ponad 500 milionów egzemplarzy jej książek, a w Wielkiej Brytanii co minutę kupowany jest przynajmniej jeden tom. Wymieniana jest wśród najważniejszych brytyjskich twórców klasyki dla dzieci, tuż obok Roalda Dahla, Beatrix Potter, Lewisa Carrolla czy A. A. Milnego.

Enid Blyton napisała w swoim życiu rekordową liczbę książek i zdobyła światowe uznanie. Choć swoją karierę pisarską rozpoczęła aż 100 lat temu, do dziś pozostaje uwielbianą na całym świecie autorką. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w 2008 roku w plebiscycie na najlepszego pisarza, w którym głosowały dzieci, pierwsze miejsce zajęła właśnie Enid Blyton.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że szczyty list bestsellerów podbijała seria o Harrym Potterze, a J. K. Rowling była niekwestionowaną faworytką tego konkursu. Jej ‚‚przegrana” z Blyton okazała się więc ogromnym zaskoczeniem.

Znakiem rozpoznawczym Blyton stał się czerwony, marokański szal, który ZAWSZE, ale to zawsze musiała mieć w pobliżu! Swoją codzienną pracę rozpoczynała zazwyczaj zaraz po śniadaniu, siadając wygodnie z maszyną do pisania na kolanach.

 

Seria o Niebosiężnym Drzewie


Klasyka literatury, za którą Charlie mógłby oddać nawet fabrykę czekolady! Dzieci z Bullerbyn od razu zaczęłyby sprawdzać wszystkie drzewa w okolicy (i nie tylko). A Narnia przeniosłaby swoją siedzibę. Tak, do drzewa. Frannie, Beth i Joe, trójka rodzeństwa, mieszkają niedaleko najniezwyklejszego lasu na świecie – Zaklętego Lasu. Drzewa szumią tam magiczne zaklęcia, na muchomorach ucztują elfy, ale najbardziej niesamowite jest w nim... Niebosiężne Drzewo.

Niebosiężne Drzewo pełne jest nietypowych mieszkańców. Madame Piorę cały czas wylewa na wszystkich brudną wodę z prania. Wróżka Puszka karmi dzieci pysznymi Wybuchowymi Ciasteczkami. A Pan Księżyc pozwala im zjechać po ogromnej poduszkowej zjeżdżalni, ale pod warunkiem że wrócą i przyniosą mu... toffi.

Frannie, Beth i Joe wiedzą, że muszą dotrzymać obietnicy i wspiąć się ponownie na Niebosiężne Drzewo, choć trochę obawiają się tego, do jakiej krainy trafią tym razem.

(info: wyd. Znak Emotikon)

czwartek, 13 stycznia 2022

Willa, dziewczyna z Mroczej Jamy - Robert Beatty



Recenzja przedpremierowa. Książka ukaże się 26 stycznia 2022 roku.


 „Wybory, których dokonujemy w naszym życiu, to nie tylko ścieżki, którymi podążamy, to kształt, w jaki się zmieniamy”.

Ta historia jest kontynuacją  "Willi, dziewczyny z lasu", chociaż przeczytanie pierwszej części nie jest wymogiem, aby w drugiej powieści ogarnąć świat Willi.

Ponieważ książka rozgrywa się w lasach Great Smoky Mountains na początku XX wieku, głównym tematem jest szkodliwy wpływ rozwoju cywilizacji na świat przyrody: w górach zbudowano linie kolejowe i wzniesiono miasta tam,  gdzie kiedyś rosły drzewa.

Willa czuje smutek na widok każdego przewróconego drzewa, jakby straciła jednego ze swoich najdroższych przyjaciół. Jest coraz bardziej zdeterminowana, by powstrzymać postęp drwali, zanim cały las zostanie wycięty.

Po przeczytaniu obu części, mogę powiedzieć, że Willa jest jedną z moich ulubionych postaci. Przemawia głosem „jedności z lasem” i ten archaiczny język  leśnej wróżki ma wielką moc, której zadaniem jest ocalenie swojego  ludu, nowej rodziny i świata przed zniszczeniem. Willa będąc pradawnym mieszkańcem lasu ma dar harmonii z naturą.

Moim zdaniem, część druga książki jest nieco mroczniejsza niż pierwsza, ale została niezwykle pięknie napisana. Autor stworzył sympatyczne postaci i magię, która w dużej mierze opiera się na naturze. Klimat tej książki jest tak czarodziejski, że momentami czujemy się jakbyśmy byli razem z Willą w lesie.

 Autor historią Willi w opisowy sposób przemawia do naszych  wszystkich pięciu zmysłów i w ten sposób pogłębia związek czytelnika z historią. Spacerując po lesie jesteśmy  urzeczeni światem fikcji i przeniknięci elementami fantasy. Momentami czujemy się jakbyśmy wrócili do Krainy Narnii, a fikcyjny świat, stworzony przez Roberta Beatty stał się pięknym hołdem dla serca i duszy Indian amerykańskich.

 Uważam, że willa Willa jest cudowną postacią, a jej zaciekłość i opiekuńczość lasu to cechy, którą warte są odnotowania i dzielenia się nimi. To bohaterka o wielkim sercu, którą bardzo polubiłam. Uważam jej historię za magiczną, podnoszącą na duchu i bardzo ważną dla środowiska.

Mam nadzieję, że mnóstwo dzieci przeżywając jej przygody zrobi wszystko aby chronić naszą planetę i zapewnić jej dobrą przyszłość.


 Ocena: 9/10

Dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu za egzemplarz recenzencki książki.

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Podaruj książkę babci, dziadkowi - rabat 40%

 Z okazji zbliżających się Dnia Babci i Dnia Dziadka,

do 21 stycznia obniżamy ceny wybranych książek o 40%
na www.zakamarki.pl.

Masz babcię? Masz dziadka?
Poproś ich, by spisali dla ciebie swoje wspomnienia!

Jesteś babcią? Jesteś dziadkiem?
Przekaż wnukom opowieść o swoim życiu!

Pomogą wam w tym książki do uzupełniania:


Zapiski babci. Wspomnienia dla moich wnuków

Zapiski dziadka. Wspomnienia dla moich wnuków

wtorek, 4 stycznia 2022

Magiczne opowieści Kelly Barnhill dla dorosłych

                                         Bestseller „New York Timesa”!

 Mistrzowski zbiór nawiedzonych, magicznych opowieści

pióra Kelly Barnhill, 

autorki Dziewczynki, która wypiła księżyc 

oraz Syna wiedźmy
                                       
                                 
premiera: 9 lutego 2022 r.









Nagrodzona Medalem Johna Newbery’ego za wybitny wkład w amerykańską literaturę dziecięcą pisarka tym razem postanowiła oczarować dorosłych czytelników. Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie to dziewięć – miejscami nieco surrealistycznych, skrzących się humorem, przepełnionych magią i niesamowitością, napisanych pięknym językiem – mrocznych, baśniowych opowieści o kobietach, w tym nagrodzona World Fantasy Award nowela Magiczne dziecko.
„Piszę o potworach bagiennych, wiedźmach-pająkach oraz żonach, które zmieniają się w smoki i zjadają swoich mężów” – mawia z szelmowskim uśmiechem autorka.
Moc tych opowieści tkwi w ponadczasowych, uniwersalnych tematach, takich jak miłość, śmierć, władza, zazdrość, żal czy nadzieja, którym amerykańska pisarka z lekkością i finezją godną mistrza dodaje fantastycznego sznytu.
Kogo pokocha elegancka i piękna, świeżo owdowiała pani Sorensen, którą lubieżnymi spojrzeniami pożerają wszyscy mężczyźni, włącznie z wielebnym Laurencem? Dlaczego Angela choć tak bliska, jest Johnowi tak odległa? Czy wyobraźnia ma swoje granice? Co było przyczyną przedwczesnej śmierci czarownicy Ronii Drake? I jaką tajemnicę skrywa córka śmieciarza?


( info: Wyd. Literackie)

Premiera książki „Slow Down” C. Wilkinson – zwolnij i odkryj 40 cudów natury!

 Już 12 stycznia kontynuacja bestsellerowej książki „Slow Down. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata”. 

Druga część, której autorem jest Carl Wilkinson, pokaże Wam, jak patrzeć uważniej i widzieć więcej.


Wokół nas na całym świecie zachodzą niezwykłe zjawiska. Do wielu z nich, od narodzin gwiazdy po tworzenie się skamielin, nie mamy dostępu i dlatego możemy na co dzień o nich nie pamiętać.

W tej książce to właśnie one są bohaterami, a krótkie opowieści odsłaniają je krok po kroku. Niektóre ze zjawisk następują bardzo wolno, dniami, tygodniami czy latami, jak podróż stalaktytu na spotkanie ze stalagmitem lub metamorfozą żołędzia w potężny dąb, a inne mają miejsce codzienne, jak na przykład upadek jabłka z drzewa czy porywy wiatru unoszące w powietrzu lawę.

Poświęć chwilę na ich poznanie. Zwolnijmy i… popatrzmy. Świat jest pełen cudów.

(info: wyd. znak Emotikon)