piątek, 28 kwietnia 2017

Przystanek: Literatura




Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne Przystanki Literackie Miasta Literatury UNESCO. Przybliżą podróżującym komunikacją miejską ważne postaci pisarzy związanych z Krakowem. Na jednym z nich Joseph Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli, dwa inne zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego, na kolejnym odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema, a na jeszcze innych – motywy inspirowane Awangardą Krakowską i jej pismem „Zwrotnica”. O wykonanie projektów przystanków poproszono wybitnych krakowskich artystów grafików, m.in. Przemka Dębowskiego, Mateusza Kołka i Tomasza Budzynia. Dzięki współpracy z Woblinkiem i wykorzystaniu modułu Czytaj PL w aplikacji Woblink, każdy może pobrać za darmo ebooki, audiobooki i materiały multimedialne dostępne na przystankach. Akcję organizują: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i firma AMS – Mecenas Kultury Krakowa. Przystanki pozostaną w Krakowie do końca października i będą nieustannie uzupełniane o nowe treści cyfrowe i literackie.
„Pretekstem do tej zakrojonej na szeroką skalę akcji są niezwykłe jubileusze: Rok Conrada, Rok Wyspiańskiego, Rok Awangardy Krakowskiej oraz zbliżające się obchody stulecia urodzin Stanisława Lema” – wylicza Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. – „Czas inauguracji projektu wybraliśmy nieprzypadkowo: to właśnie 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich. Natomiast jako miejsca spotkań z literaturą zaproponowaliśmy skrzyżowania ważnych tras komunikacyjnych, węzły przesiadkowe i ulice Krakowa, miasta – które od 2013 roku nosi zaszczytne miano Miasta Literatury UNESCO”.
Do projektu wybrano sześć krakowskich przystanków komunikacji miejskiej (TAURON Arena Kraków Wieczysta, Centrum Kongresowe ICE przy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Osiedle Jagiellońskie w stronę Ronda Hipokratesa, Rondo Matecznego, Filharmonia Krakowska i Plac Inwalidów), zlokalizowanych przy największych węzłach przesiadkowych. Na pół roku zamieniono je w wyjątkową galerię, prezentującą motywy literackie, charakterystyczne dla wielkich twórców: Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada, Stanisława Lema i poetów spod znaku Awangardy Krakowskiej. „Mieszkańcy Krakowa zauważą je bez trudu. Każda z wiat jest małym dziełem sztuki zaprojektowanym przez znanego artystę grafika. – podkreśla Robert Piaskowski, Zastępca Dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w ramach którego realizowany jest priorytet: Literatura i przestrzeń publiczna. – Do projektu zaprosiliśmy m.in.: Przemka Dębowskiego – cenionego autora okładek książkowych, m.in. serii okładek do nowego wydania dzieł Stanisława Lema, Tomasza Budzynia – autora plakatów i kreacji wydarzeń oraz Mateusza Kołka, który ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi tytułami prasowymi, a także jest autorem murali”.
Forma Przystanku Awangardy Krakowskiej, zaprojektowanego przez Tomasza Budzynia, nawiązuje do pierwszych awangardowych fascynacji nowoczesnym miastem, szybkością i mechaniką. Oprawa graficzna Przystanku Josepha Conrada jest dziełem znanego krakowskiego grafika– Mateusza Kołka. Jego projekt nawiązuje do oryginalnej wyobraźni autora „Jądra ciemności”. Na tym przystanku uczestnicy będą nie tylko podziwiać niezwykły projekt grafika ale, także reportaże z archiwalnych edycji Festiwalu Conrada. Z kolei Przystanek Stanisława Lema, zaprojektowany przez Przemka Dębowskiego, zachwyci odbiorcę bogactwem fantastycznych światów autora i trafnością futurystycznej wizji, urzeczywistniającej się dziś na naszych oczach.
Aż dwa przystanki – na Placu Inwalidów oraz koło Filharmonii Krakowskiej – inspirowane są twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Dużą wystawę prac tego artysty otworzy w listopadzie Muzeum Narodowe w Krakowie, jeden z partnerów akcji. Na ekspozycji będzie można oglądać nie tylko kolekcję malarstwa portretowego i pejzażowego krakowskiego geniusza, ale również projekty witraży do okien katedry wawelskiej, kościoła Franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego, rysunki ołówkiem, tuszem i węglem, projekty scenograficzne oraz typograficzne, a także archiwalne fotografie. Inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego przystanki to prace krakowskiego studia projektowego ARTFM. Ten pod Filharmonią inspirowany jest witrażami, które można zobaczyć w pobliskim kościele franciszkanów. Przystanek przy Placu Inwalidów zaprasza do wejścia w widziane oczyma Wyspiańskiego baśniowe Planty o świcie. „Cieszę się niezmiernie, że Wyspiański, o którym Kraków trochę ostatnio zapomniał, wraca do swojego miasta. Temu służy wystawa, którą otworzymy w listopadzie w Muzeum Narodowym w Krakowie, ale również takie akcje, jak Przystanki Literackie czy powstanie Szlaku Stanisława Wyspiańskiego” – mówi Łukasz Gaweł, zastępca Dyrektora MNK ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji.
„Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa, że literatura może i powinna być ozdobą naszego miasta i jest jego ważną częścią. Dzięki takim projektom, jak ten, literatura wychodzi z bibliotek i księgarni i ma szansę zyskać nowych odbiorców” – podkreśla Robert Piaskowski. Dlatego szczególną wagę przyłożono do strony multimedialnej projektu i możliwości interakcji. Na każdym z przystanków dostępny jest kod QR obsługiwany przez aplikację partnera akcji – Woblink. Dzięki modułowi Czytaj PL (dostępnemu w aplikacji Woblink), największej akcji promującej czytelnictwo na świecie, po zeskanowaniu kodu można za darmo pobrać ebooki ze specjalnej kolekcji z dziełami autorów oraz najważniejszymi opracowaniami ich twórczości. Czekając na autobus lub tramwaj, każdy może za darmo posłuchać audiobooka z „Bajkami robotów” Stanisława Lema, przeczytać nowe tłumaczenie „Jądra ciemności” Josepha Conrada, opracowanie „Polskie dziedzictwo Conrada” Rafała Kopkowskiego czy książkę „Podróże z Conradem. Szkice” autorstwa Agnieszki Adamowicz-Pośpiech.
Dodatkowo Krakowskie Biuro Festiwalowe udostępniło portalowi CzytajPL.pl zasoby serwisu przygotowanego na potrzeby realizowanej od 2015 roku akcji Kody Miasta (www.kody.miastoliteratury.pl): zdjęcia, biogramy i materiały audio, zarówno w polskiej jak i angielskiej wersji językowej. To prawdziwe perełki: swoje wiersze czytają Jalu Kurek („Kraków 422”) i Julian Przyboś („Znak”), posłuchać można także utworu „Kwiat ulicy” Tadeusza Peipera w interpretacji Grzegorza Turnaua oraz czytanego przez Piotra Czarnotę „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka.
Firma AMS największa firma reklamy out-of-home w Polsce zapewniła przystankom najwyższą jakość techniczną.
„W AMS mówimy, że to co robimy, to nie tylko biznes. Chcemy, żeby na co dzień nasze nośniki służyły nie tylko komercyjnym kampaniom, ale pomagały także w promocji ważnych wydarzeń kulturalnych. Dlatego cieszymy się, że możemy współorganizować tak znakomity projekt ­– mówi Grażyna Gołębiowska, Dyrektor Działu Komunikacji Marketingowej i PR w AMS. – Na czas trwania akcji wyłączyliśmy ze sprzedaży sześć wiat przystankowych, zmieniając je w multimedialne tematyczne przystanki. Na początku przygotowaliśmy folie, którymi okleiliśmy szyby i wiaty w całości, a dzięki drukowi soczewkowemu uzyskaliśmy specjalne efekty – głębi i animacji na statycznym layoucie. W kolejnych etapach dodamy m.in. urządzenia mp3, za pomocą których będzie można poznać literackiego twórcę oraz działania z obszaru aromamarketingu – dodaje Gołębiowska.
Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i AMS.
Partner strategiczny: Woblink/CzytajPL.
Partnerzy akcji: Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo ZNAK, Biblioteka Internetowa Wolne Lektury, Wydawnictwo Universitas, www.lem.pl.
Projekt wspiera Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.
Fot. Magiczny Kraków
Autor: (p)
Źródło: www.instytutksiazki.pl

środa, 26 kwietnia 2017

"Rycerz Lwie Serce" Delphine Chedru


Niesamowita książka. Od lat 6 do lat 100. Każdy z nas znajdzie w niej wiele przyjemności.
Ci, którzy nie przepadają za długim tekstem zachwycą się ilustracjami. Dla tych, którzy lubią niespodzianki i gry jest wiele zagadek .
A wszystko w cudnej historii wyprawy, która za każdym razem może, dzięki czytelnikowi, mieć inny przebieg.

Kiedy mój 9 letni brat zobaczył ten tytuł nie musiałem wcale go polecać. Od razu chciał przeżyć razem z rycerzem Lwie Serce wszystkie przygody. 

Bardzo fajnie, że wszystkie nasze wątpliwości rozwiewają rozwiązania zagadek umieszczone na końcu książki.

I jedyna niedogodność, moim zdaniem, to format książki. Chciałbym, aby była nieco mniejsza.

Gwarantuję świetna zabawę, możecie sprawdzić Waszą spostrzegawczość. Nikt nie będzie się nudził.
Polecam gorąco!!!

Ocena: 10/10                                                                        Wojtek

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.
  

wtorek, 25 kwietnia 2017

Zakamarki zapraszają!

W długi majowy weekend oprócz spacerów
nie może zabraknąć książek!
Zapraszamy do Poznania
na kiermasz oraz warsztaty dla dzieci.

Mama Mu tańczy w Poznaniu


W sobotę 29 kwietnia o godz. 11:00
zapraszamy do Księgarni z Bajki
na Poranek Literacki z roztańczoną krową.

Dzieci poznają opowiadanie Mama Mu tańczy ze zbioru
Jujji i Thomasa Wieslanderów Mama Mu na rowerze i inne historie.

Sympatyczna krowa ma pragnienie, by tańczyć jak baletnica.
Jej pomysł nie znajduje zrozumienia u innych krów
ani u jej przyjaciela Pana Wrony.
Na przekór wszystkim, ku swojej radości, uczy się tańczyć,
dzięki temu jest bardzo szczęśliwa.

Wstęp wolny

Księgarnia z Bajki
os. Przyjaźni 125 C
Poznań
www.ksiegarniazbajki.pl

Kiermasz Poznańskich Wydawców
i Festiwal Kaligrafii




Od 29 kwietnia do 1 maja w godz. 11:00-19:00
zapraszamy wszystkich miłośników książek
na Plac Wolności w Poznaniu.

Poznańscy wydawcy zaprezentują swoje nowości i bestsellery.
Nie zabraknie oczywiście Zakamarkowego stoiska,
na którym znajdziecie książki z rabatami nawet 40 %!

W Bibliotece Raczyńskich będzie można wziąć
udział w spotkaniach literackich i warsztatach.
Program TUTAJ
Dzieci zapraszamy do Herbaciarni Biblioteki Raczyńskich:
w sobotę 29 kwietnia o godz. 15:00
na warsztaty na podstawie serii Przygody w Raju,
w niedzielę 30 kwietnia o godz. 15:45
na warsztaty na podstawie serii o słoniu Pomelo.
Wstęp wolny
Plac Wolności
Biblioteka Raczyńskich
Poznań
www.bracz.edu.pl

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Wakacje z Lassem i Mają - premiera już dziś!

Niespodzianka i gratka dla wielbicieli serii
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai!
Opowiadanie detektywistyczne
oraz mnóstwo zadań i zagadek:
Wakacje z Lassem i Mają
Premiera dziś!

Wakacje z Lassem i Mają
 
tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis
 
tłum.: Barbara Gawryluk
 
ISBN 978-83-7776-137-3
twarda oprawa
 
29,90 zł
92 strony
 
wiek: 6+
Książka na wakacje dla wszystkich fanów Lassego i Mai. Znajdziecie tu nowe opowiadanie o dwójce detektywów oraz mnóstwo zadań i zagadek. Sudoku, szyfry, gra planszowa, przepis prosto z kawiarni Panini & Bernard, quiz o Valleby czy psychozabawa – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji
z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie,
Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają,
że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.


piątek, 21 kwietnia 2017

Książka i róża


Kwietniowy weekend 23-24 kwietnia to wielkie święto książki. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.
Jak co roku z okazji „Książki i Róży” mieszkańców regionu czeka wiele atrakcji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 23 kwietnia zaprasza na Literacki Piknik Rodzinny, a 24 kwietnia na spotkanie z Beatą Bochińską oraz warsztaty „Jak pisać krytycznie” z Jarosławem Czechowiczem. W całej Małopolsce odbywać się będą warsztaty i spotkania zarówno w księgarniach i bibliotekach.
Już od 22 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny odbywać się będzie Krakowski Kiermasz Książki organizowany wspólnie z Partnerem wydarzenia - Krakowskim Biurem Festiwalowym.
(info: Newsletter Biblioteki Analiz)
Organizatorami Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
O wszystkich wydarzeniach dziejących się w Małopolsce można przeczytać w serwisie ksiazkairoza.pl.

czwartek, 20 kwietnia 2017

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego


Nominacje
Poznaliśmy autorów i tytuły nominowane do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016. Kapituła Konkursu w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Małgorzata Węgrzecka oraz rada programowa Festiwalu Literatury dla Dzieci, czyli Łukasz Dębski, Agnieszka Karp-Szymańska i Szymon Kloska, nominowali 13 polskich książek dla dzieci w wieku 5-12 lat:
Joanna Bartosik, "Raz, dwa, TRZY - mówimy", Wydawnictwo Widnokrąg
Paweł Beręsewicz, il. Nikola Kucharska, "Poczet psujów polskich", Wydawnictwo Literatura
Paweł Beręsewicz, il. Elżbieta Chojna, "Więcej niż klub", Wydawnictwo Literatura
Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska, "Na Giewont się patrzy", Oficyna Wydawnicza Oryginały
Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Adam Pękalski, "Praktyczny pan", Wydawnictwo Bajka
Karol "KaeRel" Kalinowski, "Kościsko", Kultura Gniewu
Jarosław Mikołajewski, il. Joanna Rusinek, "Wędrówka Nabu", Wydawnictwo Austeria
Ewa Kozyra-Pawlak, "Szopięta", Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Zbigniew Naszkowski, il. Maria Ekier, "Pan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodu, by negować fakty", Nisza
Karolina Oponowicz, il. Joanna Rzezak, "Bozie. Czyli jak wygląda Bóg", Wydawnictwo AGORA
Katarzyna Piętka, il. Agata Raczyńska, 'Gry i zabawy z dawnych lat", Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Marcin Szczygielski, "Teatr Niewidzialnych Dzieci", Oficyna Wydawnicza AS i Instytut Wydawniczy Latarnik
Małgorzata Strzałkowska, il. Elżbieta Wasiuczyńska, "Spacerkiem przez rok", Media Rodzina

Nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci w tym roku zmienia formułę. Po pierwsze od teraz nosi zaszczytne imię Ferdynanda Wspaniałego. Po drugie jej fundatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. I po trzecie, przyznane będą dwie nagrody: Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci, o której zadecyduje Kapituła Konkursu oraz Nagroda Czytelników, którą w głosowaniu przyznacie Wy - mole książkowi.

Zasady są proste jak drut: Każdy może zagłosować tylko na jedną książkę. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony internetowej: fldd.pl/2017/glosowanie do 26 maja 2017.

Laureatów poznamy 11 czerwca 2017 podczas uroczystej Gali w Krakowie. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz jedyną w swoim rodzaju statuetkę Ferdynanda Wspaniałego. Więcej informacji na temat Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego: fldd.pl/2017/nagroda.
Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Książki dla Dzieci 2016 przyznawana jest w ramach Festiwal Literatury dla Dzieci, który w 2017 roku odbędzie się w: Warszawie (16-21 maja), Gdańsku (30 maja-3 czerwca) i Krakowie (6-11 czerwca), a także Poznaniu (3-7 października) oraz Katowicach (10-12 listopada). Organizatorami są Fundacja Burza Mózgów oraz Fundacja Czas Dzieci. Wydarzenie odbywa się pod patronatem oraz we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. 

Więcej informacji na stronie: fldd.pl oraz na Facebooku.

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

środa, 19 kwietnia 2017

Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Stachniakiem



Warszawska odpowiedź na "Króla"  Szczepana Twardocha 
Łukasz Stachniak, warszawiak z Twardej, ukazuje przestępczy świat przedwojennej stolicy. Przedstawia go z niespotykaną precyzją - autentyczne postaci i miejsca, unikalny klimat oraz zapomniany język ulicy. Czarny charakter to kryminalna historia miasta, które zniknęło. 

Spotkanie z Łukaszem Stachniakiem odbędzie się w ramach Warszawskiego Weekendu Księgarń Kameralnych 
22 kwietnia (sobota) o godz. 12.00 
w Księgarni Baczyńskiego (ul. Żeromskiego 81)

Spotkanie poprowadzi  Michał Wójcik - historyk, dziennikarz, autor książek (m.in. ,,Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego", ,,Królestwo za mgłą"). Był redaktorem naczelnym magazynów "Focus" i "Focus Historia". Współtworzył programy historyczne w TVN Warszawa i w Discovery Historia. 

(info:wyd. Znak)

wtorek, 18 kwietnia 2017

Zakamarki zapraszają na literackie wydarzenia!!!


23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki.
Oby książki towarzyszyły nam codziennie!
Polecamy literackie wydarzenia w całym kraju,
a w szczególności w Białymstoku,
Gdańsku, Warszawie i Poznaniu.

Inna podróż 
w Księgarni z Bajki


 godz. 16:30
zapraszamy dzieci na wyprawę w nieznane
na podstawie książki Lotty Olsson i Marii Nilsson Thore
Inna podróż.

Będzie o podróżowaniu w dal i w głąb,
o filozofowaniu, rozmyślaniu i zachwycaniu się światem
razem z mrówkojadem i orzesznicą.

Wstęp wolny.
Rejestracja: 61 82 00 582
lub ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl

Księgarnia z Bajki
os. Przyjaźni 125 C
Poznań
www.ksiegarniazbajki.pl

6. Międzynarodowe Targi Książki 
w Białymstoku

W dniach 21-23 kwietnia 
zapraszamy do Białegostoku
na najpopularniejsze wydarzenie kulturalne na Podlasiu,
czyli 6. Międzynarodowe Targi Książki.

Na naszym stoisku nr 3
DUŻO DOBRYCH KSIĄŻEK,
wiosenne nowości oraz Wasze ulubione serie.
Wszystko w targowych cenach - rabaty od 15-30%.
W niedzielę przez cały dzień
GRA TARGOWA Z ASTRID LINDGREN!
Start na Zakamarowym stoisku.

Godziny otwarcia:
piątek: 10:00-18:30
sobota: 10:00-18:30
niedziela: 10:00-16:00

Opera i Filharmonia Podlaska
ul. Odeska 1
Białystok
www.fundacja-sasiedzi.org.pl

Dzień Książki w DK Jagiellonka




W sobotę 22 kwietnia w godz. 11:00-14:00 
zapraszamy na literackie atrakcje dla dzieci i rodziców.

W programie konkurs plastyczny, wymiana książek,
a także stoisko z Zakamarkowymi nowościami
i warsztaty z Albertem Albertsonem
na podstawie książki Gunilli Bergström
Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie.

Wstęp wolny.

DK Jagiellonka
os. Jagiellońskie 120
Poznań
www.osiedlemlodych.pl/jagiellonka

Ładna Wiosna w Warszawie


W sobotę 22 kwietnia w godz. 11:00-19:00
zapraszamy na kiermasz ŁADNA WIOSNA
zorganizowany przez portal Ładnebebe.

Co króluje tej wiosny, dowiecie się we wnętrzach Studio 99,
wśród zieleni Fortów na warszawskim Mokotowie.
To tam odbędą się kameralne targi designu i mody dla dzieci.
Bez tłumu, bez pośpiechu, wśród przyjaciół
i w klimacie wiosennego relaksu.

Nie zabraknie Zakamarkowego stoiska,
a na nim naszych wiosennych nowości, wśród nich
Mój przyjaciel Stefan.
Zapraszamy do celebrowania ładnej wiosny!

Wstęp wolny.

Studio 99
Fort Mokotów
ul. Racławicka 99
Warszawa
www.ladnebebe.pl/ladna-wiosna

Peter i Lena w Muzie



W sobotę 22 kwietnia o godz. 11:00
zapraszamy do kina Muza
na Poranek Rodzinny
dla małych moli książkowych.

W programie zestaw filmów animowanych,
a po nim wspólne czytanie i warsztaty plastyczne
na podstawie książki Astrid Lindgren i Ilon Wikland
Peter i Lena. Dwa opowiadania

Wstęp: 10 PLN (taka sama cena dla dzieci i dorosłych)
Bilet z Kartą Rodziny Dużej: 5 PLN

Kino Muza
ul. Św. Marcin 30
Poznań
www.kinomuza.pl

Detektywi w Gdańsku



W sobotę 22 kwietnia w godz. 12:00-18:00
zapraszamy na Oliwskie Święto Książki.

Czytasz książki? To impreza dla Ciebie!
Nie czytasz? Przyjdź, nie trać okazji na wspanialsze, bogatsze życie!
Na kiermaszu znajdziecie oczywicie Zakamarkowe stoisko.

O godz. 14:30 zapraszamy na
Warsztaty czytelnicze Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai.
Uczestnicy zapoznają się z fragmentami książki Martina Widmarka
Tajemnica diamentów, a następnie rozwiążą kryminalną zagadkę.
Dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy na stronie www.oas.edu.pl

Park Oliwski
ul. Opata J. Rybińskiego
Gdańsk Oliwa

Targi Rzeczy Ładnych


W dniach 22-23 kwietnia w godz. 11:00-19:00
zapraszamy na wiosenną odsłonę Targów Rzeczy Ładnych.

Pośród 150 projektantów i marek
znajdziecie dobrze zaprojektowane książki Zakamarków.
Zapraszamy na stoisko!

Wstęp: 5 PLN

    Plac Trzech Krzyży 10/14
budynek ETHOS
Warszawa
www.targirzeczyladnych.pl

Nusia i bracia łosie w Heho



W niedzielę 23 kwietnia o godz. 10:30
zapraszamy do Pracowni ceramicznej HEHO
na Rodzinne lepienie z Zakamarkami.

Na zajęciach dzieci poznają Nusię, która marzy o rodzeństwie.
Czy łosie zostaną jej starszymi braćmi?
Głośne czytanie książki Pii Lindenbaum
Nusia i bracia łosie
oraz lepienie w glinie to plan niedzielnych zajęć.

Wstęp: 30 PLN (dziecko+rodzic), kolejne dziecko 25 PLN

Pracownia ceramiczna HEHO
ul. Żydowska 35a/11a
Poznań
www.heho.pl


poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Spotkanie z Książką pachnącą czekoladą

12 kwietnia godz. 16.30 


Spotkanie z Książką pachnącą czekoladą w przeddzień Światowego Dnia Czekolady.

To spotkanie nie tylko dla miłośników smaku i aromatu czekolady. Bibliotekarz Emilian Apla – właścicieli sklepu z czekoladą chce powierzyć prowadzenie sklepu komuś odpowiedzialnemu, aby wyruszyć w wymarzoną podróż. Organizuje konkurs. Wymyśla próbę. Kto objawi siłę swojego charakteru - a takich jest niewielu- otrzyma sklep!
Poznań, os. Przyjaźni 125 C

Wstęp wolny, ale prosimy się zarejestrować, bo chcemy dla każdego  z Was coś miłego przygotować....
Rejestracja pod nr tel.: 61 8200 582 lub e-mail: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

( info: Księgarnia z Bajki)

czwartek, 6 kwietnia 2017

"Quidditch przez wieki" J.K.Rowling


Moim zdaniem ta książka jest nie tylko dla czytelników interesujących się Harry Potterem. Natomiast uważam, że dla fanów Harrego, to pozycja obowiązkowa. 

Atutem tego tytułu, na pewno, jest prosty język oraz zgrabny format. Warto zwrócić uwagę na bardzo ładne rysunki, zamieszczone w odpowiednich miejscach. Uważam, że mogłoby być ich więcej.

J.K. Rowling przedstawia nam historię quidditch: od powstania do współczesności.

Oczywiście, istnieją czytelnicy, którzy nie wiedza co to takiego: quidditch? Wyjaśnię, bo odpowiedź jest prosta - quidditch, to czarodziejska piłka nożna. 

Dodam jeszcze ciekawostkę. W książce autorka zamieściła wzmiankę o słynnym polskim szukającym mistrzu piłki czarodziejskiej - Józefie Wrońskim. Warto przeczytać Zwód Wrońskiego i ... zastosować w praktyce!

Polecam! Przeczytajcie koniecznie!

Ocena:7/10                                                       Ania

Dziękujemy wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.

Zaproszenie do Łagiewnik


Wojciech Grzeszek, przewodniczący Regionu Małopolskiego MSZZ Solidarność i Leszek Sosnowski, prezes wydawnictwa Biały Kruk, zapraszają w sobotę 8 kwietnia o godz. 16. Do Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy ul. Św. Faustyny 3 w Krakowie-Łagiewnikach  na spotkanie patriotyczne i uroczystą prezentację najnowszego dzieła - trzeciego tomu "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka.

Tom III "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka obejmuje okres od 1340 do 1468 roku i nosi tytuł "Królestwo zwycięskiego orła".

W programie uroczystości są słowa gości honorowych: Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu RP, ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, a także wystąpienia Adama Bujaka, artysty fotografika, zatytułowane "Fotografik jako historyk", Wojciecha Grzeszka, przewodniczącego Małopolskiej Solidarności, "Dlaczego Solidarność jest patronem "Dziejów Polski", prof. Krzysztofa Ożoga, recenzenta książki, "Narodziny dynastii Jagiellonów", posła Janusza Szewczaka "Prof. Andrzej Nowak - przedstawiciel prawdziwej elity", prof. Krzysztofa Szczerskiego, ministra w Kancelarii Prezydenta RP, "Historia w służbie spraw zagranicznych" oraz prof. Andrzeja Nowaka, autora książki, "Dlaczego Polska stała się potęgą". Prowadzenie spotkania: Jolanta Sosnowska.

Spotkanie uświetnią pieśni patriotyczne w wykonaniu Jana Kowalczyka (bas baryton).
Tradycyjnie uroczystość zakończy składanie autografów i dedykacji odautorskich. 
źródło: (n)

"Sekrety urody babuszki" Raisa Ruder, Susan Campos

Kochasz rosyjskie kosmetyki

Kupujesz marki  Babuszki Agafii, Natura Siberica, Baikal Herbals, Dr Konopka, Fitocosmetic, Organic Therapy? 



Teraz możesz poznać SEKRETY URODY BABUSZKI, bo  Rosjanki i Ukrainki  nie tylko słyną z urody na całym świecie, ale też potrafią ją pielęgnować.
Najwyższy czas wrócić więc do korzeni, posłuchać rad babuszki i przekonać się, że kilka prostych, niedrogich i sprawdzonych metod pielęgnacji - idealnie dopasowanych do naszego typu urody pozwoli nam osiągnąć efekty, o jakich zawsze marzyłyśmy.

Raisa Ruder ujawnia genialne w swojej prostocie receptury babuszki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zdradza sposoby na piękną cerę, wyraziste usta czy lśniące włosy, oparte na niedrogich, naturalnych produktach spożywczych, takich jak jajka, mleko, miód, drożdże czy truskawki.
Raz na zawsze pozbądź się więc kompleksów i preparatów pełnych chemii. Skorzystaj z sekretów babuszki, naucz się sama przygotowywać naturalne kosmetyki i zachwycaj urodą.

Bo sekret nieprzemijającego piękna leży w naturze!


(info: Wyd. Znak Literanova)